Prawo pracy: Stosunek pracy - Porady prawne (strona: 10)

Ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy

Wypowiedzenie umowy o pracę na zasadzie art. 55 § 1[1] wymaga wskazania ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Orzecznictwo w tym zakresie jest bardzo ubogie. Proszę o przykład takich (...)

Oddelegowanie pracownika na inne stanowisko

Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może mnie oddelegować do pracy na innym stanowisku pracy?

czy mogę otrzymać wypowiedzenie po operacji mając umowę na czas nieokreślony?

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Mam skierowanie na operację. Jeżeli wrócę czy mogę wtedy otrzymać wypowiedzenie warunków pracy. (Jeżeli wrócę po zwolnieniu chorobowym - czy będzie (...)

Informacja o naganie w świadectwie pracy

Czy pracodawca może w świadectwie pracy zamieścić informację o naganie udzielonej pracownikowi? Co mogę zrobić, aby ta informacja nie znalazła się w świadectwie?

Prawo do ekwiwalentu a porzucenie pracy

Czy w przypadku porzucenia przez pracownika miejsca pracy przysługuje mu ekwiwalent pieniężny z tytułu niewykorzystanego urlopu?

Zatrudnienie prezesa zarządu spółki z o.o.

Czy zatrudnienie prezesa zarządu spółki z o. o. wymaga określenia stanowiska (np. dyrektor) w umowie o pracę? Czy umowa o pracę wygasa w momencie odwołania z funkcji prezesa, czy też rozwiązanie (...)

Wypowiedzenie a choroba pracownika

Czy dostarczenie zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę przedłuża okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenie dla pracownika z powołania

Kiedy rozpoczyna się bieg wypowiedzenia umowy o pracę odwołanego za wypowiedzeniem skarbnika gminy, będącego w tym czasie na zwolnieniu lekarskim?

Wygaśnięcie umowy zawartej na okres próbny

Podjąłem moją pierwszą pracę podpisując umowę na okres próbny. Nie został oznaczony czas jej zakończenia. Wiem na mocy art 25 k.p., że okres próbny nie może przekroczyc 3 miesięcy. Z przyczyn (...)

Wypowiedzenie a odprawa

Jeśli pracownik wypowiedział firmie umowę o pracę (zawartą na czas nieokreślony) zgodnie z Kodeksem Pracy po przepracowaniu 9 miesięcy, to czy przysługuje mu odprawa (w jakim wymiarze)?

Powiadomienie Urzędu Pracy o zwolnieniach

Czy Powiatowy Urząd Pracy ma obowiązek udzielenia informacji dotyczącej zawiadomienia przez pracodawcę o planowanych zwolnieniach grupowych? Jeżeli nie to w jaki sposób mogę dowiedzieć się czy (...)

Nauczyciel z licencjatem

Czy od 2006r. będzie można zatrudnić w gimnazjum osoby, które posiadają licencjat oraz osoby posiadające np: studia magisterskie z języka rosyjskiego i licencjat z języka polskiego.

Zatrudnianie rencistów

Na jakich zasadach można zatrudnić osobę pobierającą rentę i czy jest konieczność opłacania za tą osobę składek do ZUS-u?

Praca na czarno

Pracowałem w pewnej firmie ok. półtora roku. Przepracowałem ten okres bez żadnej umowy o prace. w Związku z tym chcę teraz zaskarżyć mojego byłego pracodawcę. Jak powinienem to zrobić? Chcę (...)

Praca przy robotach publicznych

Czy umowę o pracę na czas wykonania określonej pracy można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym przy robotach publicznych - i czy skutkuje to rozwiązaniem takiej umowy w przypadku rozwiązania umowy (...)

Umowa o szkolenie zawodowe

Jeżeli podpisałem umowy z zakładem pracy na szkolenie zawodowe, a umowa ta zawierała punkty odpracowania kosztów szkolenia w przeciągu 3 lat. Jeżeli zakład jest w trudnej sytuacji finansowej i (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika