Prawo spadkowe

Odpowiedzi w temacie (11)

-

8.1.2003

Uprawnienia małżonka w zakresie prawa spadkowego
(xxmar)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr26

2003-01-08 22:46:03

Pytanie za krótkie, żeby cokolwiek stwierdzić. Odsyłam do art. 922-1088 k.c. Proszę o uszczegółowienie tematu to może coś pomożemy.

marekrum1

2010-04-28 10:01:00

Mam prosbe chcialbym sie dowiedziec jaki nalezy sie zachowek dla mojej mamy, moj ojciec zostawil w testamencie dom o wartosci 400 000 zl dla mnie i mojego syna p 1/2 ,mam jeszcze jednego brata ktory otrzymal piec lat temu darowizne w postacji dzialki budowlane o powierzchni 580 m.Matka ktora zostala pominieta wtestamencie domaga sie odemnie zachowku w kwocie 200.000 zl czy az tyle jejsie nalezy prosze o pomoc

mrozowskim

2010-04-28 20:05:56

Proponuję lekturę (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zachowek i http://spadki.wieszjak.pl/zachowek-i-dzial-spadku/80813,Zaliczenie-darowizny-na-schede-spadkowa-a-zachowek.html) oraz wpisanie hasła zachowek w wyszukiwarkę i dokładne przeczytanie tego, co się tam pojawi. Generalnie Pani matce należy się zachowek o wartości połowy tego, co otrzymałaby w przypadku dziedziczenia ustawowego, chyba że zachodzą tu szczególne okoliczności. Nie podała Pani ważnych szczegółów dotyczących sytuacji majątkowej rodziców. Ważne jest czy dom był odrębnym majątkiem ojca, czy matka jest współwłaścicielką, czy są jeszcze inne składniki masy spadkowej itp. Nie są to proste sprawy, ale po przeczytaniu ich kilka razy, zaczyna się więcej rozumieć.

AGNIESZKA25

2010-05-12 11:05:59

PODZIAŁ SPADKU PO ZMARŁYM MĘŻU

fantazja69

2010-05-12 14:35:12

Ale jakie jest pytanie?

krystynalek

2010-08-01 13:42:52

30 lat temu rodzica przepisali na mnie mieszkanie,brat otrzymał na samochód i przez całe lata miał wsparcie finansowe.Rodzica mieszkali ze mną,w tej chwili nie żyją a brat domaga się spłaty.Czy ma do tego prawo

czas62

2010-08-22 09:46:17

Poszłam do baku z aktem zgonu mojej mamy ( z roku 2006) oraz z aktem poświadczenia dziedziczenia aby zamknąc mamy konto i podjąć 1200 zł, które tam sie znajdowało. W banku poinformowano mnie, że muszę przynieśc dowód uiszczenia opłaty skarbowej od spadku po mojej zmarlej mamie i dopiero wtedy będą mogli dokonać wypłaty. Czy jest to zgodne z przepisami? Po mamie chyba nie ma opłat? Bardzo uprzejmie prosze o wyjaśnienie mi tej sprawy. Dziekuję. anna

misiior1

2011-09-27 19:13:43

Moja babcia dostała w spadku po swoich rodzicach część nieruchomości. w 1991 roku siostra jej złożyła pozew do sądu o spłatę swojej części. Babcia ją spłaciła , siostra już nie żyje.Otrzymała również część siostry. Okazuje się , że udziały w tej nieruchomości ma również brat mamy babci. Był kawalerem, czy do spadkobierców po tym wujku będzie brana również babcia i spadkobiercy po jej siostrze.

kasiakatarzynka5555

2013-04-23 18:47:22

Witam Mam pytanie. Ostatnio zmarł mi ojciec. Był on rozwiedziony z moją mamą.Ponownie się ożenił. Wiem, że wszystko notarialnie przepisał swojej drugiej żonie.Czyli po jego śmierci wszystko po nim odziedzicza.Przy po grzebie udawała niemotę. Wszystko musiała siostra sama załatwiać. Czyli pogrzeb i stypę. Ja zobowiązałam się siostrze oddać połowę pieniędzy. Nagle jego żona zrobiła się bardzo żywa.I na drugi dzień po pogrzebie udała się do sądu o spadek. Zadzwoniła do nas ,że potrzebuje mój akt małżeństwa i siostry(zmieniłyśmy nazwiska).Co ona chce zrobić? Czy my możemy coś zrobić pomimo, że nas nie ma w testameńcie? Jesteśmy jedynymi jego córkami.ona ma dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czekam pilnie na odpowiedz - Kasia

dorota15zmc

2013-05-03 12:26:27

Witam, Potrzebauję pomocy. Moi rodzice zmarli, mieszkanie było taty, przepisał to mieszkanie na mnie, na brata i siostre, testament był spisany, każdemu z nas należy się 1/3 częsci mieszkania, tato zmarł 18 września, potem zaczęły się kłopoty i ja się wyprowadziłam z domu, ale dalej mam tam zameldowanie, siostrze co miesiąc też płace za to, że jestem tam zameldowana a nie mieszkam. Teraz chciałabym aby rodzeństwo mnie spłaciło, ile musi minąć czasu od smierci taty, aby mogli mnie spłacic ? Jakie byłby tego koszt?

wolfkiel

2013-06-18 16:50:44

Witam. Ciocia zmarła zostawiając po sobie mieszkanie. W testamencie zapisała cały swój majątek na mnie, nie ma bliskiej rodziny- najbliższa to siostra, oraz ja i moje siostry (siostrzenice). Czy, mimo, że w testamencie wyraźnie jest napisane, że wszystko należy do mnie, jej siostra i moje siostry mają prawo do zachowku? Proszę o pomoc, pozdrawiam.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: