Prawo pracy: Stosunek pracy - Porady prawne (strona: 7)
Zatrudniony prezes a ochrona przedemerytalna
Odwołany na ZW prezes zarządu - dyrektor sp. z o.o. zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony wchodzi w okres ochrony przedemerytalnej sześć dni później. Od dnia odwołania przebywa (...)
Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny
Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem (...)
Regulamin pracy a umowa o pracę
Ustalenia zawarte w mojej umowie o pracę są sprzeczne z postanowieniami regulaminu zakładu pracy. Które postanowienia w świetle prawa są obowiązujące?
Zatrudnianie nauczycieli a karta nauczyciela
Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym różnorodną działalność oświatową m.in. prowadzimy szkoły i zatrudniamy nauczycieli. Czy wymiar czasu pracy i urlopu nauczyciela musi być zgodny z Kartą (...)
Błędne wypowiedzenie umowy o pracę
Jeśli pracodawca błędnie wskazał termin upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę, to w jaki sposób może to poprawić w sytuacji gdy pracownik przyjął wypowiedzenie?
Przejęcie pracownika a układ zbiorowy pracy
Czy podpisanie umowy o pracę przez nowego pracodawcę z pracownikiem przejętym na podstawie art. 23 [1] Kodeksu pracy, w której podane są nowe warunki płacy według regulaminu wynagradzania nowego (...)
Rozwiązanie bez wypowiedzenia a odprawa
Czy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 paragraf 1 [1] w związku z zaprzestaniem przez pracodawcę od 3 miesięcy wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odprawa w (...)
Zatrudnienie adwokata - obsługa prawna firmy
Czy państwowy zakład budżetowy może zatrudnić adwokata na stałą obsługę prawną zakładu na podstawie umowy zlecenia?
Rozwiązanie pracy za 7-dniowym uprzedzeniem
Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 23[1] paragraf 4 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ewentualnie odprawa?
Praca sędziego na zwolnieniu lekarskim
Wiem że sędzia przebywa na zwolnieniu lekarskim, mimo to wyznacza sprawy podczas trwania zwolnienia chorobowego i je w tym czasie rozpatruje. Będąc na zwolnieniu wydaje wyroki skazujące. Czy sędziów (...)
Stosunek pracy ze skazanym policjantem
Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (...)
Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu
Jeśli prezes spółki z o.o. ma ustalone wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu, to jakie koszty uzyskania przychodów należy uwzględnić do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od (...)
Okres wypowiedzenia warunków pracy lub płacy
Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 18.08.2003 r. W związku z niewłaściwym wypełnianiem obowiązków brygadzisty, pracodawca zmuszony jest wypowiedzieć (...)
Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia
Pracodawca opłacił pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje. Kurs trwa kilka miesięcy i na zajęcia przeznaczony jest jeden dzień roboczy w tygodniu. Czy kilkukrotne nieobecności pracownika na kursie, (...)
Okres umowy o pracę na czas określony
Byłam zatrudniona na okres próbny, który wynosił 3 miesiące. Po tym czasie została ze mną podpisana umowa na czas określony, który wynosił również 3 miesiące, a następnie umowa wygasła. (...)
Okres ochronny przed emeryturą
Czy kobiecie, która ukończy 55 lat w lutym 2006 r., a 30-lecie pracy zawodowej 31 sierpnia 2006, przysługuje okres ochronny? Dodać należy, że ta sama kobieta może skorzystać w przyszłym roku z (...)
Solidarna odpowiedzialność pracodawców
Co to jest solidarna odpowiedzialność starego i nowego pracodawcy, jeżeli pracownik został przeniesiony na podstawie art. 23 par. 1 kodeksu pracy? Kto wskazuje i kto ponosi koszty roszczeń - stary (...)
Akcje pracownicze a majątek wspólny małżonków
Czy otrzymane imienne, bezpłatne akcje pracownicze przeniesione na pracownika przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa (tj. nie nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego) (...)
Wynagrodzenie za pracę w czasie aresztowania
Pracownik będący w delegacji zagranicznej jako kierowca został zatrzymany w areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy. Czy w związku z tym przysługuje mu nadal wynagrodzenie za pracę?
"Lojalka" w zamian za koszty szkolenia
Firma wysłała pracownika na szkolenie. Ponieważ pokrywa ona wszystkie koszty szkolenia zawarto umowę z pracownikiem i zamieszczono w niej klauzulę, iż pracownik zobowiązuje się do zapłaty 100% (...)
Naruszenia praw pracowniczych przez pracodawcę
Czy pozew przeciwko pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe musi precyzyjnie zawierać ilość godzin nadliczbowych i daty, w których były wypracowane? Czy pozew musi być poparty (...)
Umowa lojalnościowa z pracownikiem
Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia (...)
Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenia
Pracodawca przedłożył pracownikowi do podpisania w dniu 31.03.2005 r. kartkę papieru bez ścisłego wskazania do kogo dokument jest skierowany (nazwa firmy itd.) z następującą treścią: \"proszę (...)
Likwidacja stanowiska pracy w okresie ochronnym
Mam uprawnienie do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku, tj. mając 60 lat. Spełniam wszystkie warunki do takiej emerytury (15 lat pracy w warunkach szczególnych lub uciążliwych i 40 letni staż (...)
Odwołanie pracownika ze stanowiska
Pracownik został powołany na dane stanowisko na czas określony do 30.06. Czy odwołanie pracownika ze stanowiska staje się równoznaczne z wypowiedzeniem umowy? Czy należy wtedy stosować przepisy (...)
Wprowadzenie pracodawcy w błąd
Prowadzę działalność gospodarczą (sklep) w systemie III zmianowym. W związku z tym, przed zatrudnieniem, przyszłej pracownicy zadaję pytania. Czy może pani pracować w nocy? Czy jest pani w ciąży? (...)
Pozorność zatrudnienia
Wiem, że ZUS może (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego) podważyć fakt zawarcia umowy o pracę (mając dowody, że umowa była fikcyjna) natomiast nie może ingerować w stosunek pracy (takiej (...)
Choroba dłuższa niż okres trwania umowy
Umowa o pracę na czas określony wygasła w dniu 31.01.04 i nie została przedłużona. Pracownik przyniósł 30 stycznia zwolnienie lekarskie od 30.01 do 08.02.04. Czy pracodawca jest zobowiązany do (...)
Umowa z firmą zagraniczną
Czy zawierając (jako osoba fizyczna, nie na działalność gospodarczą) umowę z firmą z USA nie mającą przedstawicielstwa w Polsce na pracę wykonywaną w Polsce są przepisy dotyczące sprawy wolnych (...)
Pracodawca w spółce cywilnej
Kto zatrudnia pracowników w spółce cywilnej skoro nie posiada ona osobowości prawnej? Kto w takim przypadku występuje jako pracodawca przed US i ZUS?
Miejsce i rodzaj wykonywanej pracy
Mam zamiar zatrudnić pracownika na umowę o pracę. Czy w miejscu: "rodzaj umówionej pracy" mogę wpisać dwa typy zawodów krawiec-sprzedawca? Czy w miejscu: "miejsce wykonywania pracy" mogę wpisać (...)
Stosunek pracy w przypadku likwidacji pracodawcy
Pozostaję w stosunku pracy z placówką, która została zlikwidowana z końcem ubiegłego roku szkolnego. Jestem nauczycielem mianowanym. W dniu, w którym dokonała się likwidacja placówki przebywałam (...)
Przeniesienie nauczyciela do innej miejscowości
Czy nauczyciel mianowany zatrudniony na wsi i korzystający z mieszkania służbowego w tej samej miejscowości, w której pracuje w szkole może zostać przeniesiony bez jego zgody do innej szkoły w (...)
Obowiązek zawarcia umowy na czas nieokreślony
Za którym razem pracodawca ma obowiązek podpisania umowy na czas nieokreślony jeśli jestem nauczycielem mianowanym, a awans zawodowy robiłem w innej szkole oraz jeżeli pracuję w tej samej szkole (...)
Odwołanie z pełnienia funkcji a stosunek pracy
Czy odwołanie z pełnienia funkcji prezesa zarządu i ze składu zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pracownika, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jest wystarczającą (...)
Ustalenie dnia rozpoczęcia pracy
Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2004 r. Pracodawca zawarł kolejną umowę z danym pracownikiem z datą grudniową, ale już na czas nie określony. Jaką (...)
Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika
Co można podciągnąć pod ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czego musi dopuścić się pracownik, aby pracodawca mógł rozwiązać z nim umowę o pracę (...)
Konsekwencje niepodpisania "lojalki"
Jakie czyny pracownika upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Czy może to być np. nie podpisanie przez pracownika zobowiązania za szkolenie? Pracownik bardzo chętnie (...)
Brak odpowiedzi pracodawcy a jego zgoda
Czy pracodawca ma jakiś termin na odpowiedź w przypadku złożonego pisemnego rozwiązania umowy o pracę? Czy musi być zachowana określona forma odpowiedzi? Czy w przypadku braku takiej odpowiedzi, (...)
Kontynuacja uprawnień nauczyciela
Magister z przygotowaniem pedagogicznym otrzymał akt mianowania 01-09-1987 r. na podstawie art. 11 ust. 1 i art. 14 ustawy z dnia 26-01-1982 karta nauczyciela w 1992 r. z powodu reorganizacji szkoły (...)
Masz inne pytanie do prawnika?