eksmisja po 20 lat zameldowania??

Odpowiedzi w temacie (2)

madalena

25.8.2006

Jestem od 20 lat zameldowana w mieszkaniu własnościowym byłej konkubiny ojca. Obecnie 5 rok studiuje poza miejscem zamieszkania ale raz w miesiącu pojawiam się na weekend w tym mieszkaniu. Ojciec co prawda od 2 lat nieżyje w zgodzie z konkubiną ale nadal mieszkają pod jednym dachem (jest również zameldowany na stałe od 20 lat). Od dwoch lat wszystkie opłaty ponoszą po połowie więc dokłada do utrzymania tego mieszkania. Obecnie dostałam pozew o eksmisję jako bym tam przebywała bez zgody właścicielki oraz pozew o zapłate za wynajem lokalu (choć nigdy takiej umowy nie podpisywałam). Te pozwy dotyczą również mojego taty. Czy ma prawo zrobić nam eksmisję skoro jestem zameldowana na stałe i ponoszone są koszty utrzymania mieszkania? Czy może sama sporządzić umowę wynajmu skoro ja się na nią nie zgadzam?? proszę o pomoc w tej kwesti.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2006-08-28 12:55:10

Zameldowanie w mieszkaniu nie daje żadnych praw do lokalu osobie zameldowanej. Jest to jedynie spełnienie obowiązku wynikającego z ustawy o ewidencji ludności. Właściciel mieszkania może się domagać usunięcia niechcianych lokatorów lub zawarcia umowy najmu w celu dalszego zamieszkiwania w jego lokalu, a za okres zamieszkiwania bez umowy najmu odszkodowania za bezprawne zamieszkiwanie. To nie działa oczywiście wstecz, lecz z datą, kiedy zawiadomi o tym fakcie lokatorów. Właścicielka powinna była Was zawiadomić o tym, że chce się Państwa pozbyć lub wyrazić zgodę na dalsze zamieszkiwanie po podpisaniu stosownej umowy najmu.

sepsa

2006-08-28 18:49:24

Wszystko, co istotne zostalo napisane. Wazne, czy zostaliscie Panstwo powiadomieni o checi zawarcia umowy najmu. Jesli nie warto to podniesc w trakcie postepowania sadowego. Niewiele to wniesie, ale zawsze cos (pare, moze kilkanascie miesiecy).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Eksmisja na żądanie współlokatora

  Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)

 • Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia (...)

 • Eksmisja w wyroku rozwodowym

         Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?

 • Nowe dowody osobiste od marca 2015 roku

  Od 1 marca 2015 roku zmieni się wygląd dowodó osobistych - zabraknie m.in. adresu zameldowania oraz podpisu posiadacza. Fotografia będzie musiała spełnić takie same wymogi jak zdjęcie paszportowe. (...)

 • Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód

  Zgodnie z art. 58 § 2 zd. drugie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)