Prawo spadkowe: Pozostałe - Porady prawne (strona: 2)
Dział spadku a odrzucenie spadku
Zmarł ojciec. Została żona i córka. Ojciec pozostawił w spadku samochód. Córka nie chce tego samochodu. Czy we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, córka może oświadczyć, że nie (...)
Testament i wydziedziczenie
Ojciec obdarował swoja jedyna wnuczkę 1/2 nieruchomości w Warszawie, która odziedziczył po swoich rodzicach. Ponadto podarował 1/2 nieruchomości w Warszawie córce (wartość całości ok.140.000). (...)
Substytucja powiernicza w testamencie
Sytuacja: Testament został sporządzony w 1959. Poniżej interesujący mnie fragment: \"Jedynym, i wyłącznym spadkobiercą całego pozostałego po mnie majątku tak nieruchomego jak i ruchomego, (...)
Kredyt a masa spadkowa
Czy, jeśli w testamencie wartość masy spadkowej (konkretnego mieszkania) jest pomniejszona o wartość kredytu, który zaciągnął na remont mieszkania jeden ze spadkobierców, czy pozostałym spadkobiercom (...)
Uprawnienia i obowiązki kuratora spadku
Zastanawiam się nad zostaniem kuratorem dla spadku nieobjętego, który w tym momencie jest pod zarządem gminy. Z tego co wiem nieruchomość wymaga remontów i gmina chce wystąpić o ustanowienie kuratora. (...)
Dziedziczenie akcji imiennych
Po śmierci matki, która nie zostawiła po sobie testamentu, pozostały akcje imienne z zakładu pracy. Ojciec nigdy nie przyczyniał się do zaspakajania potrzeb rodziny, nie dbał o nią aż w końcu (...)
Wysokość zachowku - brak porozumienia co do wysokości
Po negocjacjach siostra ma zamiar zapłacić mi zachowek w kwocie jaką ona uważa za stosowną, a jest to kwota mniejsza od tej, o której sądzę że jest mi należna, siostra prosi o nr konta w moim (...)
Spadek po rodzicach - mieszkanie własnościowe
Jesteśmy rodzeństwem. Każdy z nas ma już dzieci, i swoje gospodarstwo domowe. Nasi rodzice mieszkają w mieszkaniu w bloku. W ubiegłym roku wykupili swoje mieszkanie od Spółdzielni i ustanowili (...)
Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku
Mój ojciec umarł w kwietniu 2007 roku. Zostawił notarialny testament, zaś wyrok w sprawie o nabycie spadku jest z 24 sierpnia w 2008 roku. Jestem uprawniona do roszczeń z tytułu zachowku od osoby, (...)
Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna
Po śmierci mamy ojciec chce przepisać dom na jednego z synów. Spadek po żonie ojca sądownie przyjęli: mąż, syn1 i syn2 po 1/3. Nie było podziału majątku. Czy ojciec może notarialnie przepisać (...)
Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku
Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców (...)
Wznowienia postępowania nieprocesowego
Od sprawy spadkowej upłynęło 7 lat, po wydaniu postanowienia nie składałam odwołania. Sprawa ta była powodem, że się rozchorowałam i leczę się poradni zdrowia psychicznego. Chcę wznowić postępowanie (...)
Zabiezpieczenie komornicze spadku
Jestem zameldowana w domu mojej babci, ale w nim nie mieszkam. Babcia zapisała mi testamentem tę nieruchomość. Chciałabym zabezpieczyć poprzez komornika dom i rzeczy ruchome znajdujące się w nim (...)
Spadek a wspólność majątkowa małżeńska
Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, (...)
Przebaczenie a wydziedziczenie
Ojciec wydziedziczył mnie testamentem, trzy lata temu, ale niedawno na łożu śmierci pogodził się ze mną. Niestety, przed śmiercią nie zmienił testamentu. Nie było świadków naszego pogodzenia (...)
Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa
Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym (...)
Świadczenie z polisy PZU a odrzucenie spadku
Ojciec mój w ramach pracowniczego ubezpieczenia na życie posiadał polisę na życie, w której wskazał mnie jako osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego. Świadczenie (...)
Darowizna a zachowek
Kilka miesięcy temu mój ojciec spisał notarialnie akt darowizny, w którym darował siostrze swój udział (52%) w kamienicy w centrum Krakowa. Siostra z rodziną obecnie mieszkają w tej kamienicy. (...)
Spadek po obywatelu niemieckim
Moja Matka ma brata za granicą w Niemczech, który zmarł, był obywatelem Niemieckim zrzekł się obywatelstwa Polskiego w latach 60- tych wyjechał z żoną do Niemiec i tam się osiedlił. Brat mojej (...)
Konkubinat a dziedziczenie
Rok temu zmarła moja konkubina (mieszkaliśmy i żyliśmy razem 18 lat bez ślubu, dzieci nie mieliśmy), która miała zapisaną na siebie działkę budowlaną, na której stoi dom w stanie surowym oraz (...)
Zgon członka rodziny- formalności
Mam matkę w bardzo ciężkim stanie. W każdej chwili możliwy jest zgon. Jej mąż, a mój ojciec, jest w bardzo podeszłym wieku, schorowany, i nie będzie się mógł zająć sprawami związanymi ze (...)
Prawa i obowiązki kuratora spadku
Jestem kuratorem spadku. Zgodnie z art. 935. § 1. k.p.c. zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać (...)
Dziedziczenie prawa pierwokupu
Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego?
Zbycie udziału w spadku
Czy jeżeli spadkobiercy (rodzeństwo) są zgodni co do podziału spadku tzn. jedna ze stron zgadza się na przekazanie swojej części dla drugiej za uzgodnioną kwotę to czy jest możliwe \"załatwienie\" (...)
Wynagrodzenie zarządcy spadku
W listopadzie 2003 r. postanowieniem sądu spadku ustanowiony zostałem zarządcą tymczasowym i dozorcą spadku (nieruchomość zabudowana). W marcu 2004 r. sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku. (...)
Skutki nieprzeprowadzenia postępowania spadkowego
Moja zmarła babcia zapisała ojcu w testamencie nieruchomości. Do dnia dzisiejszego ojciec nie przepisał tych nieruchomości na siebie to znaczy, że nie jest ich właścicielem. Obecnie moja mama z (...)
Przekazanie gospodarstwa rolnego następcy
Dziadek przekazał mi gospodarstwo rolne (za rentę) wraz budynkami w 1979 r. deklarując że nie posiada już żadnego innego składnika (nieruchomości). Dziś odnajduję akt własności dziadka do innej (...)
Dziedziczenie prawa dożywocia
Stałam się współwłaścicielm domu w wyniku spadku po mojej mamie. Drugim współwłaścicielem jest moja ciotka (siostra mamy). Dom został podarowany obu córkom przez ich matkę. W związku z tym (...)
Spadkobiercy a wykup mieszkania spółdzielczego
Członek spółdzielni posiadający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego złożył wniosek o przekształcenie tego lokalu w odrębną własność. Do chwili śmierci członka spółdzielnia (...)
Masz inne pytanie do prawnika?