Archiwum artykułów - Strona 90

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

5.1.2006

Jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podatnik nie wykona zobowiązania podatkowego, może być ono zabezpieczone przed terminem płatności podatku. Organ może nawet doprowadzić do zabezpieczenia zobowiązania podatkowego jeszcze zanim ono w ogóle powstanie, musi jednak wówczas (...)

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

5.1.2006

Ustanie bytu podmiotów prawnych może pociągnąć za sobą przejście praw i obowiązków podatkowych na następców prawnych. Sukcesja prawna na gruncie prawa podatkowego dotyczy głównie łączenia, przejęcia, przekształcenia i podziału osób prawnych i spółek osobowych. Warto podkreślić, (...)

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

5.1.2006

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową jest procesem skomplikowanym, który wymaga spełnienia szeregu warunków formalnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać przekształcona w każdą spółkę osobową. Niżej przedstawiono (...)

Arbiter w zamówieniach publicznych (stan prawny do 1 marca 2004 r.)

5.1.2006

Zespół arbitrów powoływany jest do rozpoznania odwołania od rozstrzygnięcia protestu na czynności zmawiającego, w toku postępowania o zamówienie publiczne. Zespół arbitrów składa się z trzech osób, których wiedza i doświadczenie są gwarantem poprawnego merytorycznie rozpoznania wniesionego (...)

Przetarg ograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg ograniczony jest jednym z sześciu trybów określonych w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym możliwe jest udzielenie zamówienia publicznego. Podobnie jak przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony jest organizowany w celu wyboru najkorzystniejszej oferty. Jednak w odróżnieniu, (...)

Przetarg nieograniczony - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg nieograniczony jest podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych. Zastosowanie tego trybu nie wymaga żadnego uzasadnienia, ani wystąpienia jakichś dodatkowych okoliczności uzasadniających jego zastosowanie. W przetargu nieograniczonym oferty może złożyć każdy dostawca (...)

Przetarg dwustopniowy - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Przetarg dwustopniowy jest szczególnym rodzajem trybu postępowania, w którym w pierwszym etapie dostawcy i wykonawcy składają oferty wstępne, a zamawiający może żądać od dostawców i wykonawców określenia parametrów przedmiotu zamówienia. Etap ten kończy się wraz zaproszeniem zakwalifikowanych (...)

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

5.1.2006

Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przysługuje osobom, które z innych tytułów nie są objęte tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Nie oznacza to jednak, że dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe przysługuje wszystkim. Prawo do objęcia ubezpieczeniem dobrowolnym (...)

Uprawnienia zamawiającego - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r

5.1.2006

Głównym celem ustawy o zamówieniach publicznych jest stworzenie takiego systemu procedur dokonywania zakupów, zamawiania usług i robót budowlanych, który zapewni przejrzyste, racjonalne i efektywne wydatkowanie środków znajdujących się w dyspozycji zamawiającego. Regulacje ustawowe mają (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Spółki osobowe w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spółek handlowych dzieli spółki na dwa typy: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Istotą spółek osobowych jest osobista więź wspólników, którzy działają wspólnie dla osiągnięcia określonego w umowie spółki celu. (...)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

5.1.2006

Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu (...)

Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT

4.1.2006

Transakcje wewnątrzwspólnotowe są na gruncie podatku VAT dostawami towarów, w których stronami są podatnicy VAT z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej. Transakcje te można porównać do eksportu i importu towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE. Warto przy (...)

Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

29.12.2005

Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może spotkać podatnika, jeżeli nie zapłacił podatku? Kiedy organ egzekucyjny dokona zabezpieczenia (...)

Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?

27.12.2005

Temat pomoc publicznej coraz częściej budzi zainteresowanie, a to za przyczyną funduszy strukturalnych, z których chcemy korzystać, które mają być szansą dla niejednego przedsiębiorcy. Niestety od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej fundusze strukturalne oraz Fundusz Spójności stały (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Świadczenie usług w Niemczech poprzez samozatrudnienie

20.12.2005

Po wejściu do Unii Europejskiej podmioty z Polski zostały objęte wewnątrzwspólnotową zasadą swobody podejmowania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich. Dotyczy to również terenu Republiki Federalnej Niemiec. Co obejmuje swoboda podejmowania działalności gospodarczej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika