e-prawnik.pl Porady prawne

ŚLUB KOŚCIELNY!

Odpowiedzi w temacie (6)

-

1.7.2004

Czy jest obecnie możliwe zawarcie slubu kościelnego bez zgłaszania w USC, czy księża muszą ten fakt złosić czy może jeśli ktoś nie chce to nie muszą zgłaszać? Jak to obecnie wygląda?
(anulka)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Boni

2004-07-03 22:03:27

Wg przepisów prawa kanonicznego zasadniczo nie można zawrzeć małżeństwa kanonicznego, które byłoby ważne tylko w kościele, a nie wobec państwa. Dlatego przy zgłoszeniu zamiaru zawarcia małżeństwa wymaga się dokumentów z USC do małżeństwa konkordatowego (Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających małżeństwo). Biskup może udzielię dyspensy i zezwolić na ślub ważny tylko wg prawa kościelnego, a nie państwowego, gdy istnieją bardzo poważne powody.

Nitka

2005-11-28 11:37:26

Czy jest możliwe wzięcie ślubu kościelnego bez bierzmowania,jeśli nie to jak można to najszybciej załatwić.Proszę o radę

pepe22

2012-12-22 09:52:24

Ja brałem taki ślub (tylko kościelny) w tym roku. Musiałem napisać o zgodę do biskupa (pismo złożone u księdza). Miałem 2 ważne powody: pracujemy w tej samej firmie i mogłoby to negatywnie wpłynąć na nas (korporacje nie zawsze chętnie akceptują małżeństwa w firmie, a czasami jest tak, że tylko jedna osoba może awansować). W tym podaniu napisałem, że chcemy żyć zgodnie z wyznawaną wiarą i własnym sumieniem, a ślub cywilny weźmiemy w najbliższym możliwym terminie. Drugi powód był taki, że mam dzieci z pierwszego małżeństwa cywilnego i alimenty mogłyby obciążyć mają drugą żonę (tego tematu w piśmie nie poruszałem). Trzeci powód to moja niechęć do małżeństwa cywilnego (tego też nie poruszyłem). Mam bardzo złe doświadczenia ze spraw sądowych i oddawanie swojego życia po raz drugi w ręce przypadkowych urzędników (obrzydliwie stronniczych sędzin, dla których jedność jajników jest najwyższym dobrem) byłoby totalną głupotą. Znalazłem jeszcze coś takiego: "Znalazłem w necie informacje, że prawo kanoniczne przewiduje taką możliwość, aby wziąć tylko ślub kościelny bez cywilnego. Kodeks Prawa Kanonicznego nie zawiera co prawda konkretnej normy, ale reguluje to ?Instrukcja dla księży dotycząca małżeństw konkordatowych? z 15 listopada 1998 roku, która mówi ?Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody. Podobnie należy postąpić, jeżeli narzeczeni przyrzekają , że skutki cywilne dla swojego małżeństwa kanonicznego chcą uzyskać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dopiero po zawarciu małżeństwa w Kościele.? Należy takowe pismo napisać do biskupa diecezjalnego właściwego dla stron, zawierając prócz prośby również jej dokładne uzasadnienie (tekst za Icanfly z 19 sie 2010, z forum ślubnego.)"

Pogorzelscy

2014-01-07 11:34:43

Tak jest możliwy ślub kościelny bez bierzmowania. Ślub kościelny bez cywilnego .... Hm.. Wg prawa nie będziecie wówczas małżonkami. Skomplikowane ale teoretycznie możliwe.

Pogorzelscy

2014-01-07 12:06:13

Proszę tylko pamiętać że zawarcie ślubu kościelnego nie będzie się wiiązało z wizytą w USC i rejestracja takiego ślubu.

olkam28

2016-07-29 13:52:19

Pytanie do PEPE Mógłbyś podzielić się listem, który napisałes dobiskupa w sprawie pozwolenia na udzielenie slubu kościelnego bez prawnych skutków. NIe wiem do kogo zwrócić się w tej sprawie. Ksiądż w mojej parafii jest bardzo "lękliwy" i boje się, że biskup nie wyda pozwolenia. Proszę o pomoc w/w sprawie

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Rozwód kościelny Czy ktoś może mi udzielić informacji, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać rozwód kościelny? (ada) Prawdę mówiąc jeszcze nie konsultowałem prawa kanonicznego, ale intuicja (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam u (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie ślubu kościelnego -jak zacząć i co dalej? Proszę o pomoc jak i do kogo się zwrócić o pomoc w podjęci stosownych kroków w napisaniu skargi i załatwienia reszty formalności związanych (...) czytaj dalej»

 • ślub po rozwodzie kościelnym Witam, jestem nowym użytkownikiem na tym forum. Piszę w zasadzie w imieniu mojego narzeczonego, no i rzecz jasna w moim. Chcemy wziąć ze sobą ślub, cywilny i kościelny, (...) czytaj dalej»

 • Związek z kuzynem Witam, mam problem: otóż zakochałam się w moim kuzynie, tzn. synu mojej ciotki, siostry mojej mamy. On we mnie też i teraz jesteśmy w związku, który ukrywamy przed rodziną i (...) czytaj dalej»

 • Ślub kościelny a USC Czy jeśli biorę ślub w kościele, to zawsze jednocześnie jest to ślub państwowy, czy mogę wziąć ślub kościelny i żeby nie było to zgłaszane do Urzędu Stanu Cywilnego? (...) czytaj dalej»

 • Chciałabym unieważnić Ślub Kościelny... Chcę wystąpić o unieważnienie ślubu kościelnego . Mój były mąż z którym jestem po rozwodzie cywilnym od 9 lat . Przed ślubem zataił przede mną (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie małżeństwa kościelnego! Bardzo proszę o pomoc, jak rozpocząć staranie się o unieważnienie śłubu kościelnego.Jeśli ktoś ma w tej kwestii doświadczenia, to prodzę o informacje. (...) czytaj dalej»

 • Rozwód a małżeństwo konkordatowe - czy jedno wyklucza drugie? Czy w sytuacji, gdy jedna ze stron jest po rozwodzie (zawarty był tylko ślub cywilny), może ze swoim drugim partnerem zawrzeć małżeństwo (...) czytaj dalej»

 • Kościelny proces o nieważność małżeństwa/ponowny ślub kościelny Zainteresowanych kościelnym procesem o nieważność małżeństwa zapraszam do kontaktu dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl czytaj dalej»

 • Rozwód kościelny !!! Witam. Pragnęłabym się dowiedzieć wszystkiego na temat rozwodu kościelnego. Od czego zacząć, czy to w ogóle realne, czy długo trwa, skąd można zdobyć informacje. Itd. Jest (...) czytaj dalej»

 • ślub konkordatowy Mam pytanie, chociaż nie wiem czy to odpowiednie miejsce. Otóż zamierzam wystąpić z kościoła katolickiego (akt apostazji) i chciałbym się zapytać, jeśli ktoś wie, czy to (...) czytaj dalej»

 • rozwód - pilne witam, mam, a raczej mamy problem oczywiście chodzi o rozwód. Od roku mieszkam z moim kochanym za granicą. W taj chwili ciężko się ruszyć i popytać adwokata, może uzyskamy tutaj (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie ślubu kościelnego w Opolu Czy ktoś unieważniał ślub kościelny w Opolu, kto wie ile to trwa zanim zaczną procedurę? Złożyliśmy pismo 3,5 miesiąca temu i jak dzwoniliśmy zapytać (...) czytaj dalej»

 • Dzieci nie chcą opiekować się chorą matką. W roku 1994 roku pewien Pan (będący wtedy wdowcem) zawarł związek małżeński (tylko ślub kościelny) z Panią, która też była wdową. Pan ma aktualnie (...) czytaj dalej»