Forum prawne

Podział domu na pół pomiędzy dwóch właścicieli

Czy wie ktoś może jakie kryteria musi spełniać dom, żeby go można było podzielić na pół?Czy do każdej połwy musi być odrębne wejście czy coś w tym stylu?I jeszcze jedno pytanie:Jestem współwłaścicelką domu i drugi właściciel chce robić w swojej połowie kanalizację twierdząc, że dom jest podzielony na pół, czyli wiadomo konkretnie która połowa jest jego-jaki dokument potwierdza taki stan rzeczy?Z góry dziękuję za odpowiedzi.

2006.8.22 20:19:58

Odpowiedzi w temacie: Podział domu na pół pomiędzy dwóch właścicieli (9)

Należy przede wszystkim skontaktowac sie z geodetą, bo wraz z podziałem domu bedzie trzeba podzielic działkę. Oczywiscie dom musi musi miec dwa oddzielne wejscia i dwie cześci domu musza oddzielone byc ścianą konstrukcyjna nosna. Musi byc ten podział zatwierdzony przez gmine, a na koncu nalezy bedzie spisać akt notarialny o zniesieniu współwłasnosci.

2006.8.23 19:6:59

Właśnie tego szukałam!Bardzo dziękuję.

2006.8.30 18:54:10

nawet zeby wykosic trawe albo wyciac drzewko musi miec pani zgode.dlatego zeby zrobic kanalizacje musi miec pani zgode.mam taki sam problem i własnie mnie mój dzielnicowy poinformował ze niestety taki stan rzeczy niesety jest przy współwłasnosci

2006.12.27 21:56:24

Podłączając się do tematu.... Dom jest właśnością teściów,chcemy go podzielić tak by piętro należało do mnie i ich córki, a parter do nich. działka na której stoi jest na urzytkowaniu wieczystym oraz nie mam dodatkowego wejścia do domu. Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Do kogo mam się wpierw udac by pchnąc sprawę do przodu?

2008.4.13 20:19:14

mam podobny problem, mam do podzialu dom po rodzicach, najpierw myslalam zeby podzielic dom w pione tak by bylo najlepiej. Jednak wiaze sie to z duzymi kosztami, osobne wejscia, dobudowanie schodow itp.
Czy mozna podzielic dom pietrami, musielibysmy wtedy tylko zrobic osobne wejscie.
Czy ktos sie orientuje czy mozna w taki sposob dokonac podzialu?
pozdrawiam

2008.10.23 13:1:10

Witam! Mam takie pytanie odnosnie podziału domu na dwie części [ wchodząc do domu po lewej są dwa pokoje, po prawej tez takiego samego metrazu ] lazienka musiala by byc wspólna, nie chcial bym podziału podwórka.. Obaj jestesmy współwłaścicielami mieszkania po1/2 części bez okreslonej która,czyja. czy jest mozliwość spisania jakiejś umowy o podzial w obecnosci notariusza odnosnie takiego podziału ? z Gory dziekuje za pomoc

2010.1.2 16:32:5

Witam! Mam pytanie odnośnie podziału działki 75 arowej.Jeste współwłaścicielem 5/6.Drugi współwłaściciel ma 1/6 i nie moge sie z nim do gadać na temat własności bo chce wybudować tam dom jak mam to rozwiązać?Dziękuje.

2010.4.24 7:6:9

Witam. Mam pytanie podobne do tych tutaj. Jeśli dom jest podzielony na dwie osoby. I pomieszczenia na parterze należą do mnie a pomieszczenia na piętrze należą do drugiego współwłaściciela. Wejście do nich na górę jest jedno przez ganek i korytarz, które, jak wynika z testamentu, należą do mnie to czy jak mogę ich nakłonić do zrobienia sobie osobnego wejścia [jest taka możliwość], rozmowa nie wchodzi w grę gdyż współwłaściciel i jego rodzina są bardzo złośliwi i nie chcą współpracować. Robią nam na złość, nie sprzątają po sobie, a brudzą specjalnie, hałasują, niszczyli nasze rzeczy prywatne.

2014.9.25 16:31:11

Witam.
Mam podobny problem, dowiedziałem sie że mnie zona zdradza. Mamy dom i nikt z niego nie chce sie wyprowadzić. chce podzielić dom, tak aby każdy mógł w nim mieszkać i korzystać. Ja chce zacząć robić sobie górę i tam mieszkać, a chce pozostawić sobie możliwość korzystania z kuchni. Chodzić do syna do pokoju.
Prosze o pomoc jak to załatwić.
robert

2018.3.7 9:8:48

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika