e-prawnik.pl Porady prawne

Mój ojciec umarł w 1984r nie miał nadanego numeru pesel,teraz do sprawy o nabycie spadku po nim, notariusz

Odpowiedzi w temacie (1)

Monika Kowalska

23.5.2013

Mój ojciec umarł w 1984r nie miał nadanego numeru pesel,teraz do sprawy o nabycie spadku po nim, notariusz wymaga numeru pesel, czy może on zostac nadany po śmierci ojca.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Paweł P.

2013-06-11 21:40:22

Pani Moniko, Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzany przez notariusza jest jedną z dwóch form stwierdzenia nabycia spadku. Drugą z nich jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku (art. 1025 KC). Są to dwa odmienne sposoby. Niestety notarialna \"droga\" możliwa jest jedynie w przypadku, gdy spadek otworzył się (a ma to miejsce w momencie śmierci spadkodawcy) po 1 lipca 1984r. - właśnie ze względu na regulacje związane z numerem PESEL. Dlatego w Pani przypadku jedyną drogą jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku które uregulowane jest w art. 669-679 kodeksu postępowania cywilnego).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM