Brak wstępnych badań lekarskich a rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. - forum prawne
Witam.
Chciałbym rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, gdyż w aktualnym miejscu pracy jestem źle traktowany, szereg działań ze strony szefa, których nie chce mi się nawet opisywać, gdyż i tak na nic nie mam dowodów więc nie ma o czym mówić.
W firmie pracuję od grudnia 2013 roku, jestem zatrudniony na umowę o pracę, natomiast pracodawca wciąż nie skierował mnie na wstępne badania lekarskie, mimo to dopuścił mnie do pracy ciężkiej fizycznie. Czy fakt ten może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym?
Chciałbym uniknąć okresu wypowiedzenia, gdyż już teraz klimat w pracy jest nie do zniesienia, wiem dobrze, że przez te 2 tygodnie kiedy szef wie, że rzucam robotę u niego zgotuje mi mini-piekiełko.
Druga sprawa o jaką chciałem zapytać: W umowie, którą podpisałem nie ma w żaden sposób wyszczególnionego terminu wypłaty wynagrodzenia, mam podaną jedynie stawkę, stanowisko, okres na jaki zawarta jest umowa, miejsce wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, moje imię, nazwisko, adres oraz pieczątkę pracodawcy wraz z podpisem. Czy w takim wypadku (brak określonego terminu wypłat) fakt braku jakiejkolwiek wypłaty od kilku miesięcy może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę?
Sprawa trzecia: umowę do podpisu dostałem jakiś czas po wyjeździe szefa na urlop. Podejrzewam, że podpis na umowie może nie być jego, a księgowej ale imię i nazwisko są jego. Czy pracodawca może na tej podstawie próbować twierdzić, że nigdy nie byłem tam zatrudniony? Są świadkowie na to, że pracowałem u niego, ponadto są płacone składki, brałem raz urlop na żądanie, byłem u lekarza ale czy pomimo to może udać mu się uniknąć wypłaty zaległych pensji jeśli podpis faktycznie jest sfałszowany?
Pozdrawiam
Hunahpu
Odpowiedzi w temacie: Brak wstępnych badań lekarskich a rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. (2)
Proszę wybaczyć dubla, nie widzę opcji edycji posta: Oczywiście, umowa zawiera również mój podpis oraz datę zawarcia umowy.
2014.2.28 0:5:43
Jeśli umowa o pracę nie wskazuje terminu wypłaty wynagrodzenia, obowiązuje kodeks pracy, który stanowi, że wynagrodzenie musi być wypłacone najpóźniej do 10. kolejnego miesiąca. Brak wypłaty do tego terminu daje Panu możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wynagrodzenia. Jako powód rozwiązania umowy o pracę musi Pan podać ciężkie naruszenie prawa pracownika polegające na braku wypłaty wynagrodzenia i na tym jest Pan wolny. Pozostaje jeszcze udanie się do Państwowej Inspekcji Pracy w celu złożenia zawiadomienia o zaległościach z tytułu wynagrodzenia brudasa(czyli pracodawcy) względem Pana.
2014.2.28 15:7:2
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?