Forum prawne

Wsteczne wypowiedzenie umowy

Witam. Mam pewną zawiłą sytuacje z moim pracodawcą.

Pracodawca zalecił mi nie przychodzić do pracy (z powodu redukcji etatów) od 1.01.2014 lecz do tej pory nie dostałem wypowiedzenia umowy o prace.

Dnia 10.02.2014 dostałem wynagrodzenie za miesiąc styczeń (ponieważ na umowie mam płace za miesiąc a nie za przepracowane godziny)

W połowie stycznia otrzymałem także PIT od pracodawcy, niestety jest błędnie wypełniony, moje zarobki są na nim śmiesznie małe i w dodatku wpisane do rubryki umów zlecenie - dodatkowo pracodawca pomylił nazwę spółki w której jestem zatrudniony (księgowa rozlicza kilkanaście spółek (jednego właściciela) i dostał mi się pit ze złą spółką)

Dziś (19.02.2014) pracodawca do mnie dzwonił żebym zwrócił pieniądze które mi wpłynęły na konto ponieważ ktoś w księgowości zrobił błąd.
Na moje pytanie o wypowiedzenie szefowa stwierdziła że wypowiedzenie od dziś czeka aż je podpisze (wypowiedzenie wsteczne z dn. 31.12.2013).

I moje pytania brzmią następująco:
Co się stanie jeżeli nie zgodzę się podpisać wypowiedzenia ze wsteczną datą. Czy mogą w takim przypadku dać mi wypowiedzenie dyscyplinarne - bo nie było mnie w pracy - i wpisać dogodną wg. siebie datę?

Co z pieniędzmi które płynęły mi na konto? Skoro nie podpisałem wypowiedzenia to cały czas jestem ich pracownikiem i należy mi się wynagrodzenie.

Pozdrawiam.

2014.2.19 17:26:15

Odpowiedzi w temacie: Wsteczne wypowiedzenie umowy (2)

Sugeruję Panu stawić się do pracy i nie podpisywać niczego z wsteczną datą. Jak chcą Panu wręczyć wypowiedzenie, to z dniem w którym go Panu wręczą. Nie mogą Pana zwolnić dyscyplinarnie, ale to nie oznacza, że nie mogą Pana straszyć dyscyplinarką, czy nawet ją Panu wręczyć, ale to będzie raczej bezprawne działanie i będzie miał Pan prawo zaskarżyć zwolnienie w sądzie pracy. Jak pracodawca będzie bardzo fikał, to może Pan im zaproponować wspólną wizytę w Państwowej Inspekcji Pracy, w celu ustalenia faktów i sytuacji prawnej. Skoro otrzymał Pan wynagrodzenie, to znaczy, że pracodawca uznał, że umowa o pracę jest nadal aktualna, a do pracy nie przychodził Pan na polecenie pracodawcy. PIT muszą Panu poprawić, a pieniędzy nie musi Pan zwracać, bo umowa nie była rozwiązana.

2014.2.20 19:25:36

Nie zwracaj pieniędzy. Powołaj się na przepisy z kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu, które w prawie pracy mają zastosowanie z mocy art.300 kodeksu pracy. Bezpodstawnie wzbogacony, który wyzbył sie przedmiotu wzbogacenia , nie musi go zwracać, jeśli okoliczności sprawy wskazywały na to, że mógł przypuszczać, że mu się należą

2016.5.29 11:11:38

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika