Ile muszę zmienić?

Odpowiedzi w temacie (0)

Aror

29.8.2017

Dzień dobry. Mam długą historię i dziwny problem. Tłumaczyłem opowiadania z serii "Warcraft". Widziałem, że w internecie jest już 12 przetłumaczonych, więc pomyślałem, że resztę dotłumaczę i będzie już przetłumaczona cała książka (zbiór tych opowiadań niewydany jeszcze w Polsce). Przetłumaczyłem to, co postanowiłem przetłumaczyć, dokładnie sprawdziłem pod względem poprawności językowej całą książkę (interpunkcja itp.) w każdym opowiadaniu (wliczając w to te przetłumaczone wcześniej) coś delikatnie musiałem pozmieniać. Wczoraj napisałem do redakcji strony internetowej, na której było tamtych 12 opowiadań. Mimo że strona od ponad roku jest "martwa", a każdy może czytać na niej (ok, w sumie to na starszej wersji tej strony) je za darmo, to redakcja nie zgodziła się na wydanie ich w formie książki. Ok, tu nie ma nic niejasnego w formie prawnej. Widząc, że niestety nie uda mi się raczej ich przekonać, postanowiłem, że zrobię własne tłumaczenie tamtych 12 opowiadań. Zacząłem to robić tak: Najpierw patrzyłem się na oryginalną wersję, potem myślałem jak to przetłumaczyć, a potem patrzyłem się na tekst polskiego tłumaczenia z tamtej strony internetowej i widziałem, że jest tam tak samo przetłumaczone, jak myślałem, żeby przetłumaczyć, a gdybym to zmienił to tylko na gorsze (jeśli w ogóle dałoby się po polsku jakieś zdanie inaczej napisać). Jak już pisałem, wcześniej pozmieniałem delikatnie tamte tłumaczenia. I tu mam pytanie: Jak bardzo musi się różnić nowe tłumaczenie od starego, żebym nie musiał prosić się tamtej redakcji o prawa do opublikowania ich. Przy okazji dopowiem (choć to nic nie powinno znaczyć w przypadku mojego pytania), że tłumaczyłem moją część z czystej pasji i nie zamierzam żadnego zysku materialnego mieć za wydanie książki. Oczywiście wydawca na pewno chciałby zysk, ale dla siebie nic nie zamierzam wziąć. Więc jak bardzo muszą się różnić te tłumaczenia?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 14.3.2016

  Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierani pożytków (...)

 • 23.10.2017

  Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  #mce_temp_url#Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. (...)

 • 14.1.2013

  Zmiana płci w świetle prawa

  Zjawisko transseksualizmu (czyli silnego poczucia przynależności do płci przeciwnej niż wynikająca z widocznych cech budowy ciała) w Polsce jest ciągle bardzo kontrowersyjną kwestią. W doktrynie (...)

 • 5.7.2018

  Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)