Forum prawne

Prawo do dziedziczenia dla dzieci z pierwszego małżeństwa - forum prawne

Witam Państwa, Jesteśmy małżeństwem, mamy syna.Mąz ma 2 dzieci z poprzedniego związku.Podczas sprawy rozwodowej mąz cały majątek zostawił byłej żonie.Planujemy budowę domu i chciałabym wiedzieć jakie prawa do tego domu mogą mieć dzieci z tamtego związku.Nie chcialabym aby w przyszlosci tamta rodzina upomniała się o nasz dom, który chcielibyśmy zostawić dla syna z naszego związku.Jak mozna dzeicko zabezpieczyć, czy tamte dzieci mają prawo podważyć ewentualny testament?Prosze o pomoc, chciałabym wiedzieć na czym stoję i jakie są możliwości prawne.Na kogo powinnam spisać akt własności domu(myślłam o swoich rodzicach), by tamta rodzina nie miała dostepu do tego co tworzymy w nowym związku.MOże ktoś ma podobną sytuację.Prosze o jakies podpowiedzi.Pozdrawiam

Odpowiedzi w temacie: Prawo do dziedziczenia dla dzieci z pierwszego małżeństwa (5)

wszystkie dzieci, nie ważne czy ślubne, czy nieślubne, dziedziczą po rodzicach w jednakowych częściach. Nie rozumiem, dlaczego chcesz ograniczyć dzieciom poprzedniej żony spadek po swoim ojcu???? przecież ten człowiek nie pracuje tylko dla ciebie i twojego dziecka! pracuje także dla swoich dzieci z poprzedniego małzeństwa! Powinien po sobie zostawić dla wszystkich dzieci po równo.A tobie polowa sie należy!

Jełsi jesteś jednymym dzieckiem swoich rodziców-możesz rozważać zapisanie budowanego domu na nich (jęsli będą mogli wykazać ze bylo ich na to stać, ale tu z kolei nie ma przeszkod w tej chwili , żebys Ty-posiadajac gotowkę podarowała im pieniadze na dom, czy nawet gotowy dom,ktory po ich smierci dziedzisz ty , po tobie toje dziecko i mąż).W przypadku kiedy masz rodzejnstwo-wszyscy będa spadkobiercami. Najlepszym rozwiązaniem, dajacym pewnosć, ze calosć bedzie naleząła do dziecka jest zapisanie nieruchomosci od razu na dziecko -np0 w formie darowizny od dziadkow czy tez rodzicow , co obecnie jest zwolnione z podatku i nie powoduje koneicznosci zaplaty np zachowku jak w przypaku sporzadzenia testamentu.

DZiekuje Pani Agnieszko za podpowiedź. Juz jakiś kierunek jest.

Zgadzam sie, masz zupełna rację tylko że podczas rozwodu mój maż zrzekł się całego majątku,który praktycznie sam wypracvował przez ładnych kilka lat ( w tym dwupietrowy dom i duża działka) na rzcz swojej byłej żony, tak więc tamta rodzina otrzymała bardzo dobre zabezpieczenie.Ponadto regularnie płaci alimenty i z dziećmi pozostaje w dobrym kontakcie.

Mam pytanie na temat przepisu domu.
Mój teść chce przepisać dom na narzeczoną szwagra, dokładnie nie wiem na kogo stoi dom z tego co wywnioskowałam to na teścia i jego pierwszą żonę lub na ojców teścia. I chciałabym wiedzieć czy dzieci z drugiego małżeństwa musiały by się zrzec i czy mają jakie kolwiek prawa. I jeśli by doszło do przepisu to czy nowa właścicielka może wyrzucić osoby tam mieszkające które nie mają dokąd pójść.
Proszę o odpowiedź.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika