Forum prawne

Wykorzystanie materiałów na gadżetach

Dzień dobry,

czy mógłby ktoś podpowiedzieć, jak wygląda jak wygląda kwestia umieszczania na gadżetach (sprzedawanych w sklepie internetowym) :
1. zdjęć z przestrzeni publicznej (np. zdjęcie muralu/pomnika, ale wykonane samodzielnie),
2. zdjęć sławnych/historycznych postaci (np. http://tangonuestro.pl/wp-content/uploads/2013/01/julian-tuwim-1.jpg)
3. herbów/ historycznych herbów miast lub gmin (np. http://4.bp.blogspot.com/-YWHYji59K4w/T8zMR5hjCMI/AAAAAAAAElw/D24MWpcXuAE/s1600/herby%2520i%2520pieczecie17.jpg )?

Czy istnieją jakieś szczególne obostrzenia w tej kwestii?
Czy jeśli można wykonywać gadżety z użyciem takich materiałów, to istnieją jakieś szczególne restrykcje co do adaptacji/obróbki dzieł? Czy jest ograniczona ilość egzemplarzy, w których można dystrybuować gadżety z ich użyciem?

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi ;)

2018.4.25 9:55:17

Odpowiedzi w temacie: Wykorzystanie materiałów na gadżetach (3)

Co do postaci historycznych, to roszczeń z tytułu naruszenia prawa do wizerunku nie można dochodzić po upływie 20 lat od śmeirci.

Jeżeli chodzi o postacie baaaardzo historyczne, jak Aleksander Wielki, Otton III czy ktokolwiek w tym stylu - nie ma problemu. Ciężko też, żeby ktoś mógł wystosować roszczenia. Więcej problemu jest z postaciami, które są określone jako dobro narodowe, np. Chopin.

Co do zdjęć krajobrazów, to często są regulaminy określonych miejsc. Jak chcociażby Wieża Eiffel'a, której nie możesz zrobić zdjęcia a potem sprzedawać.

Nie ma tych problemów w sytuacji non-profit czy wręcz charytatywnej :D
W innych - warto skonsultować się z firmami, które ostatnio wykorzystywały wizerunek danej postaci i najzwyczajniej w świecie zapytanie, jak oni ten problem rozwiązali :)

Jeżeli koniec końców ukazujemy osobę w pozytywnym świetle - raczej nikt nie każe zdjąc produktu. Co najwyżej, będzie chciał w tym swój udział ;)

2018.10.29 12:54:7

Dobrze wiedzieć, nie wiedziałam wcześniej o tych dobrach narodowych.

2019.7.23 14:41:14

W przypadku umieszczania na gadżetach zdjęć z przestrzeni publicznej, sławnych/historycznych postaci oraz herbów/ historycznych herbów miast lub gmin, istnieją pewne obostrzenia wynikające z prawa autorskiego. Zgodnie z art. 33 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Natomiast w przypadku zdjęć sławnych/historycznych postaci, należy pamiętać o przestrzeganiu prawa do wizerunku, o którym mowa w art. 81 ustawy. Co do herbów/ historycznych herbów miast lub gmin, to ich wykorzystanie może być objęte ochroną prawa autorskiego lub prawa do znaku towarowego. W przypadku adaptacji lub obróbki dzieł, należy pamiętać o przestrzeganiu prawa do utworu pierwotnego, o którym mowa w art. 2 ustawy. Nie ma ograniczonej ilości egzemplarzy, w których można dystrybuować gadżety z użyciem takich materiałów. Wszelkie szczegóły dotyczące ochrony praw autorskich można znaleźć w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231).

2023.4.17 17:6:59

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika