Archiwum artykułów - Strona 89

Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

28.4.2006

W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono tezy tego pisma. Według niego, gdy usługa naukowo-badawcza jest realizowana na zlecenie (...)

Czym zajmuje się samorząd terytorialny?

26.4.2006

Zakres zadań jednostek samorządu terytorialnego obejmuje: zadania własne - określone w ustawach kompetencyjnych i w ustawach szczególnych - oraz zadania zlecone, należące do zakresu administracji rządowej. Między jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli (gminami, (...)

Kontrola administracji

4.4.2006

Administracja publiczna, będąc władzą, winna całym swym bytem i działalnością opierać się na obowiązującym prawie. Kontrola oznacza badanie zgodności stanu istniejącego ze stanem postulowanym, ustalenie zasięgu i przyczyn rozbieżności oraz przekazanie wyników tego ustalenia, a (...)

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

29.3.2006

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów krajowych, tj. ustawy - Prawo celne, aktów wykonawczych do tej ustawy. Prawa i obowiązki osób względem prawa celnego obowiązują (...)

Jakość w prawie unijnym

20.3.2006

W sprawach jakości największe znaczenie wśród aktów pr. UE mają dyrektywy, które można podzielić na 2 grupy: dyrektywy starego podejścia oraz dyrektywy nowego podejścia - wydawane od 1985 r. W UE obszar obowiązkowy (regulowany) oparty jest o dyrektywy nowego podejścia, których celem jest (...)

Jakie są źródła prawa wspólnotowego?

17.3.2006

Polska, stając się państwem członkowskim Unii (i automatycznie Wspólnot), od chwili akcesji jest zobowiązana do przestrzegania prawa WE, które ma charakter ponadnarodowy. Prawu temu przysługuje przy tym pierwszeństwo przed prawem krajowym. Warto zatem poznać charakter unijnych aktów (...)

Kontrola legalności aktów prawa wspólnotowego

13.3.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości kontroluje legalność aktów uchwalonych wspólnie przez Parlament Europejski i Radę, aktów Rady, Komisji i EBC, innych niż zalecenia i opinie, oraz aktów Parlamentu Europejskiego zmierzających do wywarcia skutków prawnych wobec (...)

Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE

8.3.2006

Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie szersze niż „obywatelstwo”, gdyż obejmuje również osoby prawne i wszelkie podmioty (...)

Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce

8.3.2006

Na mocy Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. zaczęło obowiązywać w Polsce prawo wspólnotowe. Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną w orzecznictwie ETS, jest zasada nadrzędności, która przewiduje, że prawo pierwotne oraz (...)

Kiedy przepisy dyrektywy są bezpośrednio skuteczne?

8.3.2006

Zgodnie z treścią art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) "dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków". Dyrektywa (...)

Kiedy występuje import usług?

7.3.2006

Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT, podatnik musi za każdym razem dokonać 4 kroków weryfikacyjnych. Abyśmy mieli do czynienia z importem usług, miejsce świadczenia musi przypadać w Polsce. Miejsce świadczenia sprawdzamy na podstawie art. 27 i 28 ustawy o VAT (...)

Jak ustalić wartość celną?

3.3.2006

Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Według przepisów unijnych wartością celną przywożonych towarów jest (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

27.2.2006

Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów. System konkurencji we Wspólnocie Europejskiej nie jest jednak zupełnie wolny, gdyż podlega regulacji (...)

Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?

18.2.2006

Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne oraz zaliczyć testy psychologiczne, (...)

Kredyty i pożyczki od lub dla podmiotów zagranicznych

15.2.2006

Ograniczeniom obrotu dewizowego podlega zaciąganie przez rezydentów od nierezydentów z krajów trzecich kredytów lub pożyczek o terminie spłaty ponad połowy kwoty kredytu lub kwoty pożyczki przed upływem roku od dnia zawarcia umowy. Ograniczeniom podlega także udzielanie przez rezydentów nierezydentom (...)

Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?

31.1.2006

Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią celną. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do naszego kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej będą podlegały tylko towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są (...)

Zaliczki na podatek pracowników oddelegowanych do pracy we Francji

29.1.2006

Zgodnie z obowiązującą polsko-francuską umową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, generalnie pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu (...)

Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?

24.1.2006

od 1 stycznia 2006 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona nowa ulga: osoby fizyczne i osoby prawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na kluby sportowe - jednak nie więcej niż 10 % dochodu. (...)

Ochrona młodzieży w miejscu pracy (według dyrektywy UE)

5.1.2006

Porada przedstawia zagadnienie pracy młodzieży w Unii Europejskiej, kwestię zakazu pracy dzieci oraz warunki pracy młodocianych na podstawie dyrektywy o ochronie młodzieży w miejscu pracy. Państwa Członkowskie powinny również zadbać o to, by praca młodocianych była ściśle uregulowana i (...)

Zawieszenie postępowania podatkowego

5.1.2006

Zawieszenie postępowania sprowadza się do zawieszenia biegu terminów określonych w dziale IV ordynacji podatkowej (związanych z postępowaniem podatkowym) przy jednoczesnym przerwaniu czynności związanych ze sprawą. Instytucja ta stosowana jest w ściśle określonych przypadkach, w sytuacji (...)

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

5.1.2006

Jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podatnik nie wykona zobowiązania podatkowego, może być ono zabezpieczone przed terminem płatności podatku. Organ może nawet doprowadzić do zabezpieczenia zobowiązania podatkowego jeszcze zanim ono w ogóle powstanie, musi jednak wówczas (...)

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

5.1.2006

Ustanie bytu podmiotów prawnych może pociągnąć za sobą przejście praw i obowiązków podatkowych na następców prawnych. Sukcesja prawna na gruncie prawa podatkowego dotyczy głównie łączenia, przejęcia, przekształcenia i podziału osób prawnych i spółek osobowych. Warto podkreślić, (...)

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

5.1.2006

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową jest procesem skomplikowanym, który wymaga spełnienia szeregu warunków formalnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać przekształcona w każdą spółkę osobową. Niżej przedstawiono (...)

Arbiter w zamówieniach publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

5.1.2006

Zespół arbitrów powoływany jest do rozpoznania odwołania od rozstrzygnięcia protestu na czynności zmawiającego, w toku postępowania o zamówienie publiczne. Zespół arbitrów składa się z trzech osób, których wiedza i doświadczenie są gwarantem poprawnego merytorycznie rozpoznania wniesionego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika