Archiwum artykułów - Strona 39

Uproszczone wybory przedsiębiorców w zakresie rozliczeń z PIT i CIT

10.10.2019

1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące: wyboru sposobu ustalania daty powstania przychodu w przypadku zaliczek rejestrowanych na kasie rejestrującej, wyboru sposobu ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, wyboru sposobu wpłacania (...)

Nowe zasady dostępu do rachunków bankowych

8.10.2019

14 września banki zmieniły sposób dostępu do rachunków bankowych przez internet. Nowe rozwiązania mają poprawić bezpieczeństwo klientów. Jednak nadal należy zachować ostrożność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Zmiany wynikają dyrektywy PSD2 i wdrażających (...)

Jak zdobyć pieniądze na windę?

8.10.2019

Jesteś zarządcą w wielorodzinnym budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwa budownictwa społecznego, gminy? W Twoim budynku mieszka osoba niepełnosprawna, której trzeba zapewnić bezpieczny dostęp do lokalu? Skorzystaj z pomocy PFRON (...)

Problemy z OC rolnika...

8.10.2019

Po uchwale Sądu Najwyższego z wniosku Rzecznika Finansowego spadła liczba spraw sporów dotyczących wypłat z OC rolnika za szkody wyrządzone przez psy. Nowym problemem są odmowy pokrycia szkód wyrządzonych na działce sąsiada w czasie oprysków. Ubezpieczyciele nie chcą też (...)

Nieautoryzowane transakcje płatnicze

8.10.2019

Jeżeli klient zgłosi nieautoryzowaną transakcję, bank powinien niezwłocznie zwrócić mu utracone pieniądze – uważa Rzecznik Finansowy. Chodzi na przykład o przypadki kradzieży pieniędzy z internetowego rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dostawca usług (...)

Opodatkowanie przychodów z tzw. najmu prywatnego

7.10.2019

1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z tzw. najmu prywatnego przez jednego z małżonków (PIT). Minister Finansów wydał w tym zakresie objaśnienie podatkowe.

Uwaga na inwestycje „w weksle”!

7.10.2019

Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na pozyskanie pieniędzy od osób prywatnych. Zamiast emisji obligacji korporacyjnych wystawiają weksle. Te instrumenty są wyłączone spod rygorów emisji publicznych. To oznacza, że ryzyko takiej inwestycji jest większe. Ograniczone są też (...)

Uprawnienia klientów upadłego biura podróży

4.10.2019

Upadłe biuro podróży Neckermann miało wykupioną gwarancję ubezpieczeniową w Allianz Partners (AWP P&C S.A. Oddział w Polsce). Spółka i władze województwa mazowieckiego przekazały informacje nt. procedury działania w takiej sytuacji.

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

1.10.2019

1 października br. wchodzą w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe osobom niepełnosprawnym. Kto może otrzymać świadczenie? Gdzie i kiedy można składać wnioski?

Niższy PIT 17% od 1 października 2019 r.

30.9.2019

Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – takie zmiany przewiduje nowelizacja. Z nowych rozwiązań skorzysta ponad (...)

Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód

29.9.2019

Zgodnie z art. 58 § 2 zd. drugie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Jak widać orzeczenie (...)

Wkrótce obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności

28.9.2019

Od 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dla niektórych transakcji, a od 1 stycznia 2020 r. – obowiązek zapłaty na rachunek wskazany w Wykazie podatników VAT. Właściwym rachunkiem, który pozwala podatnikowi (...)

Katastrofa budowlana

27.9.2019

Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. Prawo w kilku swoich gałęziach posługuje się tym pojęciem, nadając mu indywidualny sens. Tak (...)

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

26.9.2019

Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Dowiedz się, jak je uzyskać.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

25.9.2019

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to kolejny program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej adresowany do osób niepełnosprawnych. Pierwsza edycja programu będzie realizowana od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku. Źródłem jego finansowania (...)

Rękojmia za wady

25.9.2019

Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z umową) lub prawną kupionego (...)

Procedura cofnięcia skutków unikania opodatkowania

23.9.2019

Od 2016 r. organy podatkowe mogą przeciwdziałać praktykom agresywnej optymalizacji podatkowej stosując przepisy ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Pozwala ona na zakwestionowanie rozliczeń podatkowych w sytuacji, gdy można ustalić, że podejmowane przez (...)

Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych do sprawdzenia

22.9.2019

Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać bezpłatnie dostęp do swoich danych przez internet.

Sprzedaż na raty

20.9.2019

Kodeks cywilny reguluje umowę sprzedaży niejednolicie, a konkretnie przewiduje kilka szczególnych rodzajów umowy sprzedaży. Pośród kilku innych rodzajów jest też sprzedaż na raty. Rodzaj - wydawać by się mogło - najbardziej znany i popularny. Czym rózni się (...)

Mobbing w pracy - jak się bronić?

19.9.2019

Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Skutki podatkowe utraty zaliczki lub przedpłaty

19.9.2019

Obecnie jedną z plag obrotu gospodarczego są niesolidni kontrahenci. Przedsiębiorcy jednak osiągają stratę nie tylko w sytuacji, w której nie otrzymują zapłaty za wykonaną przez siebie usługę lub dostarczony towar, ale równie często tracą zaliczki lub przedpłaty. Niestety (...)

Zwrotny transfer nieruchomości a unikanie opodatkowania

18.9.2019

W niedawnej informacji Szef KAS zwrócił uwagę na wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, w których podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych dążą do uzyskania wyjaśnień przedstawiając stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, których centralnym (...)

Rachunki w wykazie podatników VAT

17.9.2019

W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi (...)

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

17.9.2019

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę.

Bezpieczniej w nowym roku szkolnym

16.9.2019

Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, uregulowanie ustawowo zasad instalowania w szkołach i placówkach monitoringu wizyjnego, zapewnienie pomieszczeń umożliwiających uczniom (...)

Uprawnienie do przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego

15.9.2019

Według stanowiska Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKIK w sprawie interpretacji art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej spłatykredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, (...)

Praca zmianowa

14.9.2019

Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu ciągłym, skróconym czasie pracy, zadaniowym czasie pracy, przerywanym czasie pracy, jak i w (...)

Nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej

13.9.2019

Od 14 września 2019 r. zaczną w pełni obowiązywać nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej i elektronicznych transakcji płatniczych, wynikające z unijnej dyrektywy tzw. PSD2. W związku z tym banki i inne instytucje finansowe zmieniają m.in. sposoby potwierdzania transakcji internetowych. (...)

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia

12.9.2019

Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od początku 2019 r. mogą korzystać z nowej preferencji w PIT, z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia może wynieść nawet 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć (...)

Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

11.9.2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi szereg programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W ślad za uruchomionymi programami idą zwiększone wydatki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych.

Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty...

10.9.2019

Art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową klienta. Wystarczy wówczas spisanie danych z dokumentów tożsamości - wyjaśnił Prezes (...)

Geoportal - czyli co?

9.9.2019

Geoportal.gov.pl to nowoczesny sposób udostępniania informacji przestrzennej. Jest on portalem mapowym udostępniającym obywatelom, przedsiębiorcom oraz administracji publicznej informację przestrzenną z wielu rejestrów urzędowych.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) w praktyce

6.9.2019

Szef KAS wyjaśnił m.in. kwestie związane z wszczęciem procedury APA oraz wymogami formalnymi wniosków o APA. Przed złożeniem wniosku o APA warto poznać odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania związane z procedurą zawierania uprzednich porozumień cenowych. Poruszone (...)

Danina solidarnościowa w praktyce

5.9.2019

Dowiedz się, jakie objaśnienia podatkowe Ministra Finansów dotyczą stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

„Mój Prąd” już działa!

4.9.2019

Rozpoczął się pierwszy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Po raz pierwszy zastosowano tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. 

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

3.9.2019

2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika