7.12.2004

Zespół
e-prawnik.pl

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza?

Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym przez właściwego przełożonego.

Jak oblicza się czas trwania zagranicznej podróży służbowej żołnierza?

Obliczanie czasu zagranicznej podróży służbowej jest uzależnione od tego, jakim środkiem komunikacji się odbywa. W przypadku komunikacji:

  1. lądowej - od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili przekroczenia jej w drodze powrotnej do kraju,
  2. lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
  3. morskiej - od chwili wyjścia statku z portu polskiego do chwili wejścia statku w drodze powrotnej do portu polskiego.

Poza tym, jeżeli przekroczenie granicy państwowej odbywa się poza miejscowością stanowiącą miejsce zamieszkania lub stałe miejsce pełnienia służby żołnierza, za czas podróży od tej miejscowości do miejsca przekroczenia granicy i z powrotem żołnierzowi przysługują należności jak za krajową podróż służbową.

Jakie świadczenia przysługują żołnierzowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej?

Z tytułu zagranicznej podróży służbowej żołnierzowi przysługują:

  1. diety,
  2. zwrot kosztów noclegów lub ryczałt za nocleg,
  3. zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu,
  4. zwrot kosztów leczenia oraz innych niezbędnych wydatków określonych przez przełożonego, który wydał polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej.

W jakiej wysokości i jak obliczyć przysługującą dietę?

Zasadą jest, iż dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży służbowej.

Porady prawne

Jeżeli zagraniczna podróż służbowa trwa:

  1. nie dłużej niż dobę i wynosi:
    • do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
    • ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
    • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości,
  2. dłużej niż dobę:
    • za każdą pełną dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości,
    • za niepełną, ale rozpoczętą dobę - przysługuje dieta w wysokości, jak za podróż, która trwa nie dłużej niż dobę.

Czy wysokość diety może ulec zmianie?

Tak. Ponieważ kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego za granicą bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy bezpłatny posiłek stanowi odpowiednio:

  • śniadanie - 15% diety,
  • obiad - 30% diety,
  • kolacja - 30% diety.

Jakie świadczenia przysługują żołnierzowi w zagranicznej podróży służbowej obejmującej nocleg?

Za nocleg żołnierzowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów w wysokości potwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego na ten cel limitu, który może być przekroczony tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zgodę na to może wyrazić ten sam przełożony, który wydał polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej.
Żołnierzowi, który nie korzystał z noclegu w hotelu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości w/w 25% limitu.

Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu oraz gdy żołnierzowi zapewniono bezpłatny nocleg.

Jakie jeszcze inne świadczenia przysługują żołnierzowi, który odbywa zagraniczną podróż służbową?

Żołnierzowi korzystającemu za granicą z dojazdów środkami komunikacji miejscowej przysługuje ryczałt na pokrycie ich kosztów w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w zagranicznej podróży służbowej.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)

Zagraniczne podróże służbowe

Zagraniczne podróże służbowe

Wysokość diety za dobę podróży służbowej oraz limitu na nocleg w hotelu od 1 stycznia 2006 r. Państwo  Kwota diety i waluta Kwota limitu  na nocleg  Afganistan  41 USD  100  Albania  36 EUR 90  Algieria  42 EUR 100  Andora  jak (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)

Duże zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe

Duże zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe

Przez ostatnie 7 lat Ministerstwo Pracy zdawało się nie zauważać rosnącej inflacji, podwyżek cen i VAT. W efekcie diety za krajowe i zagraniczne wyjazdy służbowe stały się z czasem niewystarczające. Nowe stawki, które właśnie weszły w życie nie wprowadziły jednak oczekiwanej rewolucji. Znowelizowane (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej?  Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej (...)

Jak urwać się z woja?

Jak urwać się z woja?

Kiedy żołnierze mogą być zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo? Co do zasady czas trwania zasadniczej służby wojskowej wynosi 9 miesięcy, a służbę tę odbywa się w jednym nieprzerwanym okresie.   Żołnierze mogą być jednak zwolnieni z zasadniczej (...)

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

Od 23 kwietnia 2022 r. żołnierz, który po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej stanie się niezdolny do pracy, może otrzymać zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z czynnej służby wojskowej bez okresu wyczekiwania. (...)

Co nowego dla żołnierzy?

Co nowego dla żołnierzy?

W Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz rozporządzenie określające wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych. – (...)

Zakwaterowanie żołnierzy

Zakwaterowanie żołnierzy

Jaki projekt dotyczy zakwaterowania żołnierzy? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Jakie zmiany przewidziano?Nowe (...)

Kiedy świadczenia dla żołnierzy poza granicami państwa są zwolnione od podatku?

Kiedy świadczenia dla żołnierzy poza granicami państwa są zwolnione od podatku?

Czego dotyczy interpretacja ogólna MFFiPR z 7 maja 2021 r.? Interrpretacja dotyczy wykładni art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT w zakresie użytego w tym przepisie zwrotu legislacyjnego „w składzie jednostki wojskowej”. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy (...)

Projekt ustawy o świadczeniu przysługującym członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy

Projekt ustawy o świadczeniu przysługującym członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia zakłada wprowadzenie (...)

Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych

Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych

Stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia weteranów, m.in. dodatkowe uprawnienia dla poszkodowanych żołnierzy, większe dodatki finansowe, kompleksową opiekę medyczną i turnusy leczniczo-rehabilitacyjne, środki na kształcenie weteranów – to przewiduje przyjęty (...)

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

Stan faktyczny W lipcu br. zostałam zatrudniona przez Centralę - Wojskowe Misje Pokojowe z siedzibą w Warszawie na czas określony do 31 lipca 2008 r. jako specjalista (wykonuję pracę sekretarki i zakres obowiązków mam wyznaczony na to stanowisko). Miejsce wykonywania pracy określono w następujący (...)

Armia zawodowa do końca 2010

Armia zawodowa do końca 2010

Proces profesjonalizacji w siłach zbrojnych trwa od 2002 r., lecz w tym roku nabiera dużego przyspieszenia. Odbywać się będzie równocześnie w czterech głównych obszarach, obejmujących: uzawodowienie wojska, modernizację techniczną armii, system szkolenia oraz szeroko rozumiany (...)

Zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP

Zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP

Jaki projekt dotyczy służby wojskowej?31 marca 2009 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Jakie zmiany (...)

Świadczenia odszkodowawcze dla żołnierzy

Świadczenia odszkodowawcze dla żołnierzy

Na najbliższym posiedzeniu Senatu w dniach 2 i 3 kwietnia 2003r. senatorowie rozpatrywać będą ustawę o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Ustawa ta, uchwalona przez Sejm w dniu 14 marca 2003r. ma na celu (...)

Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach

Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach

Jak podał resort rolnictwa, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian. Pracujący rolnik-emeryt z prawem do pełnej emerytury Rolnik-emeryt może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie (...)

Emerytury rolnicze po nowemu

Emerytury rolnicze po nowemu

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik przedstawili zmiany w zasadach wypłacania rolniczych emerytur. Sprawiedliwość dziejowa dla rolniczych emerytów – "To jest sprawiedliwość dziejowa (...)

Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, obywatel (...)

Rekompensata za stawiennictwo na ćwiczeniach wojskowych

Rekompensata za stawiennictwo na ćwiczeniach wojskowych

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Za każdy dzień ćwiczeń żołnierzowi przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego. Dodatkowo może mu przysługiwać świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie. Rekompensata dla (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej?  Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej (...)

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)

Jak urwać się z woja?

Jak urwać się z woja?

Kiedy żołnierze mogą być zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo? Co do zasady czas trwania zasadniczej służby wojskowej wynosi 9 miesięcy, a służbę tę odbywa się w jednym nieprzerwanym okresie.   Żołnierze mogą być jednak zwolnieni z zasadniczej (...)

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

Od 23 kwietnia 2022 r. żołnierz, który po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej stanie się niezdolny do pracy, może otrzymać zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z czynnej służby wojskowej bez okresu wyczekiwania. (...)

Co nowego dla żołnierzy?

Co nowego dla żołnierzy?

W Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz rozporządzenie określające wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych. – (...)

Zakwaterowanie żołnierzy

Zakwaterowanie żołnierzy

Jaki projekt dotyczy zakwaterowania żołnierzy? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Jakie zmiany przewidziano?Nowe (...)

Kiedy świadczenia dla żołnierzy poza granicami państwa są zwolnione od podatku?

Kiedy świadczenia dla żołnierzy poza granicami państwa są zwolnione od podatku?

Czego dotyczy interpretacja ogólna MFFiPR z 7 maja 2021 r.? Interrpretacja dotyczy wykładni art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT w zakresie użytego w tym przepisie zwrotu legislacyjnego „w składzie jednostki wojskowej”. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy (...)

Projekt ustawy o świadczeniu przysługującym członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy

Projekt ustawy o świadczeniu przysługującym członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia zakłada wprowadzenie (...)

Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych

Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych

Stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia weteranów, m.in. dodatkowe uprawnienia dla poszkodowanych żołnierzy, większe dodatki finansowe, kompleksową opiekę medyczną i turnusy leczniczo-rehabilitacyjne, środki na kształcenie weteranów – to przewiduje przyjęty (...)

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

Stan faktyczny W lipcu br. zostałam zatrudniona przez Centralę - Wojskowe Misje Pokojowe z siedzibą w Warszawie na czas określony do 31 lipca 2008 r. jako specjalista (wykonuję pracę sekretarki i zakres obowiązków mam wyznaczony na to stanowisko). Miejsce wykonywania pracy określono w następujący (...)

Armia zawodowa do końca 2010

Armia zawodowa do końca 2010

Proces profesjonalizacji w siłach zbrojnych trwa od 2002 r., lecz w tym roku nabiera dużego przyspieszenia. Odbywać się będzie równocześnie w czterech głównych obszarach, obejmujących: uzawodowienie wojska, modernizację techniczną armii, system szkolenia oraz szeroko rozumiany (...)

Zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP

Zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP

Jaki projekt dotyczy służby wojskowej?31 marca 2009 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.Jakie zmiany (...)

Świadczenia odszkodowawcze dla żołnierzy

Świadczenia odszkodowawcze dla żołnierzy

Na najbliższym posiedzeniu Senatu w dniach 2 i 3 kwietnia 2003r. senatorowie rozpatrywać będą ustawę o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Ustawa ta, uchwalona przez Sejm w dniu 14 marca 2003r. ma na celu (...)

Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach

Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach

Jak podał resort rolnictwa, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian. Pracujący rolnik-emeryt z prawem do pełnej emerytury Rolnik-emeryt może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie (...)

Emerytury rolnicze po nowemu

Emerytury rolnicze po nowemu

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik przedstawili zmiany w zasadach wypłacania rolniczych emerytur. Sprawiedliwość dziejowa dla rolniczych emerytów – "To jest sprawiedliwość dziejowa (...)

Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, obywatel (...)

Rekompensata za stawiennictwo na ćwiczeniach wojskowych

Rekompensata za stawiennictwo na ćwiczeniach wojskowych

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Za każdy dzień ćwiczeń żołnierzowi przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego. Dodatkowo może mu przysługiwać świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie. Rekompensata dla (...)

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

  W postępowaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony był należycie zawiadamiany o wszelkich czynnościach procesowych. Ważne jest więc, aby wszelkie pisma sądowe zostały mu prawidłowo doręczone. W pewnych jednak wypadkach uznaje się pismo za doręczone, (...)

Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie za długoletnią służbę

Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie za długoletnią służbę

Przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę przewiduje, że funkcjonariusze i żołnierze zawodowi otrzymają nowe świadczenie po 15 latach służby. Nowelizacja ma zachęcać doświadczonych funkcjonariuszy (...)

Kwalifikacja wojskowa w 2021 roku

Kwalifikacja wojskowa w 2021 roku

Nowe zasady kwalifikacji wojskowej w 2021 roku W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej w tym roku. Będzie ona mogła zostać przeprowadzona od kwietnia do lipca lub od sierpnia do listopada. W (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Właściciel firmy ma zamiar w najbliższym czasie poszerzyć działalność gosp. (świadczy usługi budowlane) na kraje Wspólnoty Europejskiej. W styczniu i lutym jeździł do Danii w celu rozpoznania rynku. Po powrocie do kraju przedłożył rachunki za nocleg, paragony za zakup paliwa (jechał firmowym (...)

Wysokość diet za podróże służbowe

Wysokość diet za podróże służbowe

Czy pracodawca z sektora prywatnego może zmniejszyć wielkość diet oraz innych należności związanych z podróżą służbową zagraniczną? Czy właściwym miejscem umieszczenia tych zmian jest regulamin wynagradzania oraz czy istnieją dolne wielkości ograniczające wielkość obniżenia wypłacanych (...)

Delegacje zagraniczne przedsiębiorcy

Delegacje zagraniczne przedsiębiorcy

Prowadzę działalność jednoosobową i wykonuję usługi za granicą Polski, ale dla polskiej firmy z siedzibą w Polsce. Czy mam prawo wystawiać sobie delegację zagraniczną, która w ten sposób mogę wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od (...)

Podróże służbowe członków zarządu

Podróże służbowe członków zarządu

W nowoutworzonej spółce XX z o.o. jest 2 członków zarządu, jednak nie są oni zatrudnieni na umowę o pracę w tej spółce. Spółka XX nie zatrudnia jeszcze żadnego pracownika. Członkowie zarządu są zatrudnieni w innych firmach, jednak w ramach działalności w spółce XX, w której pełnią (...)

Zajęcie poborów za zaległe alimenty

Zajęcie poborów za zaległe alimenty

Jestem żołnierzem zawodowym w trakcie rozwodu mam zasądzone alimenty na nie pracującą żonę i dzieci. Zalegam żonie z alimentami. Żona podała do komornika aby ściągnął zaległe alimenty. Czy komornik ma prawo zająć dodatkowe wynagrodzenie np. trzynasta pensja, równoważnik mundurowy(mundurówka), (...)

Zasiłek osiedleniowy

Zasiłek osiedleniowy

Żołnierz złożył w dniu 10.08.2004 r. wniosek o przyznanie zasiłku osiedleniowego w wysokości 300% na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 kwietnia 2001 r.w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienie i podróże służbowe. Rozporządzenie to obowiązywało (...)

Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego

Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego

Razem z mężem chcielibyśmy otworzyć własną firmę w formie spółki z o.o. Mąż jest żołnierzem zawodowym kontraktowym. Zastanawiamy się, czy jako żołnierz może być wspólnikiem w spółce z o.o.? Czy inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych w służbie stałej? Dodam, że działalności (...)

Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej

Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej

Pracowałem w wojsku przez 7 lat. Następnie leczyłem się psychiatrycznie na depresję i nerwicę. Jeżeli złożę wypowiedzenie w pracy, czy przy zwolnieniu zachowam wszystkie należności związane z zwolnieniem żołnierza zawodowego? Żołnierza zawodowego zwalnia się ze służby wskutek upływu (...)

Renta inwalidzka i świadczenie pieniężne żołnierza

Renta inwalidzka i świadczenie pieniężne żołnierza

Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje przez okres jednego roku świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego, czy jeżeli równocześnie ze (...)

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę

Odsłużyłem wojsko dawno temu, teraz jestem podoficerem rezerwy. Obecnie przebywam za granicą na stałe. Mam tu firmę i pozwolenie na pobyt. Wyjeżdżając z kraju nie dopełniłem obowiązku zgłoszenia wyjazdu za granicę powyżej 2 miesięcy druk E4 i E16 do WKU, bo o tym zupełnie nie wiedziałem. (...)

