Forum prawne

Linia telefoniczna na mojej działce

Witam Jestem rolnikiem i chciałbym rozbudować moje gospodarstwo rolne, ale uniemożliwia mi to kabel telekomunikacyjny przechodzący przez moja posiadłość. Jest to linia napowietrzna wybudowana w latach 60-tych. Kabel przebiega przez około 150 m mojej działki. Działkę zakupiłem w październiku 2004 roku a w akcie notarialnym nie ma informacji o przechodzącej linii telekomunikacyjnej przez ta nieruchomość. Napisałem pismo do TP S.A w Zielonej Górze (w tej gminie mam gospodarstwo rolne) z prośbą o usunięcie linii telekomunikacyjnej przechodzącej przez mój teren. Zaproponowałem nawet, że ten kabel można będzie wkopać na terenie mojej działki oraz to, że na własny koszt mogę wykopać i zakopać rów przeznaczony na ten kabel. Telekomunikacja odpisała mi na mój list w sposób mnie nie zadowalający, ponieważ mam cały koszt tej inwestycji ponieść z własnej kieszeni argumentując ze linia ta powstała zgodnie z prawem. Oczywiście ja chciałbym, aby Telekomunikacja poniosła koszt tej inwestycji i się nią zajęła. Czy mam szanse wygrać z nimi spór? I czy oni są zobowiązani do pokrycia tej przebudowy na własny koszt? Czy to ja musze ją jednak pokryć? Z góry dziękuje za pomoc Z poważaniem Leon Zjawin

2005.1.21 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Linia telefoniczna na mojej działce (4)

Kabel należący do Telekomunikacji jest częścią składową przedsiębiorstwa. Poprzez obecność kabla na takiej wysokości ,która uniemożliwia korzystanie z gruntu TP narusza prawo własności. Przysługuje w takim przypadku roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń tj 222par 1KC. Nie ma powodu, żeby właściciel ponosił koszty zaniechania naruszeń przez TP. Można zastanawiać się nad ustanowieniem służebności gruntowej dla TP.

2005.3.10 14:10:23

Wezwij zapytanie, czy TPSA majało pozwolenie na budowę tej linii telefonicznej i niech CI przedstawią. Ponadto niech przedstawią prawo do gruntu na cel tej inwestycji. TPSA ma obowiązek przedstawić dowody na prawo do gruntu. Jezeli nie mają prawa do gruntu od poprzedniego włąściciela to wystąp o bezumowne korzystanie z gruntów i wezwij do zapłaty. JEżeli odmówią to wystąp do sądu cywilnego o zapłatę i o nakaz zmiany przebiegu linii telefonicznej.

2007.1.21 17:16:58

MASZ PROBLEM . STRONA TEPSY BEDZIE UPIERAC SIE PRZY SWOIM , ALE MOIM ZDANIEM NA TA LINIE NIE MAJA ZADNYCH PAPIEROW I UWAZAM ZE POWINIENES ICH POINFORMOWAC O TYM ZEBY USUNELI KABELEK DO WYZNACZONEGO TERMINU ALE I TAK TEGO NIE ZROBIA . W TEDY WYZNACZ IM TERMIN
PO KTORYM ODCINASZ LINIE I NIE WPOSZCZASZ ICH NA NIERUCHOMOSC !! W TEDY MAJA BOL !! FAKT JEST TAKI ZE NIE LICZA SIE Z TWOJA NIERUCHOMOSCIA A NAPEWNO Z TOBA !!! PROCESUJE SIE Z TEPSA JUZ DLOZSZY CZAS BO MI ZAJELI 1050M KW DZIALKI BUDOWLANEJ ,A NA SPRAWIE ICH SEDZIA POWIEDZIAL ZE PRZEPROWADZENIE LINI MI NIE PRZESZKADZA !! BURAKI !!!!! WALCZ I NIE BADZ JELEN ZEBYS JESZCZE WKOPYWAL IM KABLE !!!
WWWJURCYS56@WP.PL

2008.10.20 8:4:26

Ciekaw jestem, czy udało się tą sprawę załatwić i w jaki sposób?
Mam podobną sytuację - kupiłem działkę, na której niemal przez środek przebiega linia telefoniczna telekomunikacji kolejowej na 18 drutów. Chciałbym wybudować na niej budynek z poddaszem. TK Telekom twierdzi, że owszem przesuną linię, ale na mój koszt, który jest dla mnie za wysoki, nie do zaakceptowania. Szukam porady - jakie pismo wystosować i gdzie, aby skutecznie zadziałać i nakłonić telekomunikację do przesunięcia linii na własny koszt. Lub drugie wyjście - wybudować budynek parterowy pod linią - czy jest to możliwe? Budynek zmieściłby się pod linią i od linii do dachu zostałoby jeszcze jakieś 1-1,5m. Czy ktoś wie jaka jest minimalna dopuszczalna odległość zabudowy od takiej linii napowietrznej?
Pozdrawiam.

2009.8.2 10:45:31

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika