Archiwum artykułów - Strona 91

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Jak podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są odsetki?

22.11.2005

W przypadku wypłaty odsetek zastosowanie znajduje ryczałtowa stawka opodatkowania przychodu – 20%. Jest to tzw. podatek źródłowy. Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego (...)

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

21.11.2005

Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: pewnych ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą i obrotu wartościami dewizowymi w kraju oraz obowiązków związanych z wywozem za granicę i przywozem do kraju wartości (...)

Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?

15.11.2005

Każdy, kto nie znajduje pracy w swojej profesji albo planujący zawodową przyszłość swojego dziecka powinien rozważyć ewentualność podjęcia się pracy w jednym z najmłodszych wolnych zawodów, a mianowicie w zawodzie doradcy podatkowego. Zajmuje się on między innymi wypełnianiem deklaracji (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

27.10.2005

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

12.10.2005

Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału – można zaciągnąć kredyt, zakupić mieszkanie, wynająć je tak, by samo (...)

Warunki prowadzenia kantoru

5.10.2005

W niniejszym artykule zostały omówione warunki podejmowania i prowadzenia działalności kantorowej. W rozumieniu ustawy Prawo dewizowe, za działalnością kantorową, począwszy od 21 sierpnia 2004 r., uznaje się regulowaną działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

2.10.2005

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej. Chodzi tu o przypadki używania prywatnych samochodów pracowników w celach służbowych – chociaż nie są (...)

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

18.9.2005

Nabywając samochód do firmy nie zawsze mamy obowiązek zaliczania go do środków trwałych. Ponadto w pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo używa prywatne samochody właścicieli lub pracowników. Fakt wykorzystywania samochodów niebędących środkami trwałymi powoduje oczywiście (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

18.9.2005

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Kiedy samochód (...)

Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?

14.9.2005

W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję celem zniesienia współwłasności, która w rzeczywistości jest tylko sposobem zniesienia współwłasności (...)

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

13.9.2005

Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Często obywatele polscy składają wnioski w Polsce o stwierdzenie nabycia spadku po cudzoziemcach. Czy jednak w świetle obowiązujących (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

11.9.2005

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym dylematem jest najczęściej wybór między samochodem nowym i używanym. Jeśli firma (...)

Czy przedsiębiorca powinien postarać się o ISO?

11.9.2005

ISO to Międzynarodowa Organizacja Standardów (International Standard Organisation), międzynarodowa organizacja pozarządowa. Jej celem jest promowanie i tworzenie międzynarodowych standardów w różnych dziedzinach działalności naukowej, technicznej i ekonomicznej. Standardy (...)

Program LIFE- Środowisko

9.9.2005

Tylko do 30 października 2005 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu LIFE-Środowisko - Projekty demonstracyjne. To już ostatni termin. Program ten dotyczy dużych innowacyjnych projektów w zakresie ochrony środowiska. Dowiedz się, na czym polega Program LIFE oraz jego (...)

Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT

5.9.2005

1 czerwca weszła w życie większa część obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nowe przepisy zmieniają listę dowodów dokumentacyjnych, niezbędnych dla stosowania zerowej stawki VAT. Ustawodawca zrezygnował bowiem z wymogu (...)

Powtórna kontrola celna u podatnika

2.9.2005

Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Jest ona przeprowadzana przez organy celne. Może być przeprowadzona w każdym czasie. (...)

Stwierdzenie nabycia spadku sądu zagranicznego stosowane w Polsce

26.8.2005

Oczywistym jest, iż skutki na terenie RP wywołują orzeczenia sądów polskich. Co natomiast z orzeczeniami sądów zagranicznych? Przecież może zdarzyć się sytuacja, w której to sąd innego państwa rozstrzygnie sprawę obywatela Polski. Oczywiście ustawodawca przewidział (...)

Zwrot kosztów sądowych - kto i kiedy może się tego domagać?

22.8.2005

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy bez powodu. A jeżeli już zmuszeni jesteśmy uszczuplić swoje oszczędności, chcielibyśmy widzieć efekty dokonanej inwestycji. Niechętnie korzystamy z usług sądów, wiedząc jaka to kosztowna przyjemność. Poza tym boimy się, iż wydatek będzie większy (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

11.8.2005

Obrót ziemią od wieków był regulowany w sposób wyjątkowy. Wprowadzano ograniczenia - kto mógł być właścicielem, ile można było posiadać ziemi. Mimo iż czasy szlachty i niedemokratycznych zasad już minęły pewne uregulowania dalej wpływają na swobodę obrotu (...)

Jak założyć swoją firmę w krajach Unii Europejskiej?

2.8.2005

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej każdy polski obywatel ma prawo założyć własne przedsiębiorstwo na terenie Unii. Wiele w tym zakresie zależy od regulacji unijnych, choć nadal nie wolno zapominać o indywidualnych dla każdego kraju przepisach. Co jest podstawą swobodnego prowadzenia działalności (...)

Jak legalnie korzystać z baz danych?

27.7.2005

W życiu codziennym często spotykamy się z bazami danych, szczególnie gdy sami szukamy potrzebnych informacji. Coraz więcej baz danych ma charakter elektroniczny, często udostępniane są one w internecie. Warto wiedzieć, w jakim zakresie przepisy prawa zezwalają na legalne korzystanie z tych (...)

Z e-podpisem do urzędu, czyli podpis elektroniczny w praktyce

19.7.2005

Z pojęciem podpis elektroniczny już oswoiliśmy się, ale czy rozumiemy tak naprawdę co pod nim się kryje? Czy wystarczy stwierdzić, iż podpis elektroniczny to sposób podpisania dokumentu w postaci elektronicznej? Czy zatem podpisem elektronicznym jest np. obraz podpisu własnoręcznego otrzymany (...)

Jakie dokumenty mogą być dowodami przed sądem?

13.7.2005

Kiedy już jesteś uczestnikiem (stroną) jakiegoś postępowania przed sądem, warto żebyś wiedział jak przebiega postępowanie dowodowe. Kto je przeprowadza i jakie dowody Ty i inni uczestnicy możecie powoływać, innymi słowy co w ogóle może stanowić dowód w sprawie (w postępowaniu (...)

Kto podlega (i co z tego ma) ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo?

7.7.2005

Lista osób, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jest bardzo obszerna. Świadczenia opieki zdrowotnej przysługują wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (...)

Czy mogę dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ?

6.7.2005

Wszystkie osoby nie objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego mogą ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek w dowolnie wybranym Oddziale Wojewódzkim NFZ. We wniosku wpisuje się podstawowe dane osobowe. Wypełniony wniosek, złożony w Oddziale (...)

Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?

24.6.2005

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, który służy zaskarżaniu orzeczeń sądów I instancji. Sąd II instancji rozpoznaje tę samą sprawę w tych samych granicach, w jakich upoważniony był ją rozpatrzyć sąd I instancji Jaki sąd rozpoznaje apelację? Jakie wymagania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika