Wykorzystanie materiałów na gadżetach

Odpowiedzi w temacie (1)

joannadynam

25.4.2018

Dzień dobry, czy mógłby ktoś podpowiedzieć, jak wygląda jak wygląda kwestia umieszczania na gadżetach (sprzedawanych w sklepie internetowym) : 1. zdjęć z przestrzeni publicznej (np. zdjęcie muralu/pomnika, ale wykonane samodzielnie), 2. zdjęć sławnych/historycznych postaci (np. http://tangonuestro.pl/wp-content/uploads/2013/01/julian-tuwim-1.jpg) 3. herbów/ historycznych herbów miast lub gmin (np. http://4.bp.blogspot.com/-YWHYji59K4w/T8zMR5hjCMI/AAAAAAAAElw/D24MWpcXuAE/s1600/herby%2520i%2520pieczecie17.jpg )? Czy istnieją jakieś szczególne obostrzenia w tej kwestii? Czy jeśli można wykonywać gadżety z użyciem takich materiałów, to istnieją jakieś szczególne restrykcje co do adaptacji/obróbki dzieł? Czy jest ograniczona ilość egzemplarzy, w których można dystrybuować gadżety z ich użyciem? Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi ;)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

WawrzynM

2018-10-29 12:54:07

Co do postaci historycznych, to roszczeń z tytułu naruszenia prawa do wizerunku nie można dochodzić po upływie 20 lat od śmeirci. Jeżeli chodzi o postacie baaaardzo historyczne, jak Aleksander Wielki, Otton III czy ktokolwiek w tym stylu - nie ma problemu. Ciężko też, żeby ktoś mógł wystosować roszczenia. Więcej problemu jest z postaciami, które są określone jako dobro narodowe, np. Chopin. Co do zdjęć krajobrazów, to często są regulaminy określonych miejsc. Jak chcociażby Wieża Eiffel'a, której nie możesz zrobić zdjęcia a potem sprzedawać. Nie ma tych problemów w sytuacji non-profit czy wręcz charytatywnej :D W innych - warto skonsultować się z firmami, które ostatnio wykorzystywały wizerunek danej postaci i najzwyczajniej w świecie zapytanie, jak oni ten problem rozwiązali :) Jeżeli koniec końców ukazujemy osobę w pozytywnym świetle - raczej nikt nie każe zdjąc produktu. Co najwyżej, będzie chciał w tym swój udział ;)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.7.2017

  Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

  Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwi przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu (...)

 • 12.2.2019

  Oznakowanie produktów bez GMO

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy (...)

 • 18.5.2016

  Czym jest utwór zależny?

  Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 11.12.2018

  Luka w podatku od towarów i usług maleje

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) w ramach Programu Analizy Luk Administracji Skarbowej (RA-GAP) i udzielonego wsparcia technicznego dla Polski dokonał oszacowania poziomu luki VAT za lata 2010-2016 (...)