jakie ulgi dla seniorów

Odpowiedzi w temacie (1)

wiki456

20.6.2011

Witam, Mam dziadków w podeszłym wieku, mają po ok. 70 lat. Zastanawiamy się jakie ulgi im przysługują z tego tytułu. Czy ja mogę ich reprezentować w niektórych sprawach w Urzędach, gdzie sami nie mogą się stawić? Jakie ulgi im sie należą na przejazdy komunikacyjne? zcy ja jadąc z nimi także jestem uprawniona do jakiś ulg?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Judi258

2011-06-21 10:05:42

W większości miast osoby, które ukończyły 70 lat, mogą jeździć za darmo, a w niektórych, np. w Bydgoszczy i Toruniu - od 65 lat. Darmowe przejazdy mają też inwalidzi I grupy, niepełnosprawni w stopniu znacznym, niezdolni do samodzielnej egzystencji, niewidomi i osoby im towarzyszące.

Na pociąg. Przewoźnicy proponują zniżki na przejazdy. W PKP InterCity karta seniora, która dla osób pow. 60 r. życia kosztuje 150 zł, upoważnia przez rok do kupna biletów z 50-proc. zniżką na pociągi TLK i Express InterCity. O połowę tańsza jest karta seniora oferowana przez Przewozy Regionalne. Emeryci i renciści oraz ich małżonkowie mogą także 2 razy w roku skorzystać z 37-proc. ulgi w po- ciągach TLK, Express InterCity i InerRegio. Trzeba mieć specjalne zaświadczenie z organizacji emeryckiej.

Inwalidzi wojenni i wojskowi z I grupą inwalidzką mają 78 proc. zniżki w pociągach osobowych, pospiesznych i TLK oraz 37 proc. w ekspresach, pociągach InterCity, EuroCity (osoby im towarzyszące jako przewodnicy - 95 proc. zniżki). Natomiast kombatanci II i III grupy inwalidzkiej mają 37 proc. ulgi we wszystkich typach pociągów.

Na autobus. Tylko inwalidzi I grupy niezdolni do samodzielnej egzystencji mają zniżkę - 37 proc. na przejazdy w autobusach dalekobieżnych i 49 proc. w innych (a osoby im towarzyszące - 95 proc.). Emeryci i renciści mogą jedynie liczyć na promocje i zniżki zależne wyłącznie od przewoźnika.

Na samolot. Niektóre linie lotnicze mają specjalną ofertę dla seniorów - obowiązuje ona na wybranych trasach i w ściśle określonych terminach. Upusty wynoszą zazwyczaj od 10 do 25 proc.

 

A jeśli chodzi o ulgi dla Pani z tytułu tego że Pani się opiekuje osobą starszą, to wie, że przysługuje to osobą towarzyszących przy przejazadch osób z grupą inwalidzką.
Trzeba by było poczytać regulamin przejazdu autobusów który znajduje się w autobusie :)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.10.2007

  Ile będzie można odliczyć od podatku w ramach ulgi rodzinnej w kolejnych latach?

  Już w rozliczeniu podatkowym za 2007 r. będzie można odliczyć od podatku znacznie wyższą niż obecnie kwotę ulgi na dzieci. To skutek znowelizowanej niedawno ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

 • 22.5.2009

  Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

  W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale (...)

 • 14.11.2012

  Podatek dochodowy od osób fizycznych w 2013 r.

  W dniu 11 listopada 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 24 października 2012 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

 • 19.9.2017

  Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

  Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. (...)

 • 19.3.2010

  Rozliczenie roczne – ulga internetowa

  Jednym z dostępnych sposobów na zmniejszenie obciążenia podatkiem za 2009 rok jest ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które w 2009 roku ponosiły (...)