Przedawnienie zobowiązań wobec urzędu skarbowego - forum prawne
Witam.
Pytanie dotyczy przedawnienia zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Zaległości wynikają z orzeczenia kontroli UKS i dotyczą podatku VAT za lata 2004-2006r.
Kontrola odbywała się w 2007 roku i też w 2007 roku się zakończyła.
Po skończonej kontroli w 2007 r. wszczęto wobec mnie egzekucję przez poborców urzędu skarbowego. Do dnia dzisiejszego noszę poborcom po kilkaset zł miesięcznie.
Podobno istotne jest to czy były stosowane środki egzekucyjne (o których należy skutecznie poinformować dłużnika) które by przerywały bieg przedawnienia (wtedy czas przedawnienia szedł by od nowa) O ile sobie przypominam to w latach 2008-2013 takie środki egzekucyjne nie były stosowane (tak mi się przynajmniej wydaje). No chyba że oświadczenie spisane na prośbę poborcy o moim majątku należy uznać jako zastosowanie środka egzekucyjnego. W definicjach środków egzekucyjnych (w ustawie o egzekucji w administracji) nie ma jednak czegoś takiego.
Więc mam pytanie. Czy taka czynność jak spisanie mojego majątku przerywa bieg przedawnienia?
Jeżeli taka czynność nie przerywa biegu przedawnienia to czy mój dług uległ przedawnieniu?
Odpowiedzi w temacie: Przedawnienie zobowiązań wobec urzędu skarbowego (3)
Samo wszczęcie egzekucji przerwało bieg przedawnienia. Wszelkie czynność podjęte przez wierzyciela w celu odzyskania należności przerywają bieg przedawnienia. Również czynności dłużnika, polegające na częściowej spłacie zobowiązania przerywają bieg przedawnienia.
Dziękuję za odpowiedź.
Kodeks cywilny chyba nie ma zastosowania przy egzekucji w administracji
Dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą
Witam.
Mam rozłożone zaległości w podatku VAT na raty. Splacam już je po ad dziesięć lat zawsze w terminie. Moje pytanie czy mogę liczyć na umorzenie zaległości ? Jeśli tak jak mam to zrobić ? I jeszcze jedno pytanie w przypadku kiedy nie zdążę spłacić zaległości i umrę czy dług dziedziczy moją rodziną.
Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualną pomoc i z góry za nią dziękuję
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?