Omijanie blokady regionalnej w Internecie - legalne?

Odpowiedzi w temacie (3)

Vinter

24.1.2012

Witam Na wielu forach (związanych w większości z branżą gier komputerowych) mnożą się pytania, które za każdym razem albo pozostają bez odpowiedzi, albo odpowiedzi te są ze sobą sprzeczne. Pytanie jest proste: Czy omijanie blokady regionalnej w Internecie ([i]np. przy pomocy zmiany IP przez proxy[/i]) w celu skorzystania z usług wyłączonych dla naszego kraju ([i]np. oglądanie filmów przy jednoczesnym płaceniu abonamentu, lub kupowanie gier z legalnych źródeł, których sprzedaż jest wyłączona dla IP z regionu europejskiego[/i]) jest legalne? Bardzo proszę o odpowiedzi. Mam nadzieję, że rozwieją one wątpliwości wielu użytkowników Internetu, chcących zapłacić za usługę, ale nie mających do niej dostępu w inny jak opisany wyżej sposób.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

PPHUEDMAR

2012-01-25 02:32:48

Blokady regionalne są stosowane zazwyczaj na stronach oferujących utwory muzyczne, filmy i gry komputerowe. Niekoniecznie chodzi o nowe utwory. Przede wszystkim są to kultowe materiały, warte uwagi i ciągle na topie.Kiedy dany serwis zaczyna oferować takie materiały (odpłatnie, lub bezpłatnie), zwykle podpisuje umowę licencyjną z koncernem, który je udostępnia. Licencja taka najczęściej pozwala na sprzedaż, wyświetlanie czy odtwarzanie danych multimediów na określony region, a nie na cały świat. Jeżeli logujący adres IP nie pochodzi z kraju, na który opiewa licencja to jest on blokowany i mie można korzystać z danych materiałów, ponieważ oferent złamał by warunki licencji. Przez zmianę adresu IP (np. przy pomocy TOR-a, Super Hide itp.) możemy ominąć taką blokadę celem korzystania z tych materiałów, lub ich zakupu. W tym momencie dopuszczamy się oszustwa (mimo z pozoru legalnego zakupu). Korzystając z tych materiałów dopuszczamy się złamania warunków licencji. Powyższe przestępstwo, wykroczenie (w zależności od skali materialnej) ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego koncernu w/g prawa obowiązującego w kraju, z którego zostały materiały pobrane, zakupione. Jeżeli zacznie obowiązywać ACTA, to takie postępowanie będzie prowadzone ad hoc i może skończyć się o wiele większymi konsekwencjami. Obecnie skala zjawiska omijania blokady regionalnej celem indywidualnego legalnego zakupu stanowi niewielki procent i jako taka nie jest w zbytniej sferze zainteresowania "pokrzywdzonych" koncernów. Po wprowadzeniu ACTA w sposób automatyczy nawet taki pojedynczy zakup będzie kontrolowany i może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Najprawdopodobniej jednak nie będzie w ogóle możliwy, ponieważ po wprowadzeniu ACTA zmiana IP przez proxy będzie pod ścisłą kontrolą, co w połączeniu z monitorowaniem naszych wejść na konkretne strony będzie prowadzić do całkowitego blokowania dostępu. Reasumując - zakup materiałów z innego obszaru regionalnego wyłączonych dla tego regionu, oraz korzystanie z nich jest złamaniem prawa obowiązującego w kraju sprzedaży. Oczywiście powielanie i udostępnianie tych materiałów jest tzw. piractwem komputerowym i stanowi naruszenie prawa na podstawie umów międzynarodowych i w/g prawa lokalnego obowiązującego w kraju "pirata" :)

Eferr

2017-06-23 21:50:48

Ale jak w taki sposób złamiemy np. japońskie czy amerykańskie prawo, to nie będą nas ścigać? Przecież u nas tamtejsze prawo nie obowiązuje?

Fugit

2017-10-20 20:07:52

Eferr zgadzam się z tobą: https://www.spidersweb.pl/2014/08/blokady-regionalne.html

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.7.2018

  Dalsze przeciwdziałanie wykorzystaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych

  Zasadniczym celem nowelizacji jest modyfikacja przepisów dotyczących blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego oraz mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

 • 29.9.2005

  Jak legalnie korzystać z baz danych?

  W życiu codziennym często spotykamy się z bazami danych, szczególnie gdy sami szukamy potrzebnych informacji. Coraz więcej baz danych ma charakter elektroniczny, często udostępniane są one w internecie. (...)

 • 20.3.2017

  Ochrona graczy przed hazardem

  Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie „szarej strefy” w grach hazardowych – to główne cele nowelizacji ustawy hazardowej. Nowe przepisy wchodzą (...)

 • 10.1.2018

  Możliwa będzie profesjonalna rejestracja pojazdów

  Nowelizacja przepisów przewiduje wprowadzenie tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, umożliwiającej legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem 1 numeru rejestracyjnego (...)

 • 24.6.2014

  Wakacje 2014: uważaj na dopalacze i pigułki gwałtu

  Pigułki gwałtu i dopalacze można z łatwością kupić, np. w sieci. Dlaczego? Czy nie ma regulacji, które zakazywałyby sprzedaży środków, które nie powinny być legalne?