Renta dla żołnierza

Renta dla żołnierza

Od 7 lat jestem zawodowym wojskowym. Podczas tych lat dostałem depresji, nerwicy i popadłem w alkoholizm. Czy może być to podstawą do ubiegania się o rentę? Żołnierzowi przysługuje odszkodowanie w razie choroby, która pozostaje w związku z pełnioną przez niego służbą wojskową. Wykaz (...)

Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Jestem zawodowym żołnierzem, w służbie czynnej. Chcę założyć działalność gospodarczą. Wojsko nie odprowadza ZUS - u, gdyż emeryturę będę miał z wojskowego biura emerytalnego. Czy będę zwolniony ze składki ZUS? Zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych żołnierz (...)

Równoważnik za nieodebrany mundur

Równoważnik za nieodebrany mundur

Czy żołnierzowi zawodowemu, w związku z przebywaniem na zasiłku chorobowym (ciężki wypadek przy pracy) należy się ekwiwalent za nieodebrany mundur w razie zwolnienia go przez jednostkę wojskową po zakończeniu chorobowego? Czy w przypadku zwolnienia się z własnej inicjatywy ekwiwalent taki (...)

Obliczenie i przyznawanie odprawy mieszkaniowej przysługującej żołnierzowi

Obliczenie i przyznawanie odprawy mieszkaniowej przysługującej żołnierzowi

Jakie są zasady dotyczące obliczania i przyznawania odprawy mieszkaniowej dla żołnierza? Zasady obliczania tej odprawy reguluje art. 47 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej: Art. 47. 1. Odprawa mieszkaniowa wynosi 3 % wartości przysługującego lokalu mieszkalnego (...)

Odprawa mieszkaniowa dla żołnierzy

Odprawa mieszkaniowa dla żołnierzy

W jakich przypadkach żołnierzowi przysługuje odprawa mieszkaniowa? Z art. 23 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzowi: 1) służby stałej: a) zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, zamieszkałemu w kwaterze, (...)

Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego

Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego

Razem z mężem chcielibyśmy otworzyć własną firmę w formie spółki z o.o. Mąż jest żołnierzem zawodowym kontraktowym. Zastanawiamy się, czy jako żołnierz może być wspólnikiem w spółce z o.o.? Czy inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych w służbie stałej? Dodam, że działalności (...)

Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej

Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej

Pracowałem w wojsku przez 7 lat. Następnie leczyłem się psychiatrycznie na depresję i nerwicę. Jeżeli złożę wypowiedzenie w pracy, czy przy zwolnieniu zachowam wszystkie należności związane z zwolnieniem żołnierza zawodowego? Żołnierza zawodowego zwalnia się ze służby wskutek upływu (...)

Renta inwalidzka i świadczenie pieniężne żołnierza

Renta inwalidzka i świadczenie pieniężne żołnierza

Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje przez okres jednego roku świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego, czy jeżeli równocześnie ze (...)

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę

Odsłużyłem wojsko dawno temu, teraz jestem podoficerem rezerwy. Obecnie przebywam za granicą na stałe. Mam tu firmę i pozwolenie na pobyt. Wyjeżdżając z kraju nie dopełniłem obowiązku zgłoszenia wyjazdu za granicę powyżej 2 miesięcy druk E4 i E16 do WKU, bo o tym zupełnie nie wiedziałem. (...)

Zasiłek osiedleniowy

Zasiłek osiedleniowy

Żołnierz złożył w dniu 10.08.2004 r. wniosek o przyznanie zasiłku osiedleniowego w wysokości 300% na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 kwietnia 2001 r.w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienie i podróże służbowe. Rozporządzenie to obowiązywało (...)

Renta dla żołnierza

Renta dla żołnierza

Od 7 lat jestem zawodowym wojskowym. Podczas tych lat dostałem depresji, nerwicy i popadłem w alkoholizm. Czy może być to podstawą do ubiegania się o rentę? Żołnierzowi przysługuje odszkodowanie w razie choroby, która pozostaje w związku z pełnioną przez niego służbą wojskową. Wykaz (...)

Zajęcie poborów za zaległe alimenty

Zajęcie poborów za zaległe alimenty

Jestem żołnierzem zawodowym w trakcie rozwodu mam zasądzone alimenty na nie pracującą żonę i dzieci. Zalegam żonie z alimentami. Żona podała do komornika aby ściągnął zaległe alimenty. Czy komornik ma prawo zająć dodatkowe wynagrodzenie np. trzynasta pensja, równoważnik mundurowy(mundurówka), (...)

Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Zawodowy wojskowy a działalność gospodarcza

Jestem zawodowym żołnierzem, w służbie czynnej. Chcę założyć działalność gospodarczą. Wojsko nie odprowadza ZUS - u, gdyż emeryturę będę miał z wojskowego biura emerytalnego. Czy będę zwolniony ze składki ZUS? Zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych żołnierz (...)

Równoważnik za nieodebrany mundur

Równoważnik za nieodebrany mundur

Czy żołnierzowi zawodowemu, w związku z przebywaniem na zasiłku chorobowym (ciężki wypadek przy pracy) należy się ekwiwalent za nieodebrany mundur w razie zwolnienia go przez jednostkę wojskową po zakończeniu chorobowego? Czy w przypadku zwolnienia się z własnej inicjatywy ekwiwalent taki (...)

Obliczenie i przyznawanie odprawy mieszkaniowej przysługującej żołnierzowi

Obliczenie i przyznawanie odprawy mieszkaniowej przysługującej żołnierzowi

Jakie są zasady dotyczące obliczania i przyznawania odprawy mieszkaniowej dla żołnierza? Zasady obliczania tej odprawy reguluje art. 47 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej: Art. 47. 1. Odprawa mieszkaniowa wynosi 3 % wartości przysługującego lokalu mieszkalnego (...)

Odprawa mieszkaniowa dla żołnierzy

Odprawa mieszkaniowa dla żołnierzy

W jakich przypadkach żołnierzowi przysługuje odprawa mieszkaniowa? Z art. 23 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzowi: 1) służby stałej: a) zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, zamieszkałemu w kwaterze, (...)

Nieprzestrzeganie przepisów BHP przez żołnierza zawodowego

Nieprzestrzeganie przepisów BHP przez żołnierza zawodowego

Co grozi żołnierzowi zawodowemu za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy? Dla żołnierzy zawodowych sankcją za niewykonanie obowiązku wynikającego z ustawy o służbie żołnierzy zawodowych jest zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy (...)

Urlop wychowawczy żołnierza

Urlop wychowawczy żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym od 12 lat czy mam prawo do uzyskania urlopu wychowawczego i jakie warunki muszę spełnić. Zgodnie z Art. 186. § 1 Kodeksu Pracy na wniosek pracownicy pracodawca jest obowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zgodnie zaś (...)

Emerytura żołnierza zawodowego

Emerytura żołnierza zawodowego

Jestem emerytem wojskowym z 60% podstawą emerytury. Na "rękę" mam 2000 zł. Ile mogę zarobić, aby nie stracić lub nie mieć zmniejszonej emerytury? Jaka będzie moja emerytura jeżeli zarobię dodatkowo 3000 zł, a ile stracę przy zarobku 4500 zł? W przedstawionym stanie faktycznym odpowiedź (...)

Zwolnienie od powołanie do wojska

Zwolnienie od powołanie do wojska

Czy to prawda, że tegoroczni absolwenci szkół wyższych są automatycznie przenoszeni do rezerwy jeżeli w terminie ukończą studia? Jak to wygląda dla rocznika 1978? Zgodnie z § 2 Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 października 2001r. w sprawie zwalniania żołnierzy z czynnej (...)

Uposażenie żołnierza a wspólność majątkowa

Uposażenie żołnierza a wspólność majątkowa

Czy prawdą jest, że pieniądze zarobione przez żołnierza na misji są jego własnością, pomimo istnienia pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej? Art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność (...)