Spotkanie z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych

W dniu 13 marca 2009 r. w siedzibie Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli związków służb mundurowych ze stroną rządową, którą reprezentowali Podsekretarze Stanu w MSWiA Pan Zbigniew Sosnowski oraz Pan Adam Rapacki.

Głównym tematem debaty była reforma systemu emerytalnego służb mundurowych, której założenia zostały przedstawione tydzień temu przez Ministra SWiA Grzegorza Schetynę. Reprezentanci związków zawodowych przedstawili swoje pomysły na zmiany i zaproponowali konstruktywną dyskusję w ramach specjalnie do tych celów utworzonego Zespołu ds. służb mundurowych na Komisji Trójstronnej.

Porady prawne

Jak podkreślał Podsekretarz Stanu Adam Rapacki, założeniem reformy jest sytuacja, w której funkcjonariuszom będzie opłacało się pracować dłużej. Propozycje resortu nie tylko nie „zmieniają reguł w trakcie gry", ale przede wszystkim dają możliwość wyboru między starym a nowym systemem. Intencją rządu jest stworzenie korzystniejszych warunków pracy funkcjonariuszy, dostosowanie tempa pracy do warunków w krajach Unii Europejskiej oraz odciążenie policjantów od niektórych zadań.

Poruszono także temat reorganizacji Straży Granicznej w związku z wejściem Polski do strefy Schengen. Strona rządowa zobowiązała się do przeprowadzenia reformy w sposób ewolucyjny, żeby zmiany były jak najmniej odczuwalne przez funkcjonariuszy. Docelowo Straż Graniczna ma pełnić rolę służby migracyjnej, zajmującej się kontrolą legalności pobytu cudzoziemców na terenie RP.

Podsekretarz Stanu Zbigniew Sosnowski zaznaczył także, że kryzys finansowy nie zahamuje procesu modernizacji służb, a jedynie przesunie realizację ustawy modernizacyjnej w czasie.
Oszczędności budżetowe nie będą dotyczyły płac, zagwarantowanych w ustawie podwyżek oraz świadczeń emerytalnych. 

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika