Forum prawne

Omijanie blokady regionalnej w Internecie - legalne? - forum prawne

Witam
Na wielu forach (związanych w większości z branżą gier komputerowych) mnożą się pytania, które za każdym razem albo pozostają bez odpowiedzi, albo odpowiedzi te są ze sobą sprzeczne.

Pytanie jest proste:
Czy omijanie blokady regionalnej w Internecie ([i]np. przy pomocy zmiany IP przez proxy[/i]) w celu skorzystania z usług wyłączonych dla naszego kraju ([i]np. oglądanie filmów przy jednoczesnym płaceniu abonamentu, lub kupowanie gier z legalnych źródeł, których sprzedaż jest wyłączona dla IP z regionu europejskiego[/i]) jest legalne?

Bardzo proszę o odpowiedzi.
Mam nadzieję, że rozwieją one wątpliwości wielu użytkowników Internetu, chcących zapłacić za usługę, ale nie mających do niej dostępu w inny jak opisany wyżej sposób.

2012.1.24 21:50:46

Odpowiedzi w temacie: Omijanie blokady regionalnej w Internecie - legalne? (2)

Blokady regionalne są stosowane zazwyczaj na stronach oferujących utwory muzyczne, filmy i gry komputerowe. Niekoniecznie chodzi o nowe utwory. Przede wszystkim są to kultowe materiały, warte uwagi i ciągle na topie.Kiedy dany serwis zaczyna oferować takie materiały (odpłatnie, lub bezpłatnie), zwykle podpisuje umowę licencyjną z koncernem, który je udostępnia. Licencja taka najczęściej pozwala na sprzedaż, wyświetlanie czy odtwarzanie danych multimediów na określony region, a nie na cały świat. Jeżeli logujący adres IP nie pochodzi z kraju, na który opiewa licencja to jest on blokowany i mie można korzystać z danych materiałów, ponieważ oferent złamał by warunki licencji. Przez zmianę adresu IP (np. przy pomocy TOR-a, Super Hide itp.) możemy ominąć taką blokadę celem korzystania z tych materiałów, lub ich zakupu. W tym momencie dopuszczamy się oszustwa (mimo z pozoru legalnego zakupu). Korzystając z tych materiałów dopuszczamy się złamania warunków licencji. Powyższe przestępstwo, wykroczenie (w zależności od skali materialnej) ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego koncernu w/g prawa obowiązującego w kraju, z którego zostały materiały pobrane, zakupione. Jeżeli zacznie obowiązywać ACTA, to takie postępowanie będzie prowadzone ad hoc i może skończyć się o wiele większymi konsekwencjami. Obecnie skala zjawiska omijania blokady regionalnej celem indywidualnego legalnego zakupu stanowi niewielki procent i jako taka nie jest w zbytniej sferze zainteresowania "pokrzywdzonych" koncernów. Po wprowadzeniu ACTA w sposób automatyczy nawet taki pojedynczy zakup będzie kontrolowany i może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Najprawdopodobniej jednak nie będzie w ogóle możliwy, ponieważ po wprowadzeniu ACTA zmiana IP przez proxy będzie pod ścisłą kontrolą, co w połączeniu z monitorowaniem naszych wejść na konkretne strony będzie prowadzić do całkowitego blokowania dostępu.
Reasumując - zakup materiałów z innego obszaru regionalnego wyłączonych dla tego regionu, oraz korzystanie z nich jest złamaniem prawa obowiązującego w kraju sprzedaży. Oczywiście powielanie i udostępnianie tych materiałów jest tzw. piractwem komputerowym i stanowi naruszenie prawa na podstawie umów międzynarodowych i w/g prawa lokalnego obowiązującego w kraju "pirata" :)

2012.1.25 2:32:48

Ale jak w taki sposób złamiemy np. japońskie czy amerykańskie prawo, to nie będą nas ścigać? Przecież u nas tamtejsze prawo nie obowiązuje?

2017.6.23 21:50:48

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika