Forum prawne

Nadchodzi komornik! - forum prawne

Witam, Dłużnik ma nakaz zapłaty, nie płaci i komornik wszczyna postepowanie egzekucyjne. Czy komornik może zająć pobory małżonki dłużnika (on sam nie zarabia) i jej majątek (darowizna nabyta w czasie małzenstwa). dzieki, Rafał

(Rafal)

Odpowiedzi w temacie: Nadchodzi komornik! (11)

Oczywiście, że może. Jeżeli nie ma rozdzielności majątkowej pomiędzy dłużnikiem i jego małżonką, odpowiada on całym swoim majątkiem oraz majątkiem wspólnym wynikającym z małżeństwa. W świetle art. 32 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wspólnym majątkiem małżonków jest także ich wynagrodzenie za pracę. Także wszelkie składniki majątku nabyte w czasie trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego.

No dobrze, a co z dłuznikiem jeżeli podpisał intercyz ę na tydzień przed egzekucją?

Cześć. Coś mnie się zdaje, że darowizna nawet nabyta w czasie trwania małżeństwa nie podlega wspólnocie ustawowej, jeśli w umowie darowizny nie wymieniono współmałżonka.

Coś mi się wydaje, że wynagrodzenie małżonka nie podlega egzekucji komorniczej w tym przypadku. Wiem oczywiście o Kodeksie rodzinnym, ale w tej sytuacji czy nie nastąpiłoby działanie przeciwko prawom obywatela, który de facto nie ponosi winy za długi współmałżonka ? Poza tym przeciez tytuł egzekucyjny jest wystawiony na konkretna osobę, a nie na jego rodzinę !
Przypominam sobie tez z gazet ogłoszenia typu: "nie odpowiadam za długi mojego męża". Czyli nie jest to takie oczywiste.

Aby skutecznie dochodzić zaspokojenia z majątku wspólnego, należy wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika. Wniosek składa się w sądzie, który wydał nakaz. Sąd rozpozna sprawę w postepowaniu zwykłym. W przypadku bezskutecznej egzekucji dłużnika nie powinno być z tym problemów, o ile oczywiście nie przeczą temu zasady współżycia społecznego i nie ma rozdzielności majątkowej. Życzę powodzenia.

CO ZA ABSURD!!!
Nie można zająć poborów małżonka dłużnika jeśli klauzula wykonalności nadana jest tylko do samego dłużnika. To wynagrodzenie staje się wspólnym gdy małżonek dłużnika je podejmie.
Dopóki pracodawca nie wypłacił pieniędzy, komornik bez tytułu prawnego nie może zająć.

a ta darowizna to od kogo? Bo darowizny od rodziców w trakcie małżeństwa mogą być darowane tylko jednemu z małżonków i niekoniecznie są składnikiem wspólności majątkowej. Jak to jest zapisane w akcie- daruja komu? zonie czy wam jako małżeństwu?

w przypadku gdy istnieje wspólność majątkowa wierzyciel może rozszeżć klauzule wykonalności na współmałżonka

wynagrodzenie małżonka jest jego odrębnym majatkiem ( dopuki nie przyniesie kasy do domu ) tak samo z darowizna . Klauzula wykonalnosci jest tylko do majatku wspólnego małzonków. Takze nic komornik nie zrobi

No dobrze, a jeżeli komornik zajął samochód zarejestrowany na mnie, który kupiłem ze spadku (mojego) to co robić? Uwaga - nie mamy rozdzielności majatkowej, ale z krio wynika, ze przedmiot nabyty w drodze spadku lub pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży spadku jest majątkiem osobistym (odrębnym) małżonka

oczywiśście ,że może zabrać wszystko ja jestem właśnie w tej sytuacji

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika