e-prawnik.pl Porady prawne

Czy żona zmarłego brata dziedziczy część spadku po jego siostrze?

Odpowiedzi w temacie ()

mzaleski87

25.3.2013

Zmarła osoba miała siedmioro rodzeństwa, czworo dożyło otwarcia spadku, więc dziedziczy. Troje nie dożyło otwarcia spadku są nimi: 1. siostra - zmarła ( rozwiedziona ), zstępnymi są jej dzieci. 2. brat - zmarł, nie miał dzieci, czy jego żyjąca żona dziedziczy( czy jest zstępną ) - z tego co rozumiem kodeks cywilny, to nie dziedziczy. 3. brat - zmarł, pozostawił troje dzieci ( zstępni ) i żonę - czy ona też dziedziczy? - wg. mnie nie. Pytanie odnośnie żony braci, czy dziedziczą i są uczestniczkami w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i wymieniać je we wniosku?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

elpasonaso

2013-03-26 13:08:12

Radzę poczytać zasady dziedziczenia, ustawowe dziedziczenie decyduje kto i po kim dziedziczy, w razie testamentu to od testatora zależy kto dostanie spadek.

mzaleski87

2013-03-26 18:03:39

Jest testament, więc jeżeli nie zostanie podważony to wszystko będzie ok. Jednak we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu też trzeba wymienić wszystkich uczestników w sprawie - w tym wypadku rodzeństwo i ich zstępnych czyli ich dzieci ( żony braci z tego jak rozumiem nie dziedziczą ).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...) czytaj dalej»

  • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

  • SPADEK PO BABCI Mam kilka pytań odnośnie spadku po babci.Moja Babcia zmarła niedawno i miała dwie córki (moją mamę i ciotkę).Moja mama zmarła 15lat temu.Żyje jeszcze dziadek(mąż babci).Pytanie (...) czytaj dalej»

  • Testament Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u notariusza) dla mnie. Jeszcze za (...) czytaj dalej»

  • Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...) czytaj dalej»