Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny

Zgodnie z załącznikiem nr 3 nowej ustawy o VAT, dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 7%. Materiały budowlane (okna, drzwi, parapety itp.) są opodatkowane stawką 22%. Jaką stawkę VAT należy zastosować przypadku sprzedaży okien, parapetów wraz z ich zamontowaniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub wielorodzinnym? Czy fakturować klientowi usługę wymiany stolarki okiennej wraz z parapetami, wg PKOB 11 (usługa przewiduje pełny zakres wykonanych robót wraz z kosztem użytych materiałów - okna, parapety, itp.) stawka VAT 7%? Czy jeżeli poszczególne pozycje zamówienia (umowy) na roboty w budynku mieszkalnym przewidują pełny zakres wykonywanych robót montażowych wraz z zakupem materiałów (materiały - okna, parapety + robocizna), wykonawca, w przypadku objęcia zamówieniem (umową) całego zakresu wykonywanej roboty może naliczyć jednolitą stawkę VAT zastosowaną do prawidłowo zidentyfikowanej roboty budowlanej wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych PKOB- 11 - VAT 7 %? Czy fakturować klientowi odrębne pozycje na materiały (zidentyfikowane wg PKWiU) okna - stawka VAT 22%, parapety - stawka VAT 22%, oraz odrębną pozycję na robociznę (wymianę okien, wymiana ) - usługi wg PKOB 11- stawka VAT 7%? Wydaje się, że odrębne opodatkowanie materiałów (stolarki, itp.) wg stawki VAT 22% i odrębne opodatkowanie robocizny w budynku mieszkalnym (np. demontaż, montaż) wg stawki VAT 7% wystąpi w przypadku gdy zamówienie (umowa) jednoznacznie wyodrębnia cenę dostarczenia poszczególnych materiałów (okna, parapety, itp.) i cenę robocizny.

Porady prawne

Porada prawna

Artykuł 41 ustęp 2 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 1 maja bieżącego roku, przewiduje dla czynności i towarów określonych w załączniku numer 3 do ustawy stawkę podatku w wysokości 7 %.

Art. 41 ust. 2 stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednocześnie w ustępie 12 tegoż artykułu ustawodawca nakazuje stosować stawkę 7 % do czynności z poz. 161 załącznika numer 3, w razie spełnienia warunków określonych dla budownictwa społecznego w odrębnych przepisach.

Art. 41 ust. 12 stanowi, że stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.

Czyli, jeśli podatnik wykonuje czynności na rzecz budownictwa społecznego, o których mowa w poz. 161 załącznika numer 3 do ustawy, to powinien stosować stawkę 7 %. W przeciwnym wypadku - usługi nie w ramach budownictwa społecznego - stawka będzie wynosić 22 %.

Zapis w poz. 161 załącznika numer 3 precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem „czynności” użytym w ustępie 12 artykułu 41. Są nimi: dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych lub ich części. Ustawodawca dodał do tego oznaczenie PKOB 11, po sformułowaniu „budynków mieszkalnych” na potrzeby ustalenia co podatnik ma uznać za budynek mieszkalny, a co nim nie będzie, gdyż stawka preferencyjna (7 %) nie dotyczy lokali użytkowych. Definicje przyjęte w PKOB nie dotyczą czynności związanych z budowaniem, remontem czy przebudową budynków mieszkalnych, lecz samego określenia co nim jest bądź nie jest.

Załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług poz. 161

Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego

Czyli, jeśli podatnik wykonuje czynności wymienione w poz 161. załącznika numer 3, może zastosować stawkę preferencyjną tylko w stosunku do tych czynności. Natomiast sama sprzedaż materiałów związanych z tymi czynnościami nie będzie już mogła być tą stawką objęta.

Inaczej mówiąc, sytuacja przedstawiona przez Państwa w jednym z pytań, w której traktujecie jako „jedność” pod względem podatkowym świadczenie usługi remontowej wraz ze sprzedażą materiałów (tu: parapetów), stosując 7% stawkę podatku od towarów i usług, będzie nieprawidłowa.

Inne pytanie, które zakłada rozbicie na fakturze, sprzedaży materiałów wg 22% i wykonanych czynności wg 7%, jest prawidłowe. Rzeczywiście problemem mogą być umowy i zamówienia przygotowane pod rządami „starej” ustawy, gdzie takie rozbicie nie było konieczne. Niestety, jedyne co Państwo możecie uczynić, w przypadku braku możliwości dokonania podziału, to renegocjacja warunków umowy na potrzeby prawidłowych rozliczeń z fiskusem. Argumentując konieczność zmiany umowy wobec zamawiającego możecie Państwo powołać się na przepisy prawa podatkowego odnoszące się do odpowiedzialności podatnika w prawidłowym odliczaniu podatku od towarów i usług. Prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku od towarów i usług leży w interesie obu stron - wykonawcy i zamawiającego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika