e-prawnik.pl Porady prawne

Użycie gazu pieprzowego i ograniczona poczytalność

Odpowiedzi w temacie (0)

geograf85

20.4.2021

Wczoraj z rana miałem bardzo przykrą sytuację. Rzecz miała miejsce na wsi u znajomego, a było to po sobotniej imprezie urodzinowej. Między mną, a znajomym doszło do lekkiej sprzeczki. Zaczęło się od wymiany słów, po pewnym czasie koledze się pogorszyło i zaczął wymachiwać rękami w moją stronę. Nadmienię, że jest osobą z zaburzeniami ze spektru autyzmu, podejrzewam też zaburzenia osobowości. Takie nerwowe wymachiwanie zdarzało się już nie raz i nie dwa odkąd się znamy. Fakt faktem musiałem zareagować gdy jego ręka przeleciała w okolicy mojej twarzy i będąc nieco silniejszy przyparłem go do balustrady na ganku. W tym momencie wyjął z kieszeni gaz pieprzowy i psiknął mi w okolice prawego oka. Łzawiłem dobre kilka minut, zdecydowałem się na wezwanie służb ratunkowych. Gdy przyjechali za około 40 minut spytali się o szczegóły, przeprowadzili krótką rozmowę ze stronami bo czym odjechali bez podjęcia żadnych kroków. Pouczyli jedynie, że następnym razem będziemy ponosić koszty wezwania służb. W związku z powstałą sytuacją mam następujące pytania: - czy reakcja służb i niepodjęcie żadnych dalszych kroków było prawidłowym działaniem w tej sytuacji? - czy mogę domagać się odszkodowania przed sądem z tytuły nieuzasadnionego użycia gazu, jako że w mojej ocenie czuję się poszkodowany gdyż sam broniłem się przed atakiem agresywnych rąk zaburzonego człowieka przypierając gościa do poręczy? - czy mogę się domagać, aby sąd zabronił posiadania koledze takich środków ze względu na jego ograniczoną możliwość kierowania własnym postępowaniem. Nadmienię, że podczas ataków nerwicy nieraz już groził użyciem gazu i nigdy nie wiadomo do czego to w końcu doprowadzi? Bardzo proszę o pomoc... Nadmienię, że sam posiadam orzeczenie o niepełnosprawności i mam ograniczoną szybkość reakcji.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • czy posaidanie gazu pieprzowego przy sobei jest legalne? Kupilem taki gaz dziewczynie w obawie o jej zdrowie bo czesto wraca sama wieczorami do domu, teraz sie zastanawiam czy takie posiadanie gazu jest (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • W kontratypie obrony koniecznej (art. 25 KK). To jest dosyć szeroki temat. Więcej możesz poczytać na miotaczegazowe.pl. Tam do każdego zamówienia jest dodawane opracowanie odnoszące się własnie (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Mam 17 lat i kilka tygodni temu no przesadziłam z alkoholem . Znalazła mnie policja , wylądowałam w szpitalu . Po tym Wszytkim poszłam na policję złożyć zeznania i pani policjat dała mi warunek (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Nie trzeba pozwolenia na gaz. Gazu trzeba używać z rozmysłem w innym przypadku zostanie pan oskarżony o przekroczenie uprawnień, obrony koniecznej lub wręcz o napaść. czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Dzień dobry! Czy użycie gazu w obronie własnej jest karane? ostatnio jakiś mężczyzna porwał mi torebkę z ręki, chciałabym umieć w takiej sytuacji zareagować. Czy mogę dostać gaz bez problemu? I (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)