Przekazanie gospodarstwa.Co zrobić,jakie warunki?

Odpowiedzi w temacie (4)

qazvr6

29.2.2012

Opiszę cała sytuację gdyż mam kilka pytań. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo,jednocześnie są na rencie chorobowej(otrzymują ok.50%świadczenia).W najbliższym czasie chcą przekazać gospodarstwo aby otrzymywać pełne świadczenie.Jest nas 4 rodzeństwa.2 najstarszych wyprowadziła się i kilka lat temu dostali po 25tyś i podpisali "umowę",że zrzekają się roszczeń do majątku(nie jest to zrobione notarialnie-tylko zwykły "papier").Ja mam wyk.średnie informatyczne,siostra zawodowe.Szwagier "wcina" się we wszystko i zaczyna rządzić,mam podejrzenia,że buntuje rodziców aby im wszystko zapisali a mi daje do zrozumienia,że mam się wyprowadzić(mieszkam i pomagam rodzicom w gosp. od najmłodszych lat,a on podstępnie chce zgarnąć wszystko i mnie "wykopać". -czy po przekazaniu któreś z nas musi zdobyć wykształcenie rolnicze? -czy starsze rodzeństwo może później domagać się zachowku? -czy istnieje możliwość aby jednej osobie przepisać DOM,a drugiej grunty? -czy po przepisaniu gruntów muszę zapłacić jakiś podatek jeżeli bym je sprzedał,a kupił dom/mieszkanie? -czy jeżeli rodzice zdecydują,że przekażą wszystko jednej osobie,czy druga nieobdarowana będzie miała prawo do jakiś roszczeń? Wiem,że zawiłe i skomplikowane,ale liczę na pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Prawnik1209

2012-03-02 10:56:00

Witam, Jeżeli chodzi o kwestię zrzeczenia się dzidziczenia (bo jak rozumiem o to Pan pytał) to zgodnie z art. 1048 kc spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec sie dziedziczenia po nim, jednak wymagana jest tutaj forma szczególna tej czynności tj. akt notarialny. Zgodnie z art. 73 par. 2 kc niezachowanie takiej formy powoduje nieważność czynności. Od 14 lutego 2001 roku weszło w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego znoszące restrykcje w zakresie dziedziczenia gospodarstw rolnych. W związku z powyższym wszystkie spadki otwarte po tej dacie podlegają zasadom ogólnym. Starsze rodzeństwo jeżeli w testamencie nie nastąpi wydziedziczenie będzie mogło sie domagać zachowku zgodnie z art. 991 kc. W razie podziału gospodarstwa rolnego mają również zastosowanie przepisy o zniesieniu współwłasności (art.1070 kc) Tak więc pozostali spadkobiercy będą mogli domagać się spłat w odpowiedniej wysokości.

mruffka79

2012-05-11 08:36:42

Witam. Mam pytanie. Mój narzeczony pochodzi z wielodzietnej rodziny( 6 rodzeństwa) Ojciec jego przepisał ( u Notariusza) część gospodarstwa wraz z domem jednemu synowi a mniejszą część ( ziemię) drugiemu synowi. W domu który został zapisany pierwszemu synowi jest mój narzeczony zameldowany od urodzenia i zamieszkuje tam do dziś. Mój narzeczony nie odpisał się ( nie zrzekł) jak i reszta rodzeństwa prawa do domu i ziemi na rzecz obydwu braci. Czy należy mu się jak i reszcie rodzeństwa tak zwana spłata? Nadmienię że brat który odziedziczył ( dostał) dom chce by mój narzeczony się wyprowadził i uprzykrza mu życie. Rodzice jeszcze żyją, i mają zastrzeżone że do śmierci maja 2 pokoje w tym domu zastrzeżone dla siebie.

Karolinka

2017-06-11 19:55:35

Witam, mam pytanie, czy moj tata idąc na emeryturę może przepisac gospodarstwo na dwoje dzieci, czyli mnie i brata?czy w formie darowizny?

Wiki

2017-10-17 16:30:29

Witam jest taka sytuacjia na tate przed jego slubem opisali dziadkowie gospodarke teraz chcialby przepisac na swoje dziecko czy do opisow jest potrzebna zgoda malzonki gdzie sie zloczyli juz po opisach na tate

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: