e-prawnik.pl Porady prawne

Alimenty - jak wysokie?

Odpowiedzi w temacie ()

-

15.1.2004

Czy istnieją reguły mówiące o tym, jak wysokie alimenty może zasądzić sąd w stosunku do zarobków? Czy można w miarę precyzyjnie wyrazić tę wielkość (przedział) w stosunku procentowym? Czy po okresie półrocznym sąd rodzinny może zasądzić wyższe o 100% alimenty od tych, które wcześniej ustalił sąd okręgowy okoliczności: (takie same zarobki ojca, zmiana adresu matki wykonującej władzę rodzicielską nad dzieckiem i związane z tym koszty). Jakie znaczenie - przy ewentualnym ustalaniu przez sąd rodzinny nowej kwoty alimentów - mają zobowiązania finansowe ojca (kredyty, itp.), z których nie byłby w stanie wywiązać na wypadek uznania przez sąd roszczeń matki.
(admen)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mikawi

2004-01-15 11:37:08

zmartwię cię - w kwestii ustalenia wysokości alimentów regułą sądu jest brak jakiejkolwiek reguly. Wyznacznikiem sa (zwykle szeroko przez sąd pojęte) możliwości zarobkowe zobowiązanego (czyli niekoniecznie faktyczne zarobki tylko te kokosy które mógłby zarobić) oraz potrzeby dziecka.

Eliza

2004-01-15 12:06:20

Jeżeli faktyczne wydatki na dziecko znacznie wzrosły, sąd może zasądzić alimenty w wysokości max. 3/5, czyli 60 % Twojego zarobku. Przy ustalaniu alimentów jak i ewentualnej nowej kwoty alimentów sąd nie bierze zupełnie pod uwagę zaciągniętych przez Ciebie kredytów.

szymon

2004-01-24 16:21:46

Elizo, nie ma przepisu, żeby sąd zasądził 60 % wynagrodzenia, sąd może zasądzić i więcej; jeśli są takie potrzeby uprawnionego a zobowiązany nie stara się aby jego możliwości zarobkowe i majątkowe były większe choć ku temu ma możliwośći. 60 % dotyczy jedynie egzekucji komorniczej.

Eliza

2004-01-27 00:28:20

Po części Szymonie masz rację. Owszem jeżeli zarobki są bardzo niskie, sąd bierze pod uwagę również możliwości zarobkowe i może zasądzić wyższe alimenty. Jednak przy przeciętnym wynagrodzeniu, sąd standardowo ustala alimenty w wysokości max. 3/5 wynagrodzenia ojca. Oczywiście, biorąc pod uwagę potrzeby dzieci. Pozdrawiam.

Eliza

2004-05-21 10:21:14

czy sprawa o podwyższenie alimentów może być rozpatrzona pod nieobecność pozwanego?

Eliza

2004-08-06 23:19:43

Nierozumiem, czyżby ktoś znowu użył mojego nicka? nieważne... Tak sprawa o alimenty, czy też o podwyższenie alim. może odbyć się pod nieobecność pozwanego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Wysokie alimenty Witam. Jaka jest szansa na obniżenie alimentów. 900 zł to dość dużo,zwłaszcza że matka dobrze zarabia Mam dziecko w drugim związku i naprawdę jest ciężko płacić takie pieniądze (...) czytaj dalej»

  • Wysokie alimenty Witam. Jaka jest szansa na obniżenie alimentów. 900 zł to dość dużo,zwłaszcza że matka dobrze zarabia Mam dziecko w drugim związku i naprawdę jest ciężko płacić takie pieniądze (...) czytaj dalej»

  • alimenty zbyt wysokie Witam. Mam zasadzone alimenty na syna z poprzedniego małżeństwa są ona bardzo wysokie czy mam jakieś prawo do tego, aby zostały one obniżone?Z góry dziękuję za odpowiedzi czytaj dalej»

  • za wysokie alimenty Witam co mogę zrobić jeśli sąd wydał za wysokie alimenty nie stać mnie, żeby je płacic w tej kwocie? Co robić?Z góry dziękuję za pomoc czytaj dalej»

  • Zbyt wysokie alimenty Miałem orzeczoną separację bez orzekania o winie i zasądzone alimenty w kwocie 750zł na dwójkę dzieci, potem nastąpił również bez orzekania o winie ale była małżonka (...) czytaj dalej»

  • Za wysokie alimenty!! Witam Co mam zrobić zasadzono mi aliemnty, amnie na nie stać co zrobić?Naprawdę nie mam z czego zapłacic takiej kwoty?Proszę o pomoc czytaj dalej»