brak wynagrodzenia

Odpowiedzi w temacie (14)

pobi1989

22.3.2010

Witam, mam powazny problem, pracowalam bez umowy, pracodawca zwodzil mnie i mowil ze umowe musi stranie przygotowac, jednak po jakims czasie zamkneli dzialalnosc i nie moge odzyskac pienieniedzy, w urzedzie pracy zglosilam ze nigdzie nie pracowalam. czy moge odzyskac te pieniadze w jakis sposob? prosze o pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

IzabelaOliwka

2010-03-22 19:54:05

Szczerze powiedziawszy, wydaje mi się że ciężko będzie coś zdziałać w tej sprawie skoro nie podpisałaś umowy. Pracodawca miał obowiązek dostarczyć umowę w formie pisemnej najpóźniej w dniu rozpoczęciu pracy. Nie jest podane jaki rodzaj umowy miał to być. Jeśli miałaś pracować na podstawie umowy cywilno - prawnej (czyli np. um. zlecenia, um. o dzieło) to sprawa wygląda nieciekawie. Jeśli miała to być um o pracę, to z tego co mi wiadomo sąd zasądziłby w tym przypadku grzywnie pracodawcy i być może wtedy udałoby się odzyskać pieniądze.

pobi1989

2010-03-23 08:56:27

pracodawca zwlekal z umowa (umowa zlecenie). mam swiatkow na to, ze tam pracowalam czy to za malo? przeciez musi byc jakis sposob by odzyskac pieniadze.

dtk

2010-03-24 07:32:29

Jeśli są świadkowie to najprościej podejść sobie do Państwowej Inspekcji Pracy w miejscu zamieszkania i zapytać o możliwości działań w tej sprawie. Można też iść z tym od razu do Sądu Pracy ale ecześniej dobrze było by mieć oświadczenia świadków na piśmie.

pobi1989

2010-03-24 11:37:19

Dziękuje za pomoc:)

bielikk

2010-08-17 12:03:53

Witam Mam pewne pytanie, mam problem mój pracodawca nie chce wypłcić mi wynagrodzenia i jak mogę je odzyskac ile czasy mam czekac zanim rozpoczne jakieś postepowanie?Z góry dziękuję za pomoc

supergwiazda

2010-08-17 15:14:45

Nie trzeba czekać tylko wezwać na piśmie (z zachowaniem sobie kopii oczywiście) pracodawcę do zapłaty zaległego wynagrodzenia (ewentualnie zaproponować raty lub inną formę polubownego załatwienia sprawy) z zastrzeżeniem, że w razie braku pozytywnego ustosunkowania się dp sprawy skieruje się stosowne powództwo do sądu pracy. Można również zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy, gdyż nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia łączy się z odpowiedzialnością karną.

olokotoko

2010-10-14 15:00:37

Witam Bylem zatrudniony w firmie XX na podstawie umowy na zlecenie. Umowa zostala podpisana od 20.09.2010 do 31.10.2010 jednak wypowiedzialem ja w trakcie jej trwania. Przepracowalem 72 godziny i powinienem zarobic okolo 640zl. Turaj zaczyna sie moj problem, poniewaz pracodawca powiedzial mi, ze nie wyplaci mi niczego, podobno zrobilem zle detale i firma stracila przezemnie 500zl. Umowa wyglada nastepujaco: 1.Zleceniodawca zleca, a zleceniobiorca zobowiazuje sie do -wykonywania XXX -zleceniodawca odpowiada za zlecenie wobec osob trzecich w pelnej wysokosci. Wynagrodzenie platne w nastepnym miesiacu po uplywie miesiaca rozliczeniowego 2. Zleceniodawca zobowiazuje sie wyplacic zleceniobiorcy wynagrodzenie brutto w sysokosci do uzgodnienia po zakonczeniu umowy platne w dniu od momentu zlozenia rachunku przez zleceniobiorce 3. Zleceniobiorca nie moze bez uprzedniej zgody zleceniodawcy zmienic uzgodnionego sposobu sposobu wykonywania zlecenia 4. Zleceniobiorca zobowiazuje sie wykonywac zlecona prace i rozliczac sie z jej wykonania w okresach comiesiecznych. 5. Odpowiedzialnosc wobec osob trzecichza wykonana przez zleceniobiorce umowe zlecenia pzechodzi na zleceniodawce z dniem przyjecia wykonanej pracy przez zleceniodawce. Co moge teraz zrobic zeby odzyskac swoje wynagrodzenie i czy pracodawca robi to zgodnie z prawem ? Prosze o pomoc.

dtk

2010-10-18 07:42:10

Pracodawca / zleceniodawca nie może wstrzymać wypłaty wynagrodzenia. Za straty jakie firma poniosła moze domagać się odszkodowania na drodze cywilno-prawnej udowadniając błędy i winę pracownika / zleceniobiorcy. Mimo wszystko sugeruję wizytę w Państwowej Inspekcji Pracy - prowadzone są bezpłatne konsultacje na potrzeby pracowników.

Alicax2

2011-11-24 09:25:59

Witam. Mam pytanie dotyczące mojego męza, który pracował w firmie jako kierowca. Umowę podpisaną miał na okres próbny, wynagrodzenie najniższe krajowe plus ewentualna premia. Odszedł z pracy, ponieważ firma nie wypłacała pieniędzy w terminie. Odchodząc z pracy szef męza podpisał zobowiązanie w którym napisał że do 18.11.2011 zobowiązuje się wypłacić zaległe wynagrodzenie w łącznej kwocie 4130zł ( znaduje się tam pieczątka zakładu oraz podpis ) i tu moje pytanie. Czy mąż z takim zobowiązaniem może ewentualnie wystąpić z Nimi na drogę sądową? Czy ono jest nieważne?

monishq

2014-11-04 17:38:12

Witam. Piszę z pewnym problemem, z którym w żaden sposób nie mogę sobie poradzić. Mam umowę zlecenie w pewnej firmie. Pracę zaczęłam dokładnie 7 września tego roku. Ponoć zwyczajowo w firmie pieniądze wypłaca się ok. 20 każdego miesiąca. Na początku zdziwiło mnie to, że nie mogłam otrzymać wynagrodzenia 20 września jak wszyscy, bo nie przepracowałam pełnego miesiąca - możliwe, że tak jest, proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Problem jednak w tym, że dziś jest 4 listopada a ja do tej pory nie otrzymałam ani złotówki. Każdy kontakt z pracodawcą/kadrową kończy się faktem, że brakuje jakiegoś podpisu na umowie, dodatkowego dokumentu etc. Dziś zadzwoniłam do głównej siedziby firmie znajdującej się w Warszawie i okazało się, że nie widnieję w żadnym systemie wypłacającym wynagrodzenia jakbym w ogóle nie podjęła tej pracy. Proszę o informację czy wszystko w takiej sytuacji jest w porządku i czy pracodawca dopuścił się jakichś nadużyć wobec mnie oraz jakie kroki mogę podjąć, żeby otrzymać moje wynagrodzenie. Dziękuję

kancelariaw

2014-12-05 12:45:06

Witam, reprezentuję Kancelarię Winnicki. Zespół tworzą dynamiczni i doświadczeni prawnicy, radcy prawni wywodzący się ze środowiska Uniwersytetu Warszawskiego. Działamy na terenie całego kraju. Jeśli potrzebna jest ci pomoc prawna, zapraszam do kontaktu: +48 607087078 lub na www.kacelariawinnicki.pl

bartekef

2015-01-08 08:25:35

Do przedstawiciela kancelarii Winnicki. Ile kosztuje reprezentowanie w takiej sprawie i jakie posiadają Państwo doświadczenie? Mam podobną sytuację i zależy mi również na czasie.

KancelariaWinnicki

2015-01-09 08:55:22

Witam Panie Bartku, Na temat szczegółów naszej współpracy zapraszam do kontaktu info@kancelariawinnicki.pl lub 607 087 078. Przedstawimy nasze doświadczenie, wybierzemy adwokata, który najlepiej zająłby się Pana sprawą oraz omówimy szacunkowe koszty jak i możliwy przebieg postępowania. Pozdrawiamy

Wieslaw123

2018-01-12 19:43:19

Dzień dobry, Świadczyłem usługi budowlane na terenie Niemiec dla polaka przez okres miesiąca. Mimo wcześniej obiecanej umowy nie została taka podpisana. Wykonałem kilka instalacji z czego dostałem połowę umówionej kwoty. Chciałem wystawić fakturę VAT-UE jednak okazało się że firma którą pracodawca się przedstawiał (angielska) nie jest w żadnych rejestrach podatkowych UE. Nie mam możliwości sprawdzenia czy taka w ogóle istnieje, jednak jak się okazuje facet prowadzi również działalność w Polsce, o czym wcześniej nie wiedziałem. Pomimo wielu próśb o podanie danych do faktury takich nie otrzymałem. Posiadam zdjęcia wykonanych instalacji jak i zapisy rozmów telefonicznych od mniej więcej połowy czasu pracy oraz kilka maili. W obecnej sytuacji jesteśmy we dwójkę razem z kolegą. Obecnie z pracodawcą nie ma od tygodnia żadnego kontaktu. Proszę o poradę czy mam jakoś możliwość wyegzekwowania zaległego wynagrodzenia.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 28.9.2016

  Brak zapłaty wynagrodzenia za pracę

         Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego (...)

 • 20.7.2017

  Nieterminowa wypłata wynagrodzenia

  Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, stanowi o tym art. 94 pkt 5 kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany przy tym (...)

 • 14.1.2019

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

  W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)