Forum prawne

Mam pytanie odnośnie mojej pracy 23.09.20011r. skończył mi się urlop wychowawczy stawiłam się do

Mam pytanie odnośnie mojej pracy 23.09.20011r. skończył mi się urlop wychowawczy stawiłam się do szefa aby wrócić na stanowisko,lecz ten zlikwidował moje stanowisko udałam się więc do mojej księgowej aby pobrać świadectwo pracy ta wystawiła mi papier na którym zapisała że będę na trzymiesięcznym wypowiedzeniu wpisała daty od 23.09.20011 do 31.12.2011r a świadectwo otrzymam 01.01.2012r.czyli szef powinien mi wypłacić wynagrodzenie za te trzy miesiące chciałabym wspomnieć iż umowę na czas nieokreślony mam od 01.07.2008rw sumie pracuje w tej firmie 6 lat.Pytanie moje brzmi czy powinien mi wypłacić te pieniążki, w momencie kiedy nie jestem na stanowisku pracy?wogóle czy coś mi się na leże w zwiąsku z tak długim czasem przepracowanym w tej firmie ?firma nie zatrudnia 20 pracowników proszę o konkretną odpowiedz ponieważ nie wiem co mam robić dalej ! prawo pracy

2011.9.27 16:2:17

Odpowiedzi w temacie: Mam pytanie odnośnie mojej pracy 23.09.20011r. skończył mi się urlop wychowawczy stawiłam się do (1)

Natomiast po powrocie podwładnego z urlopu wychowawczego pracodawca jest zobowiązany dopuścić go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wskazuje na to art. 1864 K. p. Również wynagrodzenie za pracę nie może być niższe od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Mianem stanowiska równorzędnego określa się takie, które gwarantuje wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie i zapewnia dotychczasową pozycję zawodową oraz możliwości awansowe nie mniejsze od posiadanych poprzednio (uchwała SN z 27.09.1979 r., I PZP 37/79, OSN 1980, Nr 2, poz. 22). Przy zatrudnieniu pracownicy, po zakończonym urlopie wychowawczym, na stanowisku innym niż zajmowane przed urlopem, jednakże równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie jest wymagane wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy. Podkreśla to wyrok SN z dnia 1 października 1984 r. (sygn. akt I PRN 129/84, OSNC 1985/7/93).

Również płaca osoby zatrudnionej w akordowym systemie wynagrodzenia podlega ochronie. Pracownik, po powrocie z urlopu wychowawczego powinien mieć zapewnioną taką samą stawkę osobistego zaszeregowania, jaka była wcześniej ustalona w umowie o pracę (uchwała podjęta przez Sąd Najwyższy w dniu 10 grudnia 1979 r., sygn. akt I PZP 40/79, OSNC 1980, Nr 6, poz. 111).


Skoro dostała Pani wypowiedzenie i pracodawca kazała przyjść tylko po świdectwo pracy to prawdopodobnie zwolnił Panią z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (powinien za to zapłacić normalne wynagrodzenie), ale powinien dać to Pani na piśmie.
Zanim jednak pracodawca podejmie omawianą decyzję, zobowiązuje pracownika w pierwszej kolejności do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (art. 1671 k.p.). Kolejność ma tu o tyle istotne znaczenie, gdyż zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, nie można jednocześnie zobowiązać go do wykorzystania w tym samym okresie urlopu wypoczynkowego (zarówno bieżącego, jak i zaległego).

Pracownik zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zdaniem Sądu Najwyższego, pracownikowi należy się tylko wynagrodzenie w wysokości wynikającej z art. 81 par. 1 k.p. (wyrok SN z 16 czerwca 2005 r., I PK 260/04, OSNP z 2006 r. nr 9-10, poz. 145). Zgodnie z tym przepisem pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (zasadnicze, bez premii), a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia.

2011.10.31 15:1:37

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika