Postępowanie przed sądem: Egzekucja - Artykuły (strona: 3)

Odsetki za zwłokę w wypłacie zaległego wynagrodzenia - opinia prawna

24.5.2010

Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. W analizowanym przypadku podstawą naliczenia odsetek jest orzeczenie sądowe, w którym wyraźnie (...)

Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?

11.5.2010

Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym zakresie (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

5.8.2009

Pan X jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój działalności gospodarczej, jednak zostały zajęte przez komornika (...)

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika - opinia prawna

24.4.2009

W toku postępowania egzekucyjnego z nieruchomości może się okazać, iż nieruchomość nie znajdzie nabywców licytacyjnych. W przypadku gdy podczas licytacji wyznaczonej na drugi termin nie zgłosi się żaden licytant, wierzycielowi przysługuje prawo przejęcia nieruchomości na własność w (...)

Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej

22.10.2007

Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów występujących w (...)

Pożyczka lombardowa - opinia prawna

9.11.2006

W 1993 roku pożyczyłem w lombardzie 70 milionów złotych (obecne 7.000). Niestety nie mogłem spłacić tej kwoty w wymaganym terminie z wielu powodów. W ubiegłym roku otrzymałem zawiadomienie od komornika sądowego, że mam spłacić ogromną kwotę z tytułu tego długu, kwota jest astronomiczna, (...)

Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?

6.11.2006

Postępowanie egzekucyjne nie jest postępowaniem, od którego już nie ma ratunku. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje oprócz możliwości jego zawieszenia także jego umorzenie. Oczywiście jest to możliwe w ściśle określonych wypadkach, gdyż umorzenie tak zaawansowanego postępowania, (...)

Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna

11.10.2006

X ma wpis do hipoteki na kilku nieruchomościach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomości sprzedał razem z zadłużeniem na tych nieruchomościach teściowi. Teraz doszła jeszcze jedna firma, u której X ma zadłużenie i prawdopodobnie komornik będzie chciał anulować (...)

Egzekucja z udziału w składniku majątku spadkowego - opinia prawna

3.2.2006

Członek zarządu został wyrokiem sądu pociągnięty odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Łączna suma powstałego zadłużenia przekracza 100.000 zł, a tym samym jest nierealna do spłacenia. Były członek zarządu nie posiada majątku, oprócz udziału spadkowego w domu rodziców. (...)

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

29.12.2005

Kwestię egzekucji stwierdzonych wyrokiem karnym roszczeń reguluje kodeks karny wykonawczy. Przepis art. 25 § 1 kodeksu karnego wykonawczego stanowi, że egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych, orzeczonej grzywny, świadczenia pieniężnego, należności sądowych oraz zobowiązania określonego (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

15.12.2005

Jaki jest zgodny z prawem tryb podnoszenia lokatorowi stawki odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego? Czy można to zrobić pismem poleconym? Czy w przypadku uzyskania wyroku sądowego o eksmisji i przyznaniu lokalu socjalnego lub zastępczego, można zmusić lokatorkę (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika