e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo cywilne porady prawne - Strona 51

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Forma zaciągania zobowiązań wspólnych

  8 osób wykupiło od firmy budowlanej działki budowlane, wybudowało na nich domki jednorodzinne, tworząc małe, zamknięte osiedle. Obecnie chcą założyć wspólne szambo, oświetlenie ulicy i wspólny (...)

  Forma zaciągania zobowiązań wspólnych
 • Wyzbycie się działki w ogródku pracowniczym

  Dzierżawię w pracowniczym ogródku działkę 300 m2. Wybudowałem na niej solidną altankę, a w zasadzie malutki domek. Chce pozbyć się tej działki bo nie mam już siły jej uprawiać. Co mogę sprzedać? (...)

  Wyzbycie się działki w ogródku pracowniczym
 • Wokanda a ochrona danych osobowych

  Wokandy są wywieszane na drzwiach sal i/lub w tablicach poszczególnych wydziałów sądów. Pewnego dnia spisując informację z wokandy zostałem "okrzyczany" przez Panią z sekretariatu, że nie wolno. (...)

  Wokanda a ochrona danych osobowych
 • Autoryzacja wypowiedzi dla prasy

  Wytoczona przeze mnie sprawa sądowa stała się obiektem zainteresowania mediów. Chcę mieć wpływ na ostateczny kształt mojej wypowiedzi. Np. jeden z dziennikarzy zapytał czy mam obrońcę. Odpowiedziałem, (...)

  Autoryzacja wypowiedzi dla prasy
 • Problem ze sprzedawcą

  W czerwcu, za pośrednictwem internetu, zakupiłam rolety w firmie X. Wpłaciłam należną kwotę, podałam wymiary rolet. Przed zleceniem zamówienia wysłałam zdjęcie okna z pytaniem, czy do tego (...)

  Problem ze sprzedawcą
 • Roszczenie odszkodowawcze od gminy

  Gmina długo nie przyznawała lokalu socjalnego dla osoby z wyrokiem, której taki lokal przysługuje. Bardzo chorzy, starzy i niezamożni rodzice są właścicielami dwóch mieszkań (na parterze i na (...)

  Roszczenie odszkodowawcze od gminy
 • Długi współmałżonka

  Mój mąż jest hazardzistą. Zaciągnął indywidualne kredyty w kilku bankach, które wspólnie płacimy. Aktualnie jesteśmy z mężem w trakcie budowy domu. Mamy zaciągnięty na na ten cel wspólny (...)

  Długi współmałżonka
 • Przedstawienie statystyk na stronie internetowej

  Firma prowadzi własne statystyki klientów, którzy dokonali zakupu. Niektórzy z nich podają swój wiek. Czy firma może przedstawić na własnej stronie wyniki prowadzonych statystyk? Np. średni wiek (...)

  Przedstawienie statystyk na stronie internetowej
 • Ulica i numer domu a droga konieczna

  Sąsiad wybudował dom, wszystkie uzgodnienia projektu i adres przyszłego budynku w projekcie był przypisany do ulicy X, do której to ulicy sąsiad miał służebność przejazdu przez działki, które (...)

  Ulica i numer domu a droga konieczna
 • Umowa najmu a użytkowanie mieszkania

  Chciałbym oddać do używania mojej cioci mieszkanie; mam jednak problem, bo nie wiem czy zawrzeć z nią umowę najmu czy może oddać jej to mieszkanie w użytkowanie (jako prawo rzeczowe) nie wiem (...)

  Umowa najmu a użytkowanie mieszkania
 • Umowa najmu na czas określony

  Czy wynajmując lokal mieszkalny można legalnie sprecyzować w umowie warunek, żeby najemca musiał zapłacić za ustalony minimalny okres umowy (na przykład 1 rok), jeżeli będzie chciał się wyprowadzić (...)

  Umowa najmu na czas określony
 • Zasiedzenie udziału w nieruchomości

  W roku 1967 matka sporządziła testament w formie aktu notarialnego, w którym do całości spadku powołała syna W. Rodzice myśleli wówczas, iż w przypadku gdy jeden z nich zrobi tego rodzaju rozporządzenie (...)

  Zasiedzenie udziału w nieruchomości
 • Odpowiedzialność prowadzącego przedsiębiorstwo

  Prowadzę firmę. Znajomy chce mi zlecić remont hali (która będzie służyć jego działalności gospodarczej). Jeśli zatrudnię ludzi na umowę zlecenie oraz kierownika budowy z praktyką i uprawnieniami, (...)

  Odpowiedzialność prowadzącego przedsiębiorstwo
 • Stwierdzenie nieważności umowy

  Została zawarta umowa cywilnoprawna. Czy o unieważnienie umowy mogą wystąpić tylko jej strony, czy też każdy, kto ma w tym interes prawny?

  Stwierdzenie nieważności umowy
 • Opóźnienie dostawy towaru

  Sprzedawca A opóźnia dostawę towaru kupującemu B. A i B są podmiotami gospodarczymi. Jakiego rodzaju kroki prawne za opóźnienie dostawy może podjąć kupujący wobec sprzedającego, gdy w umowie (...)

  Opóźnienie dostawy towaru
 • Naprawienie szkody wyrządzonej przez nieletniego

  Policja ujęła siedmiu nieletnich sprawców (12 - 13 lat) kradzieży mojego sprzętu elektronicznego na kwotę 4200 zł, którego nie odzyskano. Aktualnie prowadzone jest dochodzenie, sprawcy przyznali (...)

  Naprawienie szkody wyrządzonej przez nieletniego
 • Sprzedaż nieruchomości

  Posiadam działkę, którą otrzymałam poprzez cesję notarialną od mojej rodziny (matki). Nie był to dział spadku. Brak w cesji małżonka. Działka nie ma jeszcze swojego wydzielenia hipotecznego. (...)

  Sprzedaż nieruchomości
 • Dopuszczenie do współposiadania

  Jestem współwłaścicielem w 1/2 działki, na której stoi budynek mieszkalny. Ja mieszkam na piętrze druga współwłaścicielka na parterze. Wokół budynku też jest nieduży teren wspólny. Współwłaścicielka (...)

  Dopuszczenie do współposiadania
 • Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną produktem

  Pół roku temu kupiłam litr farby olejnej - otworzyłam, pomalowałam jedną półkę. Obecnie otworzyłam i pomalowałam drugą półkę - puszkę ponownie szczelnie zamknęłam. Po kilku dniach okazało (...)

  Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną produktem
 • Poszerzenie drogi koniecznej

  Droga konieczna ma 240 cm, a wg mapy katastralnej z 1931 r. powinna mieć 3 m. Służebność drogi koniecznej została wpisana w hipotekę w 1931 roku prawdopodobnie na mocy umowy sprzedaży a nie na (...)

  Poszerzenie drogi koniecznej
 • Rozliczenia majątkowe między konkubentami

  Od 1991 r. do 01. 2005 r., mieszkaliśmy razem, mamy 3 dzieci w wieku 15, 14 i 10 lat. Ona się wyprowadziła do kochanka, którego miała wcześniej, zamieszkała z nim i wzięli ślub w 06.2006 r. Nie (...)

  Rozliczenia majątkowe między konkubentami
 • Poddasze użytkowe

  Kilka miesięcy temu podpisałam z deweloperem umowę przedwstępną (umowa cywilnoprawna) na zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym. W umowie zawarto zapis, iż zakupuję również poddasze użytkowe, (...)

  Poddasze użytkowe
 • Bark księgi wieczystej a zmiana zabezpieczenia

  Wniesiono pozew o stwierdzenie nieważności umowy sprzedaży mojej niezabudowanej działki z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa. Sąd Okręgowy na posiedzeniu niejawnym w 2004 r. zdecydował zabezpieczyć (...)

  Bark księgi wieczystej a zmiana zabezpieczenia
 • Urządzenia na cudzym gruncie

  Firma X bez mojej zgody postawiła tuż obok mojej działki słup telegraficzny i rozpięła na nim swoje łącza. Dokonała tego w trakcie trwania prac budowlanych na mojej działce. Dwa z tych słupów (...)

  Urządzenia na cudzym gruncie
 • Zniesławienie w artykule prasowym

  W prasie ukazał się artykuł, którego autor przytacza zeznania świadka składane na rozprawie sądowej. Sprawa dotyczy byłego pracodawcy świadka, jako oskarżonego i jest w toku. Świadek nie został (...)

  Zniesławienie w artykule prasowym
 • Służebność drogowa - prawa i obowiązki

  Jestem właścicielem działki, która ma wpisaną w hipotece służebność drogi koniecznej, określoną w mapie katastralnej wymiarem działki, z którego wynika, ze droga konieczna ma mieć 3m szerokości. (...)

  Służebność drogowa - prawa i obowiązki
 • Sprawdzenie danych osobowych pracownika

  Chcę sprawdzić pracownika czy podał prawdziwe dane. Czy mogę w podaniu o pracę zawrzeć klauzule, że przyszły pracownik zgadza się na sprawdzenie danych podanych w życiorysie? Czy jako pracodawca (...)

  Sprawdzenie danych osobowych pracownika
 • Droga konieczna dla działki niezabudowanej

  Jestem uczestnikiem sprawy o drogę konieczną. Biegły sądowy geodeta na wniosek wnoszących zaprojektował drogę przez część mojej posesji do działki niezabudowanej o statusie działki rolnej. (...)

  Droga konieczna dla działki niezabudowanej
 • Wpis hipoteki przymusowej

  Posiadam prawomocny tytuł egzekucyjny w postaci nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi na kwotę 50 tys. zł, poza tym wierzytelność ta zabezpieczona jest hipoteką zwykłą i kaucyjną jednak suma (...)

  Wpis hipoteki przymusowej
 • Fałszywe oskarżenie przed sądem

  Świadek w sprawie karnej (jednocześnie oskarżyciel posiłkowy) w czasie trwania przewodu sądowego oskarżył mnie o to, że podszywałam się pod inną osobę, przebrałam za nią i użyłam nieletniej (...)

  Fałszywe oskarżenie przed sądem
 • Podejrzenie sfałszowania opinii biegłego

  Jestem uczestnikiem sprawy o drogę konieczną. Około 3 lat temu, mój teść wniósł do sądu pozew o "zakaz przejazdu i przechodu" dla sąsiadów przez pas swojego gruntu o szerokości 1 metra, chcąc (...)

  Podejrzenie sfałszowania opinii biegłego
 • Rokowania dotyczące sprzedaży nieruchomości gminy

  Urząd miasta wystawił na sprzedaż w formie przetargu zabytkową nieruchomość. Na pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 500 tys. (cena przykładowa). Nikt nie nabył tej nieruchomości, więc (...)

  Rokowania dotyczące sprzedaży nieruchomości gminy
 • Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności

  Na nie ogrodzonej działce komercyjnej prowadzimy produkcję kruszyw; podczas pracy sąsiad, który zna dobrze granicę działki oraz jej przebieg notorycznie ją narusza, poza tym notorycznie fotografuje (...)

  Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności
 • Wypowiedzenie a wstąpienie w stosunek najmu

  Lokator - najemca otrzymał wypowiedzenie trzyletnie, w tym roku najemca zmarł, w mieszkaniu po nim zamieszkują jego dzieci wraz z współmałżonkami. Czy wypowiedzenie jest ważne (skuteczne), czy (...)

  Wypowiedzenie a wstąpienie w stosunek najmu
 • Odwołanie darowizny o przedawnienie

  Darowizna została uczyniona w roku 1995. Ale po upływie wielu lat obdarowany syn okazał się niewdzięczny i zaszła podstawa do jej odwołania. Czy jest dopuszczalne odwołanie darowizny po upływie (...)

  Odwołanie darowizny o przedawnienie
 • Obowiązki ławnika sądowego

  Osoba cywilna zakłada sprawę w sądzie o wytyczenie drogi koniecznej. Sprawa toczy się 2 lata i nagle okazuje się, że wnoszący o drogę konieczną był przez cały czas trwania sprawy i nadal jest (...)

  Obowiązki ławnika sądowego
 • Zapłata przez osobę trzecią

  W wyroku karnym skazany został zobowiązany do naprawienia poszkodowanemu szkody poprzez zapłatę na jego rzecz na rachunek bankowy określonej kwoty pieniężnej (równowartość ukradzionego mienia). (...)

  Zapłata przez osobę trzecią
 • Niezgodność towaru z umową - realizacja roszczeń

  Dokonałam zakupu urządzenia elektronicznego, o wartości ok. 1000 zł, które okazało się wadliwe. W ramach uprawnień przysługujących z tytułu gwarancji złożyłam reklamację, która została (...)

  Niezgodność towaru z umową - realizacja roszczeń
 • Przyczynienie się do szkody a zadośćuczynienie

  Zgodnie z przepisami, jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, odszkodowanie podlega odpowiedniemu zmniejszeniu. Czy te same zasady stosujemy przy zadośćuczynieniu? Czy zadośćuczynienie (...)

  Przyczynienie się do szkody a zadośćuczynienie
 • Przedawnienie tytułu wykonawczego

  Moi rodzice byli wspólnikami spółki cywilnej, która na potrzebę rozwoju działalności zaciągnęła kredyt. Z czasem okazało się, że była to zła inwestycja. Bank wystąpił do sądu o egzekucję (...)

  Przedawnienie tytułu wykonawczego

1

...

49

50

51

52

53

...

99