Skuteczne doręczenie listu. Ważny wyrok

Według sądu doręczenie będzie miało miejsce nawet wtedy, gdy pismo odbierze domownik i przekaże nam je za późno.

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną podatnika, który nie zdążył z wniesieniem odwołania od decyzji fiskusa.

Zdaniem sądu, skoro list z decyzją skutecznie odebrała żona skarżącego, to nie może on twierdzić, że pisma nie doręczono.

Podatnik bronił się jednak, że list dostał z opóźnieniem i w związku z tym początek biegu terminu do wniesienia odwołania powinien liczyć się od momentu, w którym rzeczywiście otrzymał pismo do rąk. Ponadto wskazywał, że z treści potwierdzenia odbioru nie wynika, że małżonka zobowiązała się przekazać mu przesyłkę.

Porady prawne

Sąd pierwszej instancji uznał skargę za niezasadną i ją oddalił. Zwrócił przy tym uwagę, że na potwierdzeniu odbioru przesyłki pocztowej znajduje się zapis o podjęciu się doręczenia przesyłki adresatowi przez osobę podpisującą potwierdzenie.

- Żona skarżącego nie uczyniła na potwierdzeniu odbioru żadnych zastrzeżeń w tym zakresie, a skarżący nie wykazał, że nie była ona upoważniona do odbioru jego korespondencji. Tym samym jej zaniechania w zakresie przekazania pisma obciążają skarżącego – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Podatnik wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Naczelny Sąd Administracyjny uznał ją za bezzasadną i dodatkowo nakazał zapłacić mężczyźnie 180 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sygnatura: II FSK 1887/10 - Wyrok NSA

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika