Pracownik banku wyłudzał kredyt podrabiając podpis - czy ubiegać o odszkodowanie

Odpowiedzi w temacie (3)

gowen02

18.1.2005

Sprawa dotyczy mojej Mamy. Pracownik oddziału banku wykorzystując dane mojej Mamy oraz podpis wyłudził kredyt od swojego banku (SKOK) w wys. 5 tys zł. W dochodzeniu policja miała podejrzenia, co do mojej Mamy i miała już nakaz rewizji i aresztowania - po rozmowie okazało się szybko, kto jest winny (konfrontacja podpisów). W chwili obecnej prokuratura skierowała sprawę do sądu. Mam pytania odnośnie dalszego postępowania - chcemy uzyskać zadośćuczynienie majątkowe - co dalej robić? Jakie podjąć kroki? Poniżej przedstawiam zawiadomienie jakie otrzymała moja Mama: ------------------------------------------------------------------------------------------------ ZAWIADOMIENIE Sekretariat Prokuratury zawiadamia Panią jako pokrzywdzoną, że w dniu dzisiejszym został przesłany do Sądy Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju akt oskarżenia przeciwko Krystynie D i Agnieszce M oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z art. 297 paragraf 1 kk i inne. Pouczenie: 1. Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 par 1 kpk). 2.Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk). 3.Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie oskarżony, któremu zarzucono występek może złożyć wniosek o skazanie go i wymierzenie określonej kary lub środka karnego. Sąd może uwzględnić ten wniosek w przypadku, gdy nie złożą sprzeciwu prokurator oraz pokrzywdzony (art. 387 kpk). ------------------------------------------------------------------------------------------------- Szczególnie interesuje mnie pkt 2 jak go rozumieć - czy na tej samej rozprawie toczy razem postępowanie karne i ccywilne? Czy mamy wgląd do aktu oskarżenia? Czy jest granica kwoty, jakiej możemy się domagać? Jakie kroki najlepiej podjąć w tym momencie? Bardzo proszę - pomóżcie, bo to pierwsze moje spotkanie z sądem

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Eliza

2005-01-18 12:25:48

Możesz ubiegać się o odszkodowanie i nie musisz zakładać oddzielnej sprawy z powództwa cywilnego co jest kosztowne. Składasz wniosek do sprawy karnej z takim roszczeniem przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Koszty sądowe ponosi oskarżony.

Hesta

2005-01-19 14:08:52

Fakt, dwie sprawy wtedy tocza sie obok siebie. Cywilna i karna. Jako oskarzycielowi posilkowemu przysluguje Ci: jesli prokurator cudem dziwnym uzna, ze jest niska szkodliwosc spoleczna czynu- sprawa sie nie zakonczy- bo Ty bedziesz oskarzycielem. A tak sie zakonczy ( umorzenie). Co do pkt 2- zloz pismo do sadu o przyznanie odszkodowania przed rozprawa albo na rozprawie ale NIE POZNIEJ niz przed odczytaniem aktu oskarzenia przez prokuratora. Bo potem juz nic nie zrobisz.

DAWID

2005-01-20 07:52:51

art. 62 k.p.k. i art. 448 kc w związku z art. 24 § 1 kc byłby tu moim zdaniem stosowny. Pamiętaj, masz czas do czasu otwarcia przewodu sądowego, tj. wyznaczenia terminu rozprawy na której odczytany będzie przez prokuratora akt oskrżenia (sprawa cywilna i karna razem) Powodzenia!!!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 4.1.2017

  Świadectwo pracy (zmiany od 2017) - treść, tryb wydawania i prostowania, sposób wypełniania

  Pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie. Jaka powinna być treść świadectwa pracy? Co pracodawca ma obowiązek wpisać w (...)

 • 9.11.2004

  Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

  Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 22.7.2018

  Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)