Forum prawne

Upadłość firmy i zasiłek chorobowy - forum prawne

Witam serdecznie
Od kilku dni dzwonię do ZUSu, FGŚP i innych instytucji aby uzyskać komplet informacji ale tak naprawdę dalej niewiele wiem.

Sytuacja: Od 1.04 do 31.09 pracowałem w firmie X na stanowisku biurowym. Rozwiązałem umowę 31.09 za porozumieniem stron z efektem natychmiastowym. od 4.10 przebywam na zasiłku chorobowym (zwolnienie wystawione na 30 dni) Nie otrzymałem wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące pracy (lipiec, sierpień, wrzesień) ponieważ firma popadła w duże kłopoty finansowe- tak naprawdę długo przed zatrudnieniem mnie. W ostatniej rozmowie szef powiedział, że firma będzie zgłaszała upadłość i w związku z tym nie będzie wypłacać zaległych wynagrodzeń a to na co możemy liczyć to pomoc ze strony Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Tutaj pojawiają się moje pytania:
Rozumiem, że zasiłek chorobowy wynosi 80% od wynagrodzenia. Jeżeli dobrze rozumiem to mój zasiłek będzie wynosił znacznie mniej niż 80% mojego wynagrodzenia na umowie (6500zł brutto). W związku z tym, że wynagrodzenia nie otrzymałem będzie ono znacząco niższe.
ZUS zapewnił mnie, że kiedy pracodawca ureguluje należności wobec mnie to zasiłek zostanie wyrównany. Ale co w momencie kiedy pracodawca nie wypłaci mi zaległych należności a ja otrzymam pieniądze z FGŚP? Czy to również będzie liczyło się do wypłaty zasiłku?
Rekompensata z FGŚP jest jedynie do średniej krajowej, tak? Czyli otrzymam maxymalnie ok 3400 zł miesięcznie?
Na jaki czas trzeba się przygotować jeżeli chodzi o wypłacenie pieniędzy z FGŚP?

Czy jeżeli pracodawca ogłosił upadłość a ja uzyskam rekompensatę z FGŚP (mniej niż moje wynagrodzenie) to zasiłek chorobowy zostanie wyrównany?
Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
W jaki sposób odzyskać wynagrodzenie z FGŚP?

Będę Państwu bardzo wdzięczny za odpowiedź. Od kilku dni prawie nie śpię przez tą całą sytuację.

2019.10.8 10:33:23

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Upadłość firmy i zasiłek chorobowy

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika