Depresja - jak zmusić do leczenia?, Chora nie chce się leczyć...

Odpowiedzi w temacie (1)

Agamek12

17.3.2010

Witam, Otóż moja teściowa kilkanaście lat temu zachorowała (nie wiem czy to dobre słowo) na depresję. W związku z powyższym brała na tą chorobę leki. Wszystko byłlo dobrze aż do czasu, kiedy wraz z żoną po ślubie wyprowadzilismy się od niej do innej miejscowości. Po naszej (3 lata temu) wyprowadzce teściowa przestała brać leki. Od tego czasu z jej zdrowiem zarówno psychicznym, jak i fizycznym jest coraz gorzej. Kiedy żona zauważyła, że teściowa zaprzestałą przyjmowanie leków (już po około 2 miesiącach w sposób zdecydowany zmieniło się zachowanie tesciowej), dwukrotnie na 2-3 miesiące się do niej przeprowadzaliśmy a żona pilnowała, aby przyjmowała leki. Zauważaliśmy sporą poprawę, ale po naszej każdej wyprowadzce tesciowa przestawała brać leki. W czasie naszego pobytu u niej byłem przez nią kilkukrotnie uderzony, oskarżany o kradzież, kilka razy wzywaliśmy do niej policję i pogotowie, ale obie te instytucje mówią, że nie mogą w żaden sposób zmusić jej do leczenia, nie mogą też zamknąć jej w np. szpitalu psychiatrycznym, bo nie stwarza zagrożenia dla otoczenia. Co więcej, od około 2 lat co kilka tygodni dzwoni na policję i wmawia im, że ja molestuję swoją rodzinę, że sprowadzam prostytutki, alkoholizuję się, itp. "Moja" policja oczywiście wie, że to wymysły chorej osoby i szczerze nam współczuje, ale muszą za każdym razem do nas przyjeżdzać i sprawdzać, co sie dzieje. Teściowa zupełnie nie dba o swoje zdrowie: nie ma już leków na depresję, jest wychudzona (twierdzi, że jedzenie jest zatrute i prawie nie je). O jej stanie została poinformowana Opieka Społeczna, ale tesciowa jej nie wpuszcza. Nie odbiera telefonów, nikogo (również mnie i mojej żony) nie wpuszcza do mieszkania. Potrafi bez zapowiedzi w nocy odwiedzić rodzinę, czy też nas - oczywiście mnie zupełnie ignorując i oskarżając o zaniedbywanie rodziny czy wręcz dręczenie jej. Dziś odebrała telefon od mojej żony ale po kilku minutech rozmowy stwierdziła, że ktoś podszywa sie pod moją żonę (nie poznała swojej własnej córki!). Do tego nie wypełnia PIT-ów (od dwóch lat to my go jej wypełniamy, zmuszamy do podpisu i wysyłamy do urzędu). Co robić? Pomóżcie... Jak ją zmusić do leczenia?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

dtk

2010-03-18 07:43:40

Jedyna możliwość to wystąpienie do sądu o całkowite bądź częściowe ubezwłasnowolnienie. Sąd przyzna opiekuna prawnego, który będzei mógł występować w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej. Sąd może również ze względu na stan zdrowia skierować osobę na leczenie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.9.2017

  Planowe leczenie za granicą

  W ramach transgranicznej opieki zdrowotnej możesz korzystać z tych świadczeń, które przysługują Ci w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci Ci koszty tych świadczeń opieki zdrowotnej, (...)

 • 28.9.2017

  Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

  Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, (...)

 • 24.8.2018

  Możliwość korzystania przez dzieci z leczenia uzdrowiskowego

  W trosce o zdrowie dzieci przypomnieć należy rodzicom i lekarzom ubezpieczenia zdrowotnego o możliwości uzdrowiskowego leczenia małych pacjentów. Podstawą skorzystania z tej formy leczenia (...)

 • 23.5.2018

  Będzie standard leczenia bólu?

  Projekt określa wystandaryzowany schemat postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi, który będzie realizowany na wszystkich poziomach opieki zdrowotnej.

 • 15.1.2019

  Profilaktyczna mastektomia świadczeniem gwarantowanym

  Nowe rozporządzenie wprowadza do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Jako świadczenie gwarantowane została zakwalifikowana (...)