stypendium a podatek

Odpowiedzi w temacie (4)

gosiek857

23.2.2005

chcialabym sie zapytac czy ktos orientuje sie jak jest ze stypendiami.jestem studentka II roku zaoczej informatyki i pobieram stypendium socjalne.czy musze sie z niego rozliczac,jezeli nigdzie nie pracuje i w danym roku rozliczeniowym nie uzyskalam zadnego dochodu z tytulu wynagrodzenia za prace?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Aalice22

2006-02-13 23:39:01

To zależy od tego, od jakiego organu otrzymuje Pani stypendium: jesli ze srodkow Ministerstwa - nie ma Pani obowiazku rozliczac sie z otrzymanego stypendium. Malo tego: nie ma Pani nawet obowiazku wykazywac go w zeznaniu rocznym PIT (nie dostaje Pani z uczelni nawet rozliczenia PIT-8S!) - a skoro nie otrzymywala Pani zadnych innych dochodow - w ogole nie musi sie Pani rozliczac z Urzedem Skarbowym. Natomiast jezeli stypendium przyznane zostalo ze srodkow wlasnych uczelni - trzeba bedzie sie rozliczyc na podstawie otrzymanego od szkoly PIT-8S (aby go dostarczyc maja czas do 28.lutego) Jest jeszcze kwestia wysokosci stypendium (jesli przekracza ono 380zł - nadwyzke nalezy rozliczyc), ale z doswiadczenia wiem, ze takie stypendia w polskich studenckich realiach sa wieeeeelka rzadkoscia zeby nie powiedziec: unikatem ;-) POZDRAWIAM!!

dotka

2007-11-20 13:41:44

A czy jeśli pobieram stypendium naukowe na uczelni w wysokosci 270zl miesiecznie (przez9miesiecy),a dodatkowo bylam zatrudniona na umowe o dzielo lub zlecenia na okres np1miesiaca na kwote120zl i staram sie o stypendium z fundacji w kwocie375zl (przez9miesiecy) to wowaczas musze sie rozliczac z podatku??Z uczelni nie otrzymuje zadnego PIT-u.Prosze o szybka odpowiedz!!

dotka

2007-11-20 13:43:18

A czy jeśli pobieram stypendium naukowe na uczelni w wysokosci 270zl miesiecznie (przez9miesiecy),a dodatkowo bylam zatrudniona na umowe o dzielo lub zlecenia na okres np1miesiaca na kwote120zl i staram sie o stypendium z fundacji w kwocie375zl (przez9miesiecy) to wowaczas musze sie rozliczac z podatku??Z uczelni nie otrzymuje zadnego PIT-u.Prosze o szybka odpowiedz!!

studentka 3 roku TiRu:)

2008-03-06 14:50:04

Pani Alicjo, studiuję na uczelni państwowej i czy może mi pani napisać czy mam obowiązek rozliczenia podatkowego jesli otrzymywałam stypendium socjalne - 0k. 250 zł i naukowe 225 zł. Po przeczytaniu paru artykułów doszłam do wniosku, że powinnam wykazać stypendium naukowe, ale do tej pory nie przysłano mi z uczelni PITu-8S, a powinno byc wysłane do końca lutego. W dziekanacie pani na ten temat nic nie wiedziała;/ A muszę się rozliczyć z urzedem, gdyz miałam niewielkie dochody i zależy mi na jak szybszym zwrocie podatku. Pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.6.2013

  Stypendium od organizacji pozarządowej a podatek dochodowy

  Organizacje pozarządowe zgodnie ze swoimi celami statutowymi mogą przeznaczać środki finansowe m. in. na wypłatę stypendiów. Fakt ten wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi - zarówno (...)

 • 1.10.2018

  Staże a ZUS

  Uczniowie szkół ponadpodstawowych lub studenci do ukończenia 26 lat, którzy pobierają stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które (...)

 • 9.1.2014

  PIT 2013. Kalendarz podatnika. Styczeń.

  Rozliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych należy składać do dnia 30 kwietnia 2014. Zaznaczyć jednak należy, że już w styczniu upływają ważne z punktu widzenia rozliczeń (...)

 • 14.1.2005

  Z jakiej pomocy materialnej mogą skorzystać uczniowie?

  Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczących się dzieci i młodzieży. Zapisy te mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych słuchaczy i wychowanków, (...)

 • 27.1.2005

  Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu

  W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa jedynie podmioty, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Ustawa nie przewiduje dodatkowo (...)