ulga mieszkaniowa/spłata kredytu na zakup zbywanej nieruchomości

Odpowiedzi w temacie (1)

stardust

5.3.2010

Witam Wszystkich Proszę o pomoc w nastepujacej sprawie: Mieszkanie kupione w 2006r, zakup był finansowany z kredytu hipotecznego. Sprzedaż nastąpiła w 2008r W tym przypadku stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące do 31grudnia 2006 r (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) Zbywca płaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Skorzystałem z ulgi i złożyłem deklaracje że środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczę na inne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od sprzedaży. Pytanie czy spłata kredytu zaciągniętego na zakup zbywanej nieruchomości tez można zaliczyć do wydatków objętych ulga. Z tego co się dowiedziałem interpretacja jest rożna(sic). interpretacja podana na stronie Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=192930&i_smpp_s_strona=4 Przykładowe wyroki w podobnych sprawach http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A150C3602F http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B935FA1251 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/69C75B44C5 Moim błędem było nie wystąpienie o interpretacje(Pracownik US zapewniał mnie ze ulga obejmuje spłatę kredytu, niestety Dyrektor Urzędu Skarbowego ma inne zdanie). Nowe przepisy z 2010r jasno stwierdzają ze ulga obejmuje "..wydatki poniesione na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na nabycie lub wybudowanie zbywanej nieruchomości.." link http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/zbycie_nieruchom_2010.pdf Niestety nie jest to takie jasne w starych przepisach. Rozszerzenie zapisu świadczy chyba o tym że interpretacja starego zapisu powinna być podobna. Czy jest jakiś przepis mówiący że niejasności w prawie są rozpatrywane na korzyść podatnika? Proszę o pomoc: -Jak skutecznie przeprowadzić procedurę odwoławcza, jak sformułować odwołanie zeby US uchylił decyzję? -Na jakie wyroki sadów, artykuły prawne powinienem się powołać? Link do broszury informacyjnej Ministerstwa finansów http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/stare_i_nowe_zasady_opodatkowania.pdf Dziekuje za wszelkie wskazówki i pomoc Krzysztof

Nie znalazłeś odpowiedzi?

stardust

2010-03-05 11:08:36

Witam Wszystkich Proszę o pomoc w nastepujacej sprawie: Mieszkanie kupione w 2006r, zakup był finansowany z kredytu hipotecznego. Sprzedaż nastąpiła w 2008r W tym przypadku stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące do 31grudnia 2006 r (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) Zbywca płaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Skorzystałem z ulgi i złożyłem deklaracje że środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczę na inne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od sprzedaży. Pytanie: czy spłata kredytu zaciągniętego na zakup zbywanej nieruchomości tez można zaliczyć do wydatków objętych ulga?. Z tego co się dowiedziałem interpretacja jest rożna(sic). Interpretacja podana na stronie Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=192930&i_smpp_s_strona=4 Przykładowe wyroki w podobnych sprawach http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A150C3602F http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B935FA1251 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/69C75B44C5 Moim błędem było nie wystąpienie o interpretacje(Pracownik US zapewniał mnie ze ulga obejmuje spłatę kredytu, niestety Dyrektor Urzędu Skarbowego ma inne zdanie). Nowe przepisy z 2010r jasno stwierdzają ze ulga obejmuje "..wydatki poniesione na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na nabycie lub wybudowanie zbywanej nieruchomości.." http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/zbycie_nieruchom_2010.pdf Niestety nie jest to takie jasne w starych przepisach. Rozszerzenie zapisu świadczy chyba o tym że interpretacja starego zapisu powinna być podobna. Czy jest jakiś przepis mówiący że niejasności w prawie są rozpatrywane na korzyść podatnika? Proszę o pomoc: -Jak skutecznie przeprowadzić procedurę odwoławcza -Jak sformułować odwołanie żeby US uchylił decyzję? -Na jakie wyroki sadów, artykuły prawne powinienem się powołać? Dziekuje za wszelkie wskazówki i pomoc Krzysztof Link do broszury informacyjnej Ministerstwa finansów http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/stare_i_nowe_zasady_opodatkowania.pdf

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.7.2016

  Charakter prawny Wspólnoty Mieszkaniowej

  Wspólnota Mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną lub inaczej - osobą ustawową. Wspólnota Mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać (...)

 • 21.3.2017

  Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

  Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają (...)

 • 17.1.2005

  Kasa mieszkaniowa sposobem na mieszkanie

  Kasa mieszkaniowa to jeden ze sposobów uzyskania środków pieniężnych na planowaną inwestycję mieszkaniową. Kasa Mieszkaniowa jest działalnością banku, polegającą na prowadzeniu rachunków (...)

 • 25.12.2017

  Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

  Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?

 • 24.3.2012

  Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

  Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po (...)