Głos Ministra Sprawiedliwości w dyskusji na temat zakazu bicia dzieci:
Nigdy i w żadnej ze swoich wypowiedzi nie mówiłem, że jestem zwolennikiem bicia dzieci. Takie podejście do wychowania nie mieści się w moich przekonaniach i światopoglądzie. I nie mówię tego jako polityk, a jako ojciec dwójki dorosłych już dzieci i od niedawna również jako dziadek.
Ubolewam nad formą debaty publicznej, której tematem stał się zakaz bicia dzieci. To, że taki zakaz powinien się znaleźć w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przygotowywanej przez minister pracy nie podlega dyskusji. Tematem spornym, okazała się natomiast forma zapisu, która miałaby to gwarantować. Projekt Ministerstwa Pracy zakłada zakaz stosowania „kar cielesnych". Idea jest słuszna, ale co z całą resztą przemocy wobec dziecka, która nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek jego przewinieniem? Czyli nie jest karą. Mam uwagi do tego zapisu. Według mnie nie chronią dzieci należycie przed bezrozumną przemocą niezwiązaną z wymierzaniem kary. Dlatego proponuję poszerzenie listy zachowań wobec dziecka, których należy zabronić poprzez wprowadzenie w miejsce zakazu „kar cielesnych" zapis mówiący o zakazie „karcenia fizycznego i psychicznego". Dodatkowo postuluję wprowadzenie zakazu znęcania się nad dzieckiem w sferze psychiki. Czasem bowiem dręczenie psychiczne może wyrządzić większą krzywdę niż przemoc fizyczna. O tym nie możemy zapomnieć. Czyli chcę rozszerzyć katalog na wszystkie formy przemocy wobec nieletnich. Również te bezmyślne, systematyczne akty znęcania się fizycznego i psychicznego, które nie są związane z karą.
Od tego restrykcyjnego zapisu należy jednak zrobić wyjątek aby uchronić rodziców od odpowiedzialności za stosowanie siły fizycznej wobec dzieci w przypadkach gdy dobro dziecka tego wymaga. Rozumiem przez to takie zachowania, które chronią dziecko przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Nie możemy karać przecież rodzica za to, że uderzył dziecko w rękę gdy to próbowało włożyć ją do garnka z wrzątkiem lub gdy rodzic szarpnął je gdy w zabawie wbiegało pod jadący samochód.
Nie ma dla mnie sensu spór o to jaka jest definicja klapsa. A do tego dąży w tej chwili debata dziennikarzy i polityków.Czy to jest uderzenie otwartą dłonią w pośladki dziecka? Czy może pasem albo sznurem? A może czymkolwiek? A może nie tylko w pośladek? Ja chcę uchronić nas przed tą jałową dyskusją. Zabrońmy wszelkiej przemocy wobec dzieci - fizycznej i psychicznej. Ale z zastrzeżeniem o możliwych wyjątkach, o których wspomniałem.
Dlatego jeszcze raz apeluję do polityków i innych komentatorów zabierających głos w tej sprawie o dokładne zapoznanie się z proponowanymi rozwiązaniami. O zrobienie tego nie ze względu na poglądy polityczne i nabijanie sobie punktów w rankingach popularności. Nie przez pryzmat sympatii bądź jej braku do minister Fedak czy mojej osoby. Ale przede wszystkim ze względu na interes dzieci, o których zdrowie i godność staramy się zadbać jak najdokładniej tą bronią jaka mają politycy - właściwym prawem.
Zbigniew Ćwiąkalski
Minister Sprawiedliwości

Źródło: www.ms.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Stanowisko MPiPS w sprawie całkowitego zakazu bicia dzieci
Niektórzy z nas twierdzą, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Ale, czy aby na pewno? Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez MPiPS wynika między innymi, że: 64% Polaków zna w swoim otoczeniu rodziny, w których dochodzi do różnych form przemocy; co trzeci Polak doświadczył przemocy w rodzinie; (...)
Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!
Karna ochrona dzieci 13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim przepisy wprowadzają prawny obowiązek zawiadamiania organów ścigania (...)
Przemoc wobec dzieci słabo zwalczana
Każdego dnia w polskich domach katowanych jest prawie 130 dzieci - wynika z danych policji. Jak ustaliła "Polska", w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej od roku leży gotowy projekt monitoringu wszystkich dzieci w kraju. Dlaczego nie wszedł w życie? Ministerstwo nie odpowiedziało (...)
Co zrobiło MPiPS, aby zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Niektórzy z nas twierdzą, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Ale, czy aby na pewno? Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez MPiPS wynika[1] między innymi, że: 64% Polaków zna w swoim otoczeniu rodziny, w których dochodzi do różnych form przemocy; co trzeci Polak (...)
Uwaga! Nasze dzieci w niebezpieczeństwie
"Uwaga! Nasze dzieci w niebezpieczeństwie" - to tytuł ciekawego wystąpienia dr Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich z 2 czerwca br. alarmującego o rozmaitych zagrożeniach dla dzieci w naszym kraju występujących w ostatnim czasie. Każdy rodzić i opiekun powinien sobie (...)
Jak doszło do nowelizacji przepisów oświatowych? Uchwalenie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich było wynikiem prac, w toku których Sejm łącznie rozpatrywał cztery projekty: Poselski (...)
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, że oprawcy dzieci powinni być surowiej karani, a ci, którzy nie reagują na najcięższą (...)
Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. rodziny wziął udział 25 listopada 2008 r. w konferencji: "Rodzina wolna od przemocy", która miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim. - Prezentacja: "Przemoc wobec dzieci z perspektywy RPO. Jaka prewencja? Pierwotna? Wtórna? (...)
Baza kontaktów dla osób zainteresowanych Programem UE Daphne III uruchomiona!
W związku z realizowanymi przez MSWiA zadaniami związanymi z wdrażaniem w Polsce Programu Daphne III, na stronie internetowej MSWiA została utworzona baza kontaktów dla wszystkich zainteresowanych tym Programem. Baza prowadzona jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.Wszelkie informacje (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na (...)
Ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie miał 58-letni Jacek K. zatrzymany wczoraj w trakcie awantury domowej. Mężczyzna odpowie za znęcanie psychiczne i fizyczne nad rodziną. O całym zajściu policjantów powiadomiła żona. Kobieta zdecydowała się złożyć zawiadomienie o popełnieniu (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym (...)
Natychmiastowa ochrona dla ofiar przemocy domowej
Osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiała bezzwłocznie opuścić mieszkanie; dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa; sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą. Przełomowa (...)
Prawa podstawowe w Unii Europejskiej
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym wyraża zaniepokojenie wieloma przypadkami łamania praw podstawowych w Unii Europejskiej. Sprawozdanie wymienia między innymi przypadki dyskryminacji mniejszości, czy też naruszenie prawa do prywatności. Posłowie przedstawili zalecenia do walki (...)
Raport „Krzywdzenie dzieci w Polsce" został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w MPiPS 18 września 2008 r. W konferencji wzięli udział: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej (...)
Trzeba zapobiec krzywdzeniu dzieci
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zjawiska krzywdzenia dzieci. Oto treść jego wystąpienia: Przez krzywdzenie dziecka, rozumie się wszystkie formy fizycznego i/lub emocjonalnego złego traktowania, zaniedbywania, wykorzystania seksualnego (...)
Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)
Co też sprezentować dzieciom? Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły? Te pytania zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Nasze dzieciaki nie wyobrażają sobie już (...)
Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci
Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo. Podczas głosowania 269 posłów opowiedziało się za przyjęciem (...)
Jak nie dać się cyberprzemocy?
Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)
Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!
Karna ochrona dzieci 13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim przepisy wprowadzają prawny obowiązek zawiadamiania organów ścigania (...)
Przemoc wobec dzieci słabo zwalczana
Każdego dnia w polskich domach katowanych jest prawie 130 dzieci - wynika z danych policji. Jak ustaliła "Polska", w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej od roku leży gotowy projekt monitoringu wszystkich dzieci w kraju. Dlaczego nie wszedł w życie? Ministerstwo nie odpowiedziało (...)
Co zrobiło MPiPS, aby zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Niektórzy z nas twierdzą, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Ale, czy aby na pewno? Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez MPiPS wynika[1] między innymi, że: 64% Polaków zna w swoim otoczeniu rodziny, w których dochodzi do różnych form przemocy; co trzeci Polak (...)
Uwaga! Nasze dzieci w niebezpieczeństwie
"Uwaga! Nasze dzieci w niebezpieczeństwie" - to tytuł ciekawego wystąpienia dr Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich z 2 czerwca br. alarmującego o rozmaitych zagrożeniach dla dzieci w naszym kraju występujących w ostatnim czasie. Każdy rodzić i opiekun powinien sobie (...)
Jak doszło do nowelizacji przepisów oświatowych? Uchwalenie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich było wynikiem prac, w toku których Sejm łącznie rozpatrywał cztery projekty: Poselski (...)
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, że oprawcy dzieci powinni być surowiej karani, a ci, którzy nie reagują na najcięższą (...)
Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. rodziny wziął udział 25 listopada 2008 r. w konferencji: "Rodzina wolna od przemocy", która miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim. - Prezentacja: "Przemoc wobec dzieci z perspektywy RPO. Jaka prewencja? Pierwotna? Wtórna? (...)
Baza kontaktów dla osób zainteresowanych Programem UE Daphne III uruchomiona!
W związku z realizowanymi przez MSWiA zadaniami związanymi z wdrażaniem w Polsce Programu Daphne III, na stronie internetowej MSWiA została utworzona baza kontaktów dla wszystkich zainteresowanych tym Programem. Baza prowadzona jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.Wszelkie informacje (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na (...)
Ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie miał 58-letni Jacek K. zatrzymany wczoraj w trakcie awantury domowej. Mężczyzna odpowie za znęcanie psychiczne i fizyczne nad rodziną. O całym zajściu policjantów powiadomiła żona. Kobieta zdecydowała się złożyć zawiadomienie o popełnieniu (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym (...)
Natychmiastowa ochrona dla ofiar przemocy domowej
Osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiała bezzwłocznie opuścić mieszkanie; dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa; sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą. Przełomowa (...)
Prawa podstawowe w Unii Europejskiej
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym wyraża zaniepokojenie wieloma przypadkami łamania praw podstawowych w Unii Europejskiej. Sprawozdanie wymienia między innymi przypadki dyskryminacji mniejszości, czy też naruszenie prawa do prywatności. Posłowie przedstawili zalecenia do walki (...)
Raport „Krzywdzenie dzieci w Polsce" został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w MPiPS 18 września 2008 r. W konferencji wzięli udział: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej (...)
Trzeba zapobiec krzywdzeniu dzieci
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zjawiska krzywdzenia dzieci. Oto treść jego wystąpienia: Przez krzywdzenie dziecka, rozumie się wszystkie formy fizycznego i/lub emocjonalnego złego traktowania, zaniedbywania, wykorzystania seksualnego (...)
Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)
Co też sprezentować dzieciom? Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły? Te pytania zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Nasze dzieciaki nie wyobrażają sobie już (...)
Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci
Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo. Podczas głosowania 269 posłów opowiedziało się za przyjęciem (...)
Jak nie dać się cyberprzemocy?
Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)
Roczne sprawozdanie w sprawie równości kobiet i mężczyzn (2008)
Udział kobiet w zatrudnieniu wzrasta, ale utrzymują się nadal znaczące różnice pod względem jakości zatrudnienia kobiet, zwłaszcza w sferze wynagrodzeń. Kobietom trudniej jest godzić życie zawodowe i rodzinne, co utrudnia równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zakresie (...)