Archiwum artykułów - Strona 90

Przetarg ograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg ograniczony jest jednym z sześciu trybów określonych w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym możliwe jest udzielenie zamówienia publicznego. Podobnie jak przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony jest organizowany w celu wyboru najkorzystniejszej oferty. Jednak w odróżnieniu, (...)

Przetarg nieograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg nieograniczony jest podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych. Zastosowanie tego trybu nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani wystąpienia jakichś dodatkowych okoliczności uzasadniających jego zastosowanie. W przetargu nieograniczonym oferty może złożyć każdy dostawca (...)

Przetarg dwustopniowy - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg dwustopniowy jest szczególnym rodzajem trybu postępowania, w którym w pierwszym etapie dostawcy i wykonawcy składają oferty wstępne, a zamawiający może żądać od dostawców i wykonawców określenia parametrów przedmiotu zamówienia. Etap ten kończy się wraz zaproszeniem zakwalifikowanych (...)

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

5.1.2006

Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przysługuje osobom, które z innych tytułów nie są objęte tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Nie oznacza to jednak, że dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe przysługuje wszystkim. Prawo do objęcia ubezpieczeniem dobrowolnym (...)

Uprawnienia zamawiającego - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Głównym celem ustawy o zamówieniach publicznych jest stworzenie takiego systemu procedur dokonywania zakupów, zamawiania usług i robót budowlanych, który zapewni przejrzyste, racjonalne i efektywne wydatkowanie środków znajdujących się w dyspozycji zamawiającego. Regulacje ustawowe mają (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Spółki osobowe w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spółek handlowych dzieli spółki na dwa typy: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Istotą spółek osobowych jest osobista więź wspólników, którzy działają wspólnie dla osiągnięcia określonego w umowie spółki celu. (...)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

5.1.2006

Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu (...)

Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT

4.1.2006

Transakcje wewnątrzwspólnotowe są na gruncie podatku VAT dostawami towarów, w których stronami są podatnicy VAT z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej. Transakcje te można porównać do eksportu i importu towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE. Warto przy (...)

Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

29.12.2005

Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może spotkać podatnika, jeżeli nie zapłacił podatku? Kiedy organ egzekucyjny dokona zabezpieczenia (...)

Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?

27.12.2005

Temat pomoc publicznej coraz częściej budzi zainteresowanie, a to za przyczyną funduszy strukturalnych, z których chcemy korzystać, które mają być szansą dla niejednego przedsiębiorcy. Niestety od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej fundusze strukturalne oraz Fundusz Spójności stały (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Świadczenie usług w Niemczech poprzez samozatrudnienie

20.12.2005

Po wejściu do Unii Europejskiej podmioty z Polski zostały objęte wewnątrzwspólnotową zasadą swobody podejmowania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich. Dotyczy to również terenu Republiki Federalnej Niemiec. Co obejmuje swoboda podejmowania działalności gospodarczej (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Jak podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są odsetki?

22.11.2005

W przypadku wypłaty odsetek zastosowanie znajduje ryczałtowa stawka opodatkowania przychodu – 20%. Jest to tzw. podatek źródłowy. Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego (...)

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

21.11.2005

Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: pewnych ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą i obrotu wartościami dewizowymi w kraju oraz obowiązków związanych z wywozem za granicę i przywozem do kraju wartości (...)

Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?

15.11.2005

Każdy, kto nie znajduje pracy w swojej profesji albo planujący zawodową przyszłość swojego dziecka powinien rozważyć ewentualność podjęcia się pracy w jednym z najmłodszych wolnych zawodów, a mianowicie w zawodzie doradcy podatkowego. Zajmuje się on między innymi wypełnianiem deklaracji (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

27.10.2005

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

12.10.2005

Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału – można zaciągnąć kredyt, zakupić mieszkanie, wynająć je tak, by samo (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika