Prawo do zachowku

Odpowiedzi w temacie (0)

rekin256

6.5.2018

Witam.Sprawa wygląda następująco.Zostało mi darowane notarialnie przez babcie gospodarstwo rolne z gruntami .Jedyną osobą podaną w akcie notarialnym dziedziczącą jestem ja.Moja babcia(wciąż żyje)była dwa razy zamężna.Z pierwszym mężem miała syna(mój ojciec).gospodarstwo przejęła po piewszym mężu(moim dziadku)który zmarł.Następnie wyszła drugi raz za mąż i z drugim mężem mieszkała na tym gospodarstwie.Drugi mąż(już nie żyje) babci miał syna,którego babcia z tego co wiem uznała za swojego syna(jest wpisany do jej starego dowodu osobistego).Babcia po swoim drugim mężu nie odziedzyczyła żadnego majątku,wszystko przeszło na jego dzieci.I teraz mam pytanie,czy syn drugiego męża babci może się odemnie czegoś domagać tzn czy coś mu się należy tzw.zachowek z nieruchomości i gruntów które zostały mi zapisane?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 14.12.2016

  Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych (...)

 • 20.11.2017

  Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 20.5.2018

  Czym jest zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 30.6.2018

  Jak obliczyć wysokość zachowku?

  Prawo spadkowe wyposaża określone osoby (zstępnych, małżonka i w zasadzie rodziców spadkodawcy) w instrument, umożliwiający uzyskanie należnej im części spadku w sytuacji, gdy testator (...)