kamienica bez właściciela

Odpowiedzi w temacie (14)

iwonka277

17.11.2010

Witam jest pewna kamienica której właściciel nie żyje i nie ma jej spadkobierców i jest tam wolne mieszkanie które z razem z mężem chcielibyśmy zając bądź wynająć, mieszkanie jest bez prądu i z tym wiąże się nasz problem chcielibyśmy podłączyć sobie tam prąd tylko że nie ma kto nam wystawić jakiejkolwiek umowy najmu. Czy jest jakaś możliwość podłączenia tej elektryczności w jakiś inny sposób lub jak zdobyć taką umowę. Za wszelkie informację bardzo dziękuję.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2010-11-17 16:53:51

Jeśli właściciel zmarł i nie pozostawił testamentu, w którym komuś zapisał nieruchomość i nie ma spadkobierców, to własność nieruchomości przechodzi na gminę, na terenie której nieruchomość jest położona. Więc nie jest tak, że nie ma kto wystawić Wam umowy najmu, oczywiście pod warunkiem, że gmina uporządkuje stan prawny nieruchomości i będzie chciała wynająć Wam mieszkanie.

iwonka277

2010-11-18 13:06:54

No tak ale jak mieszkańcy tej kamienicy byli w urzędzie miasta pytać o nią to okazało się że nie ma tej kamienicy na mapie miasta. No i po co robić zamieszanie już tam zamieszkałym osobą. Nie płacą tam czynszu składają się tylko żeby zapłacić za grunt, remont klatki schodowej czy dachu też robią we własnym zakresie. Mieszka tam Pan który za życia właściciela kamienicy zbierał od lokatorów na czynsz i on by chciał żeby ktoś zamieszkał to puste mieszkanie , ale nie ma żadnej podstawy aby nam wystawić umowę najmu. Umowa jest nam potrzeba po to tylko żeby podłączyć prąd gdyby on już tam był to nie było by żadnego problemu.

mrozowskim

2010-11-18 19:24:01

To zgodnie z prawem nic nie zrobicie. Jak Pani poda maila, to Wam coś podpowiem, czego nie chcę robić na forum.

aparta

2010-11-19 19:08:03

Witam! Jeśli można również proszę o pomoc w podobnej sprawie. Córka z przyszłym mężem kończy właśnie remont w mieszkaniu.(Rodzina mego przyszłego zięcia mieszka w tym samym budynku).Budynek zamieszkały od wielu lat przez lokatorów bez umowy najmu,bo nie ma komu płacić czynszu.Prywatny właściciel przepadł bez wieści.Młodzi chcieliby po wprowadzeniu składać co miesiąc depozyt do Sądu.Wszyscy mają umowy z dostawcą prądu i liczniki mimo braku umowy najmu.A młodzi jak byli u dostawcy dwa dni temu by wypisać wniosek usłyszeli,że niby tak nie można. Proszę o jakąś sugestię. agla@wp.pl

mrozowskim

2010-11-22 14:51:42

sorry ale na podany mail nic nie da się wysłać "konto zablokowane administracyjnie"

Lewanna

2010-11-27 01:05:19

No tak ale jak mieszkańcy tej kamienicy byli w urzędzie miasta pytać o nią to okazało się że nie ma tej kamienicy na mapie miasta. No i po co robić zamieszanie już tam zamieszkałym osobą.

Tu nie chodzi o robienie zamieszania ludziom tam mieszkającym, bo ten stan trzeba w jakiś sposób zalegalizować. Przecież kamienica sama się nie wybudowała. A co z wodociągami i wywozem śmieci? Kto to reguluje i na kogo przychodzą faktury w takiej "niczyjej" kamienicy?

karolcia20

2011-02-01 22:10:18

Witam;) Mam bardzo podobny problem. Mieszkam w kamienicy z chłopakiem. On jest zameldowany w tej kamienicy. Właściciel kamienicy jest nieznany a gmina odpowiada że nie może tego przejąć.. Mieszkamy w jednopokojowym mieszkaniu, bo jeden pokój sąsiad sobie przywłaszczył.. Mieszkanie nad nami(2 pokoje) jest puste od 2 lat (tyle tu mieszkamy). Został zdjęty licznik prąduprzez Panią, która tam mieszkała(wyprowadziła się kilka ulic dalej), pęknięta rura zalewała nam sufit więc zamknęliśmy tam wodę, kosz na śmieci też zlikwidowała. Nikt się tym nie interesuje. Nikt też w "naszej" kamienicy nie płaci żadnego czynszu tylko za działkę. Dowiadywałam się w elektrowni to żeby założyć licznik trzeba mieć zgodę tego zameldowanego tam. Tylko nie wiadomo kto tam jest zameldowany, bo ta Pani, która tam mieszkała twierdzi że już nie jest. To jest starsza osoba i cieżko się z nią dogadać. Chcielibyśmy się tam przenieść, a co jeśli ktoś tam jest zameldowany??? I jak załatwić ten licznik?? Bardzo proszę o pomoc jak to uporządkować tak żeby spokojnie tam się urządzić. Z góry bardzo dziękuję. karolinus0601@op.pl

ewelina.bieniek

2011-11-15 12:18:21

To zgodnie z prawem nic nie zrobicie. Jak Pani poda maila, to Wam coś podpowiem, czego nie chcę robić na forum.

ewelina.bieniek

2011-11-15 12:25:07

Witam Mam podobny problem , kamienica ma nie uregulowany stan prawny , w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a klucze znajdują się w depozycie sądowym ? czy istnieje sposób aby można było w takim pomieszczeniu zamieszkać ? Proszę o pomoc ? Ewelina

aparta

2011-11-15 18:36:36

sorry ale na podany mail nic nie da się wysłać "konto zablokowane administracyjnie"

Tak zależało mi na odpowiedzi,a podałam zły mail :( właściwy to: agla68@wp.pl

internalta

2014-09-23 18:54:02

Miałem podobny problem poprostu idziesz i sie meldujesz tam mieszkasz jakieś pół roku, rok po tym czasie zgłaszasz że chcesz wymeldować osoby tam zameldowane bo nie mieszkają tam i nie było ich tam od minimum roku.

Lu

2016-08-06 16:59:45

Witam moja ciocia mieszka w kamienicy gdzie są nadal roszczenia. Nie ma tytułu do najmu bo nie dostanie poprzez roszczenia a mama cioci zmarła w zeszłym roku i była głównym najemca. Co zrobić w takiej sytuacji?administracja cioci radzi zrobić sprawę w sądzie ale jej nie wygra bo są roszczenia i co wtedy przegra i zostanie na bruku. A jak będzie starać się o mieszkanie socjalne to dadzą jej w kiepskich warunkach bo jest sama. Proszę o jakąś pomoc w tej sytuacji,pozdrawiam

ann

2016-12-27 18:28:01

witam. mieszkam w kamienicy pod zarządem Administracji właściciele kamienicy byli bezdzietni i zmarli jakies 40 lat temu. ich kuzynka jak się domniemywa przekazła zarząd nieruchomościa administracji w latach 70. Administracjja nic nie robi na nieruchomości co zrobić od czego zacząć żeby doprowadzć do przejścia nieruchomości na gminę. czy może macie kanclarie która prowadzi takie sprawy . prose o podpowieć na e maila velvet-77@tlen.pl

Wikus76

2017-10-20 08:31:00

Witam. Ktokolwiek może, proszę o poradę, wskazówki. Sprawa dotyczy kamienicy, której stan właścicielski jest nieuregulowany. Na ten moment Miasto jest na ostatniej prostej, żeby przed sądem przejąć wspomnianą kamienicę. W jednym z mieszkań do niedawna mieszkała moja ciocia ze swoją mamą. Jej mama umarła, a ciocia ma jedynie dokument wydany przez Miasto potwierdzający zameldowanie. Ciocia mieszkała i opiekowała się swoją mamą przez ponad 20 lat. Przez ostatnie 10 lat zmarli pozostali sąsiedzi i teraz została tam tylko ona. Istnieje obawa o dalsze losy kamienicy i mieszkającej tam cioci. Czy istnieje możliwość nabycia praw do tego mieszkania, choćby przez "zasiedzenie"? Proszę o wskazówki, jakie kroki poczynić żeby ciocia nabyła pełnię praw do tego mieszkania. Adres mailowy do kontaktu twoj.eltoro@gmail.com

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.4.2017

  Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

  Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

 • 14.9.2014

  Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

  W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)

 • 21.8.2018

  Znalezione pieniądze będzie można zatrzymać

  Nowelizacja przepisów znosi obowiązek przekazania staroście znalezionej niewielkiej kwoty pieniędzy – do 100 zł lub jej równowartości w walucie obcej. Dotychczas znalazca, jeśli (...)

 • 15.2.2010

  Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • 2.8.2016

  Najem okazjonalny o czym należy pamiętać?

  Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych (...)