28.4.2014

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Życie rybaka na (dzikim) zachodzie Europy

Za każdym razem, gdy Stephen McHale znajduje w swoich sieciach samicę homara przenoszącą jaja, wypuszcza ją, wycinając wcześniej znak V na jej płetwie - informujący innych rybaków o tym, by tego okazu nie zabierać ze sobą.

Dzięki temu, lokalne zasoby są chronione i mogą w naturalny sposób się odradzać. - œŁowimy ryby i skorupiaki, zaopatrując głównie lokalne rynki. Wiemy na co jest popyt, i dzięki temu nie zalewamy sklepów niepopularnymi gatunkami - mówi Irlandczyk.

Jest spokojne, kwietniowe popołudnie. Ostatnim zadaniem McHale'a przed spłynięciem do portu jest wyciągnięcie pułapek na kraby i homary. Rybak wie, że musi się jednak pospieszyć - pogoda ma się szybko zmienić, a wtedy mała zatoka, będąca jego głównym łowiskiem, zmieni się w buzującą pianą kipiel. Stephen McHale od 40 lat łowi makrele, kraby i homary na wybrzeżu irlandzkiego hrabstwa Mayo.

Porady prawne

Rybak podkreśla, że od momentu przyłączenia Irlandii do UE, wiele się zmieniło. Możemy sprzedawać nasze ryby na rynkach w całej Europie. To ogromna szansa i jednocześnie bezpieczeństwo. Zanim Irlandia dołączyła do Wspólnoty Europejskiej (1973 r.) zupełnie nie mieliśmy zbytu, a ryby i skorupiaki nie były częścią restauracyjnego menu. Przyławiane kraby nierzadko oddawaliśmy ludziom za darmo - opowiada.

Rybołówstwo w starym stylu

Na poszarpanym wybrzeżu Atlantyku, McHale łowi od maja do października z pokładu Eileen's Pride - swojej dziewięciometrowej łodzi, nazwanej na cześć żony, prowadzącej na co dzień gospodarstwo agroturystyczne. Irlandczyk przystosował kuter do wykorzystywania tradycyjnych i zrównoważonych narzędzi pasywnego połowu, w którym najważniejsze jest namierzanie migrujących ławic. Używa pojedynczych linek i haków do połowu, by zapewnić jak najmniejszy, negatywny wpływ na ekosystem.

Głównym celem zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa, wypracowanej w styczniu 2014 r., jest zapewnienie zrównoważonego środowiskowo, ekonomicznie, społecznie i kulturowo, połowu.

Znamy nasze łowiska lepiej

McHale popiera inicjatywę: €œCieszę się, że teraz więcej w tych kwestiach będą mieć także rządy państw UE, grupy reprezentujące rybaków oraz my sami. W końcu to my, a nie Bruksela czy mieszkający daleko stąd naukowcy, będziemy wiedzieć wcześniej, w jakim stanie są nasze łowiska. To oznacza, że mogę podejmować decyzje, bazując na najbardziej aktualnych danych, o tym by przenieść się w inne miejsce i nie ryzykować przełowienia - tłumaczył.

Za małe? Za burtę

Irlandczyk wypływa w morze każdego dnia. Tego wieczora wyciągnęliśmy 20 pułapek na skorupiaki. Udało nam się złapać dziewięć homarów i trochę krabów. Wiele z nich za chwilę pojawi się, jeszcze żywa, na rynkach Europy, część trafi do lokalnych przetwórni. Mamy odpowiednie miarki na łodzi i wpadająca w nasze sieci drobnica trafia z powrotem do wody. Gdy w klatce znajdzie się nosząca jaja samica homara, oznaczamy ją i wypuszczamy, by ich populacja mogła się odradzać - wyjaśnił rybak, dopływając do skalistego brzegu Irlandii.

źródło: Parlament Europejski

Porady prawne
Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. (...)

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4% wynagrodzenia. (...)

Ochrona przed nieuczciwymi firmami

Ochrona przed nieuczciwymi firmami

Rząd przyjął 8 stycznia, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Trafił on do Sejmu. Projekt zakłada zwiększenie skuteczności wymierzenia sankcji podmiotom zbiorowym (osobom prawnym), zwłaszcza w przypadku zwalczania poważnej (...)

Jedną drogą do wspólnego rynku energii elektrycznej

Jedną drogą do wspólnego rynku energii elektrycznej

Rozdział właścicielski bez wyjątków, limity cen na niekonkurencyjne rynki, pierwszeństwo w dostępie do sieci dla źródeł odnawialnych, silna i decyzyjna agencja regulacyjna na poziomie wspólnotowym, to propozycje do III pakietu energetycznego, które przyjął Parlament (...)

Dogoniliśmy Zachód...cenami biletów do kina

Dogoniliśmy Zachód...cenami biletów do kina

Kina sieciowe podnoszą ceny. Za bilety płacimy już tyle, ile na Zachodzie. 24 zł w Silver Screen, 25 zł w sieci Cinema City, 27 zł w Multikinie – ceny biletów w warszawskich kinach poszły w górę i zaczynają doganiać te z Europy Zachodniej. (...) Dla porównania, za weekendowy seans (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM PRAWNE

ślub z obywatelem Turcji

ślub z obywatelem Turcji Mam narzeczonego ,który jest obywatelem z Turcji.Planujemy ślub.Czy mam sie czegos obawiać?Może ktoś ma za męża Turka? (kaśka) Kasia mam dokładnie ten sam problem i próbuje (...)

Pies a sąsiedzi

Pies a sąsiedzi Mam dom w niewielkiej miejscowości. Jest on ulokowany na osiedlu domków jednorodzinnych tak więc ze wsztystkich praktycznie stron mam sąsiadów. Jednak mam mieszkanie w mieście i (...)

przywłaszczenie rzeczy znalezionej???

przywłaszczenie rzeczy znalezionej??? Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc. Znalazłem się w bardzo przykrej dla mnie sytuacji. W miesiącu grudniu ubiegłego roku znalazłem telefon komórkowy (...)

Porady prawne