Forum prawne

pracownik nie chciał umowy, teraz stwarza problemy - forum prawne

Witam,

Mam problem z pracownikiem, który pracował dwa miesiące bez umowy, z własnej woli i prośby aby go nie zatrudniać na umowę-zlecinie ponieważ dostaje zasiłek oraz dodatek mieszkaniowy i nie chce przekroczyć dochodu. Firma poszła na rękę tej osobie. Po dwóch miesiącach takiej pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie osoba ta została przymusowo zatrudniona na umowę zlecenie.
Obecnie osoba ta po roku i 2 miesiącach pracy (na umowie)została zwolniona.
Straszy teraz pracodawcę, że zgłosi fakt pracy bez umowy do PIP, US itp...
Czy ja jako pracodawca jestem w stanie wytłumaczyć się z zaistniałego zdarzenia?

Jakie konsekwencje grożą tej osobie za bezprawne pobieranie świadczeń oraz bycie osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy, podczas wykonywanej pracy.

pozdrawiam

Odpowiedzi w temacie: pracownik nie chciał umowy, teraz stwarza problemy (1)

Jako pracodawca dał Pan ciała zatrudniając na czarno i teraz ma pan tego skutki. Pytanie jak ten pracownik chce udowodnić że w tamtym okresie pracował dla Pana? Konsekwencje za to że pobierał zasiłek i pracował będą głównie dla niego, ale dla pana również, bo oszukiwał pan US nie odprowadzając składek. Kontrola całej firmy murowana a to zawsze wróży same wydatki... Może niech Pan spróbuje o ile dalej nie chce się Pan zgadzać na decyzję pracownika i przyznawać do "grzechu", zadziałać w taki sam sposób. Powiedzieć że jak pracownik nie da Panu spokoju i na piśmie nie ogłosi że nie pracował u Pana nigdy nie legalnie, to zgłosi Pan sprawę do Urzędy Pracy i ZUS'u, oni nie dość że wstrzymują wówwczas wypłacanie zasiłku, to jeszcze mu wplaią karę i będą chcieli odzyskac tamte pieniądze które niesłusznie pobierał, US też się do niego przyczepi wtedy. Tak więc musi mu Pan dać do zrozumienia że pracy nie odzyska, a przykrości zrobi nie tylko Panu ale w równym stopniu sobie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika