Prawo pracy: Stosunek pracy - Porady prawne (strona: 5)

Dodatek funkcyjny w okresie wypowiedzenia umowy

Pani X zatrudniona na stanowisku sekretarza urzędu pobierała dodatek funkcyjny z tytułu piastowania stanowiska kierowniczego. Odwołana z funkcji sekretarza przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po (...)

Fałszywe zaświadczenie lekarskie

Lekarz zatrudniony w publicznym ZOZ zatrudniony jest w godzinach 7-14. W dn. 24 lipca o przyszedł do pracy zgodnie z regulaminem. O godz. 13 nie było go już jednak na terenie szpitala. Dyrektor szpitala (...)

Wypowiedzenie zmieniające a związki zawodowe

Pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Nie wie czy pracownik jest członkiem związków zawodowych (w zakładzie pracy działają 3 organizacje związkowe). Czy w tej sytuacji (...)

Renta rodzinna, a zatrudnienie na okres próbny

Zatrudniłem pracownika (pracownik ma 20 lat) na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy od 04.07.2007r. do 04.10.2007r. Pracownik pobiera rentę rodzinną. Jakie obowiązki mam wobec ZUS jako pracodawca?

Forma zatrudnienia pracowników

Czy do restauracji można zatrudnić wszystkich pracowników (kucharze, myjnia, kelnerzy, barmani, ...) na umowę zlecenie (lub umowę o dzieło) na czas określony, jeżeli jest to sezonowa działalność (...)

Zatrudnienie właściciela firmy

Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce. Zarząd stanowią dwie osoby (Francuzi) nie mieszkający w Polsce. Udziały: 50/50. Obydwie osoby prowadzą we Francji odrębne firmy. Francuz, prezes firmy chce (...)

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca wypowiedział pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony powyżej 6 miesięcy i z możliwością jej wypowiedzenia za dwutygodniowym okresem. Pracownik poprosił (...)

Termin do zwolnienia policjanta ze służby

Art. 41 ust. 3 ustawy o Policji wskazuje, iż policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby. Jeżeli policjant złożył (...)

Moment ustania stosunku pracy na mocy art. 52 kp

Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę na czas określony od 01.02.2007r. do 22.12.2007r. Pracownik od dnia 01.06.2007r. nie przychodzi do pracy. W dniu dzisiejszym tj. 04.06.2007r. zadzwoniłem do (...)

Odwołanie pracownika na podstawie art. 52 kp

Pani X była pracownikiem zatrudnionym na podstawie powołania w JST zgodnie z zakresem czynności sekretarza urzędu pełniła obowiązki kadrowej oraz inne związane z funkcjonowaniem jednostki. W dniu (...)

Zawiadomienie pracowników o przejęciu

W przypadku gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe artykuł 23 [1]paragraf 2 Kodeksu pracy nakłada obowiązek informowania przez dotychczasowego i nowego pracodawcę na piśmie swoich pracowników (...)

Rozkład czasu pracy i lista obecności

Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury funkcjonującej na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Jestem zatrudniony na podstawie powołania. Mój zwierzchnik nie określił w żaden sposób (...)

Areszt tymczasowy a zwolnienie z pracy

Pracownik zatrudniony u nas na umowę o pracę nie stawił się w pracy. Jego nieobecność wynosiła ok. 1,5 m-ca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ten pracownik został tymczasowo aresztowany. (...)

Przywrócenie do pracy a likwidacja stanowiska

Co ma zrobić pracodawca w przypadku przywrócenia do pracy pracownika przez sąd, jeżeli stanowisko pracy uległo likwidacji 6 miesięcy wcześniej, w momencie zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem (...)

Upoważnienie pracownika do podpisywania dokumentów

Pracodawca zagraniczny, przebywający stale poza miejscem wykonywania pracy pracowników, chciałby upoważnić jednego z pracowników do podpisywania dokumentów w jego imieniu. Czy pracodawca może upoważnić (...)

Liczenie czasu zatrudnienia na okres próbny

Chciałbym zatrudnić pracownika na umowę o pracę na okres próbny od 09.05.2007r. do 09.08.2007 r. Wyliczyłem, że to 93 dni. Czy nie przekroczyłem 3 miesięcy na jaki maksymalnie może być zawarta (...)

Kumulacja roszczeń ze stosunku pracy

Pracownik wniósł odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony do sądu. W okresie zatrudnienia pracował na czarno w innym zakładzie pracy, którego właścicielem był pozwany. (...)

Pojęcie pracodawcy

Co należy rozumieć przez pojęcie "pracodawca", kiedy w spółce następuje zmiana pracodawcy mając na uwadze art. 241[8]KP?

Aneks zamiast kolejnej umowy na czas określony

Zgodnie z art. 25 [1] Kodeksu Pracy po dwukrotnym przedłużeniu umowy o pracę na czas określony, trzecia umowa automatycznie powinna być zawarta na czas nieokreślony. Co zrobić w sytuacji, kiedy (...)

Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS

Zatrudniłam na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony kobietę będącą w 7 miesiącu ciąży, o czym nie zostałam poinformowana przez zatrudnianą. Przedłożyła mi aktualne zaświadczenie (...)

Odprawa a likwidacja zakładu

Likwidując działalność gospodarczą mam obowiązek dokonać zwolnień pracowników, wystawić świadectwo pracy. Gdy zatrudniałem 2-ch pracowników, jakie mam obowiązki przy zwalnianiu, czy muszę (...)

Zdegradowanie kierownika

Pracodawca chce zmienić kierownika działu zamówień publicznych. Pracownicę, która obecnie zajmuje to stanowisko chce przenieść na inne, nie-kierownicze stanowisko (z niższymi zarobkami), ponieważ (...)

Zwiększenie etatu i podwyżka

Pracownik zatrudniony był dotychczas w wymiarze 1/4 etatu na czas określony (1 rok). Jednakże po 5 miesiącach trwania umowy pracodawca zaproponował mu zwiększenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. (...)

Powrót z urlopu bezpłatnego

Jestem na urlopie bezpłatnym w jednym z urzędów, gdzie przed urlopem pełniłem funkcję dyrektora biura. Urlopu udzielono mi na czas pełnienia funkcji członka zarządu innej firmy. Moja kadencja (...)

Likwidacja działalności a rozwiązanie umów o pracę

Prowadzę działalność gospodarczą, którą zamierzam zlikwidować z dniem 30.04.2007 r. Zatrudniam 2 pracownice: 1- umowa na okres próbny od 22.02.2007 do 31.05.2007, 1/2 etatu; 2- umowa na czas określony (...)

Pytanie pracodawcy o narodowość pracownika

Pracodawca wprowadza nowy program do ewidencji kadr i płac. W związku z tym przesłał do wszystkich ankietę, w której jest pytanie o narodowość. Czy nie jest to za daleka ingerencja w sprawy osobiste (...)

Likwidacja pracodawcy a przejście zakładu pracy

Spółka cywilna zatrudnia pracownika na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Wspólnicy (małżeństwo) zamierzają spółkę zlikwidować, a jeden z nich zamierza prowadzić działalność (...)

Minimalne wynagrodzenie pracownika delegowanego

Firma wysyła zatrudnionego przez siebie pracownika w delegację służbową zagranicę. Czy minimalne wynagrodzenie, jakie może mu zapłacić to kwota 926 zł (minimalne wynagrodzenie w Polsce), czy (...)

Osoba reprezentująca pracodawcę w sp. z o.o.

Zarząd spółki z o.o. jest wieloosobowy i w takim przypadku reprezentować powinni go co najmniej dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i prokurent. Czy prezes zarządu spółki z o.o. (...)

Przejście pracowników

Mamy kilka działów w ramach spółki A. Pracowników jednego z działów chcemy przekazać do nowo utworzonej przez spółkę A spółki. Pracowników tego działu chcemy przekazać wraz z ich stanowiskami (...)

Wypowiedzenie zmieniające dla pracownicy w ciąży

Spółka z o.o. zatrudniająca ponad 20 osób, wypowiedziała umowę o pracę pracownicy zatrudnionej na stanowisku księgowej, będącej w ciąży. Wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło za 3 miesięcznym (...)

Służba wojskowa a uprawnienia pracownicze

Pracownik w naszej firmie jest po odbyciu służby wojskowej. Czy służba wojskowa 12 miesięczna wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego i staż pracy?

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Zgodnie z art.42 par. 4 Kodeksu pracy, wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej (...)

Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Pracownik gminny (kierownik jednostki organizacyjnej) zgodnie z ustawą samorządową jest zobowiązany do składania deklaracji majątkowej. W swojej deklaracji za rok 2005 urzędnik ten zataił informacje (...)

Uchybienia w oddelegowaniu do innej pracy

Od 2000 r. pracowałem w spółce z o.o. która posiadała przychodnie medycyny część swojej firmy w postaci Centrum. Przejęcie rodzinnej na stanowisku zaopatrzeniowca - kierowca. Od 2006 r. spółka, (...)

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik składa pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony w dniu 28.11.2006 r. Obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik chciałby skrócić okres wypowiedzenia do (...)

Sposób przeniesienia na inne stanowisko pracy

Pani X została przeniesiona z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do pracy w Urzędzie Gminy. Pracownica wyraziła zgodę na przeniesienie, otrzymała nowy zakres czynności oraz angaż. Co z umową (...)

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Robiąc na złość pracodawcy pracownica poszła na zwolnienie lekarskie do dn. 30.11.2006 (zwolnienie 7 dni). Umowa o pracę zawarta jest na czas określony na 2 lata do 31.12.2007, bez możliwości (...)

Warunki finansowe odprawy

Po 9 latach pracy w korporacji na stanowisku dyrektora dostałam dziś wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracowników, ze względu na likwidację stanowiska i zmiany organizacyjne w pionie. Wcześniej (...)

Uzasadnienie rozwiązania umowy na czas próbny

Umowa na czas próbny. Czy należy podać powód rozwiązania umowy na czas próbny?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika