Prawo spadkowe: Spadki - Artykuły (strona: 4)

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

22.12.2006

W 1983 r. zmarł dziadek, a w 2001 r. babcia. Babcia przekazała gospodarstwo rolne na Skarb Państwa, ale jak się okazało nie całe. Pozostały udziały w spółkach leśnych 4,20h (dokładniej spółki leśne były zapisane tylko na dziadka). Oboje nie zostawili testamentu. Rodzina o (...)

Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna

29.6.2006

Zmarła siostra Pana Y. Była ona osobą samotną, a jej brat jest jedynym spadkobiercą. Siostra zostawiła książeczkę PKO BP z wkładem w wysokości 2200 zł. Książeczka była związana z rachunkiem oszczędnościowym albo rachunkiem terminowej lokaty oszczędnościowej. Upoważniona do odbioru (...)

Wybudowanie domu na gruncie spadkodawcy – opinia prawna

13.6.2005

Wyodrębnienie własności budynku, bądź jego części (bez gruntu, na którym budynek stoi), nie jest możliwe w świetle obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego, budynek trwale z gruntem związany stanowi jego część składową, a zatem jego wyodrębnienie jako osobnej (...)

Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna

26.4.2005

Niniejsza opinia prawna zakłada, że domek jednorodzinny posadowiony został na gruncie, którego Pana rodzice byli właścicielami. Ponadto, kwestie związane ze sprawami spadkowymi ograniczone zostały do samego domu jednorodzinnego. niniejsza opinia nie rozstrzyga natomiast ewentualnie innych (...)

Jakie są warunki i skutki zbycia spadku – opinia prawna

25.4.2005

W chwili nabycia spadku przez kilka osób, stają się oni niepodzielnymi współwłaścicielami masy spadkowej, a ich prawa i obowiązki w stosunku do masy spadkowej regulowane są przepisami kodeksu cywilnego o współwłasności, z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów Księgi (...)

Wstąpienie spadkobiercy w stosunek najmu - opinia prawna

17.12.2004

Choć prawo najmu jest prawem majątkowym, nie podlega ono jednak dziedziczeniu. Zgodnie bowiem z art. 922 § 2 kodeksu cywilnego, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone (...)

Dziedziczenie, czy pierwszeństwo w nabyciu? - opinia prawna

17.12.2004

Zgodnie bowiem z art. 922 Kodeksu Cywilnego (KC) tylko prawa i obowiązki majątkowe zmarłego wchodzą do spadku. Prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości z art. 34 ust. 1 pkt 2 UGN przysługuje jednak nie tylko osobie, która „jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości pozbawionym (...)

Gdy odziedziczyłeś wkład mieszkaniowy... - opinia prawna

17.12.2004

Pojawia się pytanie, jak może małżonek odzyskać część wkładu mieszkaniowego, odziedziczonego po zmarłym. Aby na nie odpowiedzieć warto sięgnąć do orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego tej tematyki. „Jeżeli przed podziałem majątku wspólnego małżonków, w skład którego (...)

Nabycie spadku przez pełnomocnika - opinia prawna

17.12.2004

W przypadku braku porozumienia stron co do przedmiotów wchodzących w skład spadku lub sposobu podziału, można wnieść sprawę do sądu. W trakcie postępowania sąd będzie ustalał, co wchodzi w skład spadku, a następnie dokona podziału majątku spadkowego. Udowodnienie co wchodziło (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika