Cy to rodzina?

Odpowiedzi w temacie (4)

-

23.9.2003

Moje pytanie brzmi następująco.Moja kuzynka ma dwójkę dzieci obecnie oddała je do domu dziecka. Moja siostra postanowiła wziąść te dzieci do rodzina zastępczej ze względu na trudną sytuację finansową i mieszkaniową.Moja mama i mama mojej kuzynki są z jednej babci czyli są rodzeństwem.Chciałabym zapytać czy to jest rodzina dla mnie mojej siostry i jej dzieci rodzonych czy nie. Moi znajomi sie upierają , że to żadna rodzina a ja jestem innego zdania. Prosze o rozrzygnięcie tego sporu. Pozdrawiam Agnieszka

(Agnieszka)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Pamela

2003-09-24 13:20:37

O ile dobrze zrozumiałam wygląda to tak. Babcia miała dwie córki (Twoją mamę i Twoją ciocię) Twoja mama urodziła Ciebie i siostrę; siostra ma 1-2 lub więcej dzieci.Twoja ciocia jest matką kuzynki o której piszesz. Kuzynka ma swoje dzieci. Konkluzja Twoja mama i ciotka spokrewnione są w 1 stopniu z babcią. Dzieci matki i ciotki (czyli ty, Twoja siostra i kuzynka) spokrewnione są ze sobą w 4 stopniu tylko przez wspólnego przodka - czyli babcie, a dzieci tych dzieci w 6. Stopnie pokrewieństwa liczy się każdy po sobie Np. A (babcia) --> B (Twoja mama)-->C(Twoja siostra; ty jestes w takim samym stopniu) --> D(dzieci siostry). I tak jeszcze raz - mama w stosunku do babci 1 stopien, ty w stosunku do babci 2 stopien (siostra Twoja również), dzieci w stosunku do babci 3 stopien. Ale w stosunku do ciotki 4 stopien, w stosunku do kuzynki 5 stopien, a do dzieci kuzynki 6 i tak dalej.Trudno to pojąć więc może lepiej narysuj drzewko na Górze babcia, pod nią dwie odnogi Twoja mama i Twoja ciocia. Pod mamą kolejne dwie odnogi ty i twoja siostra, a pod ciocia kolejna odnóżka Twoja kuzyka, pod kuzynką tyle odnóżek ile ona ma dzieci. Stopnie pokrewieńswa liczy się z uwzględnieniem wspolnego przodka, w waszym przyapdku babci. Liczysz od konca w góre. Czyli np. ustalamy stopien pokrewienstwa dzieci Twojej siostry do dzieci twojej kuzynki. Pierwszy stopien to Twoja siostra, drugi Twoja mama, trzeci babcia, czwarty ciotka, piąty kuzynka i 6 jej dzieci. Mam nadziejej ze udalo mi sie wyjasnic :)

Pamela

2003-09-24 13:27:31

Zapomnialam jeszcze dopisac ze stopnie są w linii prostej i bocznej. Tak więc Twoje ciotki w stosunku do babci są spokrewnione w linii prostej, ale same do siebie juz w linii bocznej. W linni bocznej pozostajesz zarówno ty jak i twoja siostra w stosunku do ciotki, kuzynki i jej dzieci ale równiez w stosunku do dzieci swojej siostry

gosiaw

2003-09-24 16:29:41

A co to wszystko ma do faktu ustalenia rodziny zastępczej??? Rodzina zastępcza można zostać ustanowiona z osób z zewnątrz, nie musi to byc rodzina.

Pamela

2003-09-25 11:35:09

Pytanie brzmi - czy to rodzina? Trudno powiedzieć czy to rodzina, ale na pewno jest między tymi osobami pokrewieństwo w linii bocznej. Oczywiście zgadzam się, że nie ma to żadnego wpływu na ewneutalną adopcję. Ale Agnieszka w swoim pytaniu nie zawarła wątpliwości co do faktu adopcji, a tylko stopnia ew. pokrewieństwa

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 3.6.2018

  Jak uzyskać 300 złotych na każde uczące się dziecko?

  Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia (...)

 • 17.7.2017

  Rodzina w prawie cywilnym

  Prawo rodzinne to dział prawa, zajmujący się stosunkami prawnymi (wewnątrz rodziny i z osobami trzecimi, majątkowymi i niemajątkowymi), jakie rodzi istnienie i funkcjonowanie rodziny. Czym zatem (...)

 • 27.10.2017

  Wniosek o 500+ do końca października

  Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to (...)

 • 6.9.2018

  „Mama 4+” - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

  Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować (...)

 • 26.11.2017

  Rodzina 500+ w pigułce

  Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu (...)