Forum prawne

vat od paliwa 2011 - co i jak ???

Stracą na tym przede wszystkim konsumenci, którzy zapłacą więcej np. za usługi kurierskie, pocztowe oraz produkty spożywcze.

Obecnie w przypadku zakupu samochodów z kratką firma odzyskuje cały VAT, jaki jest zawarty w cenie auta. Możliwy jest także zwrot podatku od paliwa do takiego samochodu.

Resort finansów chce, aby przedsiębiorca odzyskał od fiskusa tylko 60 proc. podatku za firmowe auto, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Odliczenie podatku od zakupu paliwa będzie natomiast w ogóle niemożliwe.

Ograniczenia zostaną wprowadzone w 2011 roku i będą obowiązywały do końca roku 2012. Na samym zakazie odliczania podatku od paliwa państwo chce zyskać 1,8 mld zł. Według Pracodawców RP nawet czasowe restrykcje są jednak złym rozwiązaniem. Po ich zniesieniu przedsiębiorcy zachowają bowiem nowe, wyższe ceny za usługi.

Jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał możliwości pomniejszenia własnych kosztów poprzez odliczenie zapłaconego VAT-u od zakupu paliwa, to koszt ten będzie musiał przerzucić na konsumenta.

Powyższe zmiany przedstawiono w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Po wejściu nowych przepisów w życie nie będą działały tzw. prawa nabyte. Oznacza to, że kupując auto z kratką dziś, wraz z początkiem 2011 roku i tak stracimy możliwość odliczania VAT od paliwa.

2011.1.25 15:59:35

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: vat od paliwa 2011 - co i jak ???

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika