e-prawnik.pl Porady prawne

Niby pracownicy

Odpowiedzi w temacie (4)

-

21.9.2002

Coraz częściej pracodawcy żądają zakładania działalności gospodarczej. Często obiecują ogromne pieniądze, apotem okazuje się że pieniądze są mniejsze niż koszty które trzeba było ponosić na prowadzenie działalności. Co robić w takiej sytuacji ? ćzy można unieważnić umowę i żądać zwrotu kosztów i średniej krajowej ???
(Markus)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ewa

2002-09-23 12:57:19

Sądzę,że unieważnić nie można ale czemu nie dostajesz obiecanej kasy skoro musisz mieć umowę na piśmie? Słyszałam,że Inspekacja Pracy może zakwestionować takie umowy, gdyż w gruncie rzeczy spełniają wszystkie wymogi umowy o pracę. Odpowiedzialność i konsekwencje za taki stan ponosisz i Ty i pracodawca.

Robert_Tomasik

2002-09-30 23:05:13

Jest to dość częsta praktyka. Doradzam przed założeniem własnej niby firmy sposać dokładną umowę przedwstepną, z której będzie wynikać, jak będą się kształtowały późniejsze stosunki prawne pomiędzy Tobą a "pracodawcą". Jeśli pracodawca odmówi, to musisz się liczyć z ryzykiem, że z góry przewiduje on, że przedstawionych warunków nie dotrzyma. Reszta, to już kwestia kalkulacji. Co do rozwiązania umowy pomiędzy Tobą a pracodawcą, to konieczna byłaby dokładna znajomość jej treści. Jej rozwiązanie jest oczywiście możliwe, na warunkach analogicznych z warunkami dotyczącymi innych umów cywilnoprawnych. Nie znajduję jednak podstaw do jej unieważnienia. Nie potrafię sobie wyobrazić tak skonstruowanej umowy, która kamuflowałaby swój charakter ywilnoprawny pod pozorem umowy o pracę, a to jest kardynalnym warunkiem jej unieważnienia. Tę drogę odradzam serdecznie. Na koniec: doradzam, by przed "wejściem" w taki układ dokładnie ustalić, jakie są koszty prowadzenia własnej firmy i porównać to ze podziewanymi przychodami. Może się okazać, że bezrobocie zapłaci więcej.

Robert_Tomasik

2002-09-30 23:09:12

Państwowa Inspekcja Pracy nic tu nie pomoże, ponieważ ona bada jedynie stosunki pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Opisana umowa jest pomiędzy dwoma firmami, więc nie jest to w ich gestii. Faktycznie, PIP wnosi do sądu o uznanie niekturych umów za umowy o pracę, ale są to umowy nazwane umową zlecenia lub o dzieło, które pomimo takiego tytułu zawierają wszystkie przesłanki umowy o pracę

ola

2003-01-16 16:22:12

Witam Pisze prace magisterska na temat zwiazany ze wsparciem osoby berobotnej, tego w jaki sposob jest spostrzegana przez partnera. Interesuje mnie sposob w jaki to wsparcie jest zroznicowane ze wzgledu na plec,wiek, doswiadczenie partnera z praca-czy sam ma prace,czy jest bezrobotnym,czy odnosi sukcesy w pracy. Jesli macie na ten tema jakies zdanie,jesli mozecie mi cos doradzic-prosze o kontakt. ola - jolie21@wp.pl

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM