Oceny z religii nadal będą wliczane do średniej na świadectwie. Skoro na nim widnieją, to muszą być traktowane na równi z innymi ocenami - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwie jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W wyroku podkreślono, że wliczanie ocen z religii lub etyki do średniej rocznej lub średniej końcowej jest konsekwencją umieszczania ich na świadectwie szkolnym. Nie można uznać ocen z religii, które widnieją na świadectwie, za mniej ważne od innych ocen - wynika z wyroku TK.
Oznacza to, że oceny z religii nadal będą współdecydowały o tym, czy uczeń otrzyma świadectwo z czerwonym paskiem, do jakiego liceum się dostanie oraz na jakich studiach rozpocznie naukę.
Orzeczenie wydano w związku z wnioskiem złożonym przez posłów Lewicy i Demokratów, według których część zapisów rozporządzenia MEN z dnia 13 lipca 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych naruszaja konstytucję.
Według posłów rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych. Ponadto narusza gwarantowane przez konstytucję prawo rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania religijnego oraz moralnego zgodnego z własnymi przekonaniami. Jest niezgodne również z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.
Ministerstwo Edukacji Narodowej po ogłoszeniu wyroku Trybunału oświadczyło, że nie planuje zmian w zakresie wliczania oceny z etyki bądź religii do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Jednocześnie - jak czytamy na stronie internetowej MEN - trwają prace nad wprowadzeniem możliwości obowiązku uczęszczania uczniów na zajęcia z etyki bądź religii wybranego wyznania. Obecnie takiego obowiązku nie ma - zajęcia te są fakultatywne.
Z wyrokiem nie zgadza się m.in. Czesław Cyrul z SLD, który napisał na swoim blogu, że rola kościoła w Polsce jest zbyt duża. - Krzyże w instytucjach publicznych, urzędach i w szkołach mają przypominać, kto w Polsce wyznacza standardy myślowe. Wyświęcanie wszystkiego, co tylko możliwe, pierwszoplanowy udział duchownych we wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i wiernopoddańcze gesty władzy wobec nich to tylko niektóre przykłady kościelnej dominacji - pisze Czesław Cyrul.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Ocena z religii jednak wliczana do średniej
Religia wliczana do średniej ocen. Ostra reprymenda biskupów poskutkowała. Rząd kategorycznie odciął się od wątpliwości ministra edukacji. (...) Ale sprawa budzi fundamentalne wątpliwości. Według b. ministra edukacji prof. Henryka Samsonowicza religia "dotyka odmiennej rzeczywistości" niż (...)
Ze spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski...
W dniu 19 listopada 2008 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkaniu współprzewodniczyli wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz (...)
Nauka religii będzie tylko na życzenie?
W Sejmie znajduje się już projekt ustawy przygotowany przez posłów SLD, który zrównuje status religii i etyki w szkołach publicznych. Zgodnie z nim przedmioty te byłyby nauczane jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Obowiązywałby też jednolity tryb wyrażania woli uczęszczania (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Szkoła w roku szkolnym 2017/2018 - informacje dla rodziców
Co rodzice powinni wiedzieć w roku szkolnym 2017/2018? Przed nami nowy rok szkolny, w którym MEN wprowadza zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju (...)
Nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów powszechnych
14 stycznia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący ustroju sądów powszechnych, w szczególności zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości, postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów i uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa.Kwestionowany (...)
20 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. akt BSA I 4110 1/20. ##baner## Co orzekł TK? Trybunał (...)
Ocenianie uczniów i egzaminy na nowych zasadach
Z dniem 1 września 2007 r. wejdzie w życie zupełnie nowe, bardzo obszerne rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu w szkołach publicznych. Czego dotyczą nowe przepisy? Nowe rozporządzenie (...)
TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące
15 kwietnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posłów dotyczącego pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska nowego Rzecznika. Trybunał (...)
Przepisy regulujące przeszukanie osób, dokonywanie kontroli osobistej oraz przeszukanie pojazdów przez funkcjonariuszy publicznych Brak ustalenia w ustawach pojęć „przeszukanie osoby” i „kontrola osobista” narusza konstytucyjne prawa i wolności człowieka. Konstytucję (...)
Odmowa świadczenia usługi ze względu na wolność sumienia i religii usługodawcy
Karalność odmowy świadczenia usług przez osobę zajmującą się zawodowo ich świadczeniem (nawet umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny) jest niekostytucyjna. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 26 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny publicznie ogłosił orzeczenie w sprawie wniosku Prokuratora (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Kreska na świadectwie dyskryminuje niewierzących
Brak oceny z religii/etyki na świadectwie wskazuje na brak afiliacji religijnej. Nie dając uczniom lekcji z etyki polskie szkoły dyskryminują te osoby, które nie uczęszczają na zajęcia „z wiary” – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Uczniowie, którzy nie (...)
TSUE nie może zawieszać polskich ustaw dotyczących ustroju i właściwości polskich sądów...
14 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał pytanie prawne Sądu Najwyższego dotyczące obowiązku państwa członkowskiego UE polegającego na wykonywaniu środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy (...)
Sądy nie mają wpływu na wybór sędziego TK ani powoływanie Prezesa oraz Wiceprezesa TK
Kodeks postępowania cywilnego - ocena prawidłowości procesu wyboru sędziego, wiceprezesa i prezesa Trybunału Konstytucyjnego W dniu 11 września 2017 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 10/17 ) dotyczący art. 1, art. 68 § 1 w związku z art. 67 oraz art. (...)
Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej
7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (sygn. akt K 3/21). ##baner## Wyrok TK Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: 1. Art. 1 akapit (...)
Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego
Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może te ograniczenia zwiększać. Wolność gospodarcza w Konstytucji Wolność gospodarcza jest (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
Celem nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych i niektórych innych ustaw jest uporządkowanie kwestii z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Zmiany mają m.in. rozwiązać problem braków kadrowych w sądach i usprawnić działanie prokuratury. Nowelizacja zawiera także (...)
Kiedy Prezydent może skorzystać z aktu łaski?
Prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem ułaskawianej osoby - rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny. Wykładnia pojęć konstytucyjnych dokonywana przez SN i NSA w oparciu o znaczenie pojęć zawartych w aktach rangi ustawy zwykłej oraz akt łaski jako negatywna (...